Valsts policija ir atteikusies no idejas par mazāk smagu noziegumu dekriminalizēšanu, tā vietā ieviešot vienkāršotu izmeklēšanu , otrdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Latvijā ik gadu kopumā tiek ierosināti aptuveni 50 tūkstoši kriminālprocesu, pagājušajā gadā valstī sākti 48,08 tūkstoši kriminālprocesu, no kuriem Valsts policija ierosinājusi 45,91 tūkstoti kriminālprocesu, kas ir 95,5% no visiem. Valsts policijā izbeigts 5701 kriminālprocess, no tiem uz izlīguma pamata – 788, sakarā ar personas nāvi – 70, sakarā ar izraidīšanu – viens, sakarā ar maznozīmīgu kaitējumu – 217 kriminālprocesi, liecina Valsts policijas statistika par pagājušo gadu.
Ik pa laikam tiek aktualizēti mazāk smagu noziegumu procesi, kuriem tiek tērēti nesamērīgi lieli resursi. Valsts policija ir izstrādājusi grozījumus Kriminālprocesa likumā (KPL) un vadlīnijas, kas varētu situāciju labot. Aplēses liecina, ka, piemēram, zādzība ir izdarīta desmit eiro apmērā, bet kriminālprocesa izmaksas, kamēr tas nonāk līdz tiesai, ir mērāmas vairākos tūkstošos eiro.
Ātrāk virzīt
«Šobrīd vairs nestrādājam pie dekriminalizācijas ieviešanas, bet gan pie kriminālprocesa vienkāršošanas, proti, nevis atcelt kriminālatbildību un aizstāt to ar administratīvu sodu, bet virzīties uz to, lai krimināllieta būtu pēc iespējas vienkāršāka,» DB norāda Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Krimināliz lūkošanas vadības pārvaldes Vadības lietu nodaļas priekšnieks Dainis Vēbers.
Šogad Valsts policija ir pabeigusi starptautisku projektu Mazāk smagu noziegumu izmeklēšanas vienkāršošana, kura ietvaros ir izstrādātas vadlīnijas, kurās apkopots astoņu ES valstu normatīvais regulējums un prakse mazāk smagu noziegumu izmeklēšanā, tāpat ir apkopoti daudzi piemēri par efektīvu soda piemērošanu. Vadlīniju secinājumos ir atlasīti labākie piemēri un, tos apvienojot, izveidots iespējami efektīvākais izmeklēšanas un soda piemērošanas modelis. D. Vēbers, kas ir šī projekta vadītājs, atzīmē: «Principā modelis ir tāds, ka dažu stundu laikā krimināllieta kopā ar vainīgo personu tiek nodota prokuratūrā un pēc tam diezgan ātri – arī tiesai. Šāda sistēma ir Vācijā, kur par zādzību veikalā tiek aizpildītas nepilnas desmit lapas un noziegums ir izmeklēts policijas līmenī. Piemēram, Vācijā protokols tiek aizpildīts kā anketa, atzīmējot ar krustiņiem atbilstošo informāciju, nevis brīvā tekstā, kā tas ir pie mums.»
Visu rakstu Līdz tiesai par noziegumu - vēja ātrumā lasiet 17. novembra laikrakstā Dienas Bizness.