Jau tagad ir jāsāk rēķināt un plānot, kā darbaspēka nodokļu samazināšana par diviem procentpunktiem no nākamā gada ietekmēs valsts budžetu un ekonomiku kopumā, norādīja Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore (LDDK) Līga Menģelsone.
Db.lv jau ziņoja, ka patlaban valdībā notiek diskusijas par iespēju jau nākamgad par diviem procentpunktiem samazināt darbaspēka nodokļus, norādījis ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts. Viņš skaidroja, ka samazināt nodokļus pirms 2013.gada nav iespējams budžeta konsolidācijas dēļ. Savukārt nākamgad neliels nodokļu samazinājums būtu iespējams, ja tiktu izpildītas budžeta prognozes. Par to jau sāktas sarunas ar finanšu ministru Andri Vilku (V), kurš, tāpat kā koalīcijas partneri, uzskata, ka šāds pasākums varētu tikt īstenots.
Menģelsone uzsvēra, ka politiskā griba ir parādīta, un var teikt, ka politiķi ir sapratuši - augsti darbaspēka nodokļi veicina ēnu ekonomiku un traucē investīciju piesaisti.
«LDDK ir piedāvājusi virzīties uz darbaspēka nodokļu sloga izlīdzināšanu vismaz līdz kaimiņvalstu (Lietuvas un Igaunijas) līmenim. Tas atspoguļots Nodokļu politikas stratēģijā 2011.-2014.gadam, un LDDK vēlas, lai pirmie lēmumi par darbaspēka nodokļu samazinājumu tiktu pieņemti jau 2013.gada budžeta ietvaros. Tas nozīmē, ka jau tagad ir jāsāk rēķināt un plānot, kā nodokļa samazināšana ietekmēs valsts budžetu un ekonomiku kopumā, jo ir skaidrs: lai kaut ko samazinātu, kaut kur kaut ko nāksies paaugstināt, vai arī būs sekmīgāk jācīnās ar ēnu ekonomiku,» sacīja LDDK vadītāja.
Viņa uzsvēra: lai uzņēmēji būtu konkurētspējīgi, ir jārod iespēja būtiski samazināt darbaspēka nodokļus jau turpmākajos trīs gados.
Jau ziņots, ka trešais Valda Dombrovska (V) veidotais Ministru kabinets apņēmies par deviņiem procentpunktiem turpmāko trīs gadu laikā samazināt darbaspēka nodokļus, vienlaikus nepalielinot kopējo nodokļu slogu, paredz valdības deklarācija. Dokumentā uzsvērts, ka valdība saglabās relatīvi zemu nodokļu slogu - ap vienu trešdaļu no iekšzemes kopprodukta.
«Samazināsim darbaspēka nodokļus (indikatīvi par deviņiem procentpunktiem), vienlaikus nepalielinot kopējo nodokļu slogu. Izstrādāsim mehānismus, lai kompensētu potenciālo ieņēmumu samazinājumu valsts un pašvaldību budžetos. Izvērtēsim iespējas vienu trešdaļu no kopējās samazinājuma summas kompensēt, pārnesot nodokļu slogu uz patēriņu un īpašumu, bet divas trešdaļas - uz ēnu ekonomikas samazināšanas rēķina,» liecina deklarācijas teksts.