Lai mazinātu ēnu ekonomikas apjomu un atbalstītu godīgu uzņēmējdarbības praksi Latvijā, nepieciešams pakāpeniski pārnest nodokļu slogu no darbaspēka uz nekustamo īpašumu, šodien Saeimā notiekošā konferencē informēja Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvji.
LDDK šodien konferencē iepazīstināja ar priekšlikumiem, kas izstrādāti kampaņas «Pret ēnu ekonomiku - par godīgu konkurenci» laikā, apkopojot dažādu nozaru pārstāvju un Latvijas iedzīvotāju izteiktos viedokļus. Tika uzsvērts, ka ēnu ekonomiku ļoti ietekmē tieši nodokļu politika.
LDDK savā prezentācijā norādīja uz nepieciešamību pārskatīt darbaspēka nodokļus. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa efektīvās likmes samazināšana būtu svarīgs nosacījums legālās nodarbinātības pieaugumam. Sākotnēji tā būtu īstenojama, paaugstinot ar nodokli neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādībā esošajām personām, vēlāk - pazeminot nodokļa likmi.
Tika arī norādīts, ka valsts sociālo apdrošināšanas iemaksu līmenis Latvijas uzņēmumiem ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā, kas ir nopietns šķērslis ārvalstu investīciju piesaistīšanai Latvijas ekonomikā. Tika arī atzīmēts, ka nepieciešams atjaunot uzticību valsts sociālās apdrošināšanas sistēmai.
Pēc LDDK domām, lai veicinātu uzņēmēju investīcijas cilvēkresursos, darba devēju ieguldījumu darbinieku apmācībā un veselības aprūpē nevajadzētu uzskatīt par papildu labumu darbiniekam. Būtu arī nepieciešams veicināt darbinieku ieguldījumu uzņēmumu panākumos, dodot iespēju darbiniekiem gūt ienākumus no uzņēmuma peļņas.
LDDK pārstāvji pauda bažas par demogrāfiskā stāvokļa prognozēm un iespējamo darbinieku trūkumu jau tuvākajos gados, tāpēc būtu nepieciešams izstrādāt valsts migrācijas politiku, kas nodrošinātu nepieciešamo darbinieku pieejamību darba devējiem.
Kā priekšlikumi ēnu ekonomikas apkarošanai tika minēta nepieciešamība atbalstīt godīgu uzņēmējdarbības principu iekļaušanu tiesību aktos un korporatīvās sociālās atbildības iniciatīvas. Tāpat būtu jāveicina pašvaldību ieinteresētība uzņēmējdarbības un nodarbinātības atbalstīšanā, jāizskauž korupcija publiskajā sektorā un jānovērš kontrabandas riska faktori.
LDDK priekšlikumi aptver dažādas jomas, iezīmē galveno problemātiku tajās, vienlaikus sniedzot nepieciešamo rīcību no konkrētu institūciju puses, lai kopīgi situāciju uzlabotu.
Priekšlikumi izstrādāti, balstoties uz dažādu nozaru ekspertu, valsts institūciju pārstāvju ieteikumiem, kas tika minēti LDDK organizētajās diskusijās laika posmā no 26.oktorba līdz 15.novembrim. Vienlaikus tika apkopoti un izvērtēti Latvijas iedzīvotāju priekšlikumi, kas iesūtīti interneta vietnē manaena.lv, kā arī sociālajos medijos.
Kā ziņots, lai veicinātu uzņēmumu un tajos strādājošo darbinieku izpratni par ēnu ekonomikas izpausmes veidiem, ietekmi uz ikviena Latvijas sabiedrības pārstāvja ikdienas dzīvi, kā arī aicinātu sabiedrību aktīvi iesaistīties risinājumu meklēšanā, kā mazināt ēnu ekonomiku Latvijā, LDDK 3.oktobrī sāka kampaņu «Pret ēnu ekonomiku - par godīgu konkurenci».
Kampaņa ir viena no aktivitātēm, ko LDDK realizēja Eiropas Sociālā fonda projekta «Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos» gaitā.
Kampaņas īstenošanā iesaistījās organizācijas un uzņēmumi no dažādām tautsaimniecības nozarēm - Veselības aprūpes darba devēju asociācija, Alkohola ražotāju un tirgotāju apvienība, Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija, Latvijas Pilnvaroto auto tirgotāju asociācija, Latvijas Degvielas tirgotāju asociācija, Latvijas Būvnieku asociācija, Latvijas profesionālās uzkopšanas un apsaimniekošanas asociācija, Latvijas Komercbanku asociācija, Latvijas Spēļu biznesa asociācija, kā arī SIA Rimi Latvia, AS Latvijas Dzelzceļš, SIA Latvija Statoil, SIA Lattelecom, SIA Microsoft Latvia un AS Aldaris.