Politikas veidotājiem eirozonā jātiek galā ar diviem šķēršļiem, kas kavē reģiona ekonomisko atlabšanu. Tās ir valstu iekšzemes problēmas un riski banku sektorā kopumā, savā viedoklī izdevumam Business Week norāda Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) vadītāja Kristīne Legarde.
Tā kā šie divi izaicinājumi ir savstarpēji cieši saistīti, ir jārisina problēmas abās frontēs, lai tiktu pavērts ceļš uz atveseļošanos. Ir trīs galvenie soļi, kas Eiropai jāsper, lai risinātu šīs problēmas, skaidro Legarde.
Pirmkārt, jāpanāk eirozonas valstu finansiāla ilgtspēja, kas nozīmē plašākas fiskālās reformas un lielāku finansējuma piesaisti. Tas nenozīmē, ka tagad būtu jāievieš drastiski taupības pasākumi – «ja valstis risinātu fiskālos riskus ilgtermiņā, piemēram, pārskatītu izmaksas veselības aprūpē un pensiju nozarē, tās būtu rīcībspējīgākas īstermiņā un spētu balstīt izaugsmi un radīt jaunas darbavietas,» norāda Legarde, atzīstot gan, ka bez uzticama finansētāja, fiskālās reformas būs lemtas neveiksmei. «Galu galā, lemt par budžeta deficīta virzību ir viens, bet iegūt līdzekļus, lai to finansētu, ir kaut kas cits. Pietiekams finansējums var nākt no privātā vai valsts sektora, ieskaitot tālāku finanšu plūsmu no Eiropas Centrālās bankas ar pilnu eirozonas valstu atbalstu,» tā SVF vadītāja.
Otrkārt, steidzami nepieciešamas īstenot banku rekapitalizāciju. Tas ir galvenais uzdevums, lai nodrošinātu bankas pret ārējiem riskiem. «Ja tas netiks darīts, mēs varētu piedzīvot ekonomikas izaugsmes bremzēšanos arī eirozonas lielvalstīs vai pat graujošu likviditātes krīzi,» skaidro Legarde. Efektīvākais risinājums, viņasprāt, būtu obligātā rekapitalizācija, bankām primāri piesaistot privāto sektoru, bet nepieciešamības gadījumā vēršoties arī pēc valsts atbalsta. Viena no iespējām būtu Eiropas Finanšu stabilitātes instrumenta līdzekļu mobilizēšana vai kāda cita Eiropas mēroga finansējuma piesaiste banku rekapitalizācijai.
Treškārt, Eiropai nepieciešams vienots nākotnes redzējums. «Pašreizējie satricinājumi atklājušu būtiskas plaisas eirozonas «arhitektūrā», plaisas, kas apdraud visu šo projektu,» savā rakstā norāda Legarde. Eiropai jāapņemas veikt ieguldījumu kopējā nākotnes redzējumā, kam jābūt veidotam uz stipriem pamatiem, piemēram, fiskālajiem noteikumiem, kas patiešām darbojas, skaidro SVF vadītāja.
«Apdraudējums globālajai ekonomikai pieaug, taču vēl ir saskatām atveseļošanās ceļš. Politiskās iespējas ir krietni sašaurinājušās, taču izeja ir. Joprojām pastāv neskaidrības, taču mērķtiecīga rīcība palīdzēs kliedēt šaubas. Ir skaidrs nosacījums: mums jārīkojas tagad, mums jārīkojas pārliecinoši un jārīkojas kopā,» sava raksta nobeigumā norāda Legarde.