Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS), ņemot vērā, ka joprojām nav rasts papildu finansējums veselības aprūpei, kā arī nav izveidots grafiks pedagogu algu palielināšanai, atbalstu Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajam nodokļu reformas projektam «uz laiku aptur».
Kā aģentūrai LETA teica savienības priekšsēdētājs Egils Baldzēns, šāds lēmums tika pieņemts, konsultējoties ar LBAS valdes locekļiem.
Baldzēns teica, ka nodokļu reformā ir daudz pozitīva, piemēram, minimālās algas pieaugums, neapliekamā minimuma celšana, iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana un citi priekšlikumi, tomēr vairāki problēmjautājumi joprojām nav atrisināti.
Apturot atbalstu, LBAS prasa godprātīgu papildu finansējuma nodrošināšanu veselības aprūpei, neuzliekot pamatslogu uz darbiniekiem, kā arī, lai Izglītības un zinātnes ministrija iesniedz sociālajiem partneriem un Ministru kabinetam izvērtēšanai pedagogu atalgojuma pieauguma grafiku.
Vienlaikus LBAS iesniegusi vairākus priekšlikumus iespējamajiem avotiem papildu finansējumam veselības aprūpei. LBAS kategoriski nepiekrīt valsts veselības apdrošināšanas fiksētajam maksājumam 20 eiro mēnesī katram darbaspējīgajam, jo šāds darba devēju piedāvājums nodokļu reformā kardināli izjauc līdzsvaru starp darba un kapitāla interesēm, gandrīz visus papildfinansējuma izdevumus pārliek uz darbinieku pleciem.
Vienlaikus, ja tiek pieņemts lēmums par fiksētā maksājuma ieviešanu, LBAS ierosina vairākus priekšlikumus, tostarp noteikt, ka pārejas periods dividenžu izņemšanai ar 10% ienākuma nodokli ir gads, bet, sākot ar 2019.gada 1.janvāri - 20%.
Tāpat LBAS norāda, ka, runājot par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI), darbaspējīgais ar darba samaksu līdz 55 000 eiro gadā saņem visus sociālās apdrošināšanas pakalpojumus, savukārt iedzīvotājs ar darba samaksu virs 55 000 eiro gadā visas iemaksas veic, bet saņem pakalpojumus tikai par 1.un 2.līmeņa pensijām, īslaicīgos sociālās apdrošināšanas pakalpojumus nesaņem, tādējādi šī nauda paliek sociālās apdrošināšanas budžetā.
Ja tiek pieņemts lēmums par fiksēto maksājumu, LBAS rosina 2018.gadā noteikt minimālo mēnešalgu 450 eiro, proti, par 20 eiro augstāku. Turklāt veselības aprūpes valsts apmaksāto pakalpojumu saņemšanai jābūt saistītai ar VSAOI nomaksu vismaz no minimālās mēnešalgas, un tiem, kuri nav attaisnotie nemaksātāji un neizpilda šo VSAOI līmeni, nosaka augstāku pacientu līdzmaksājumu uz valsts apmaksātiem pakalpojumiem.
Jau ziņots, ka Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība (LVSADA) vērsusies pie Baldzēna ar aicinājumu atsaukt atbalstu Finanšu ministrijas (FM) izstrādātajam nodokļu reformas projektam.
Kā aģentūru LETA informēja LVSADA pārstāve Inga Rudzīte, aicinājums pamatots ar to, ka LBAS valdes lēmums paredz FM izstrādāto nodokļu politikas reformas projektu atbalstīt ar nosacījumu, ja projektā tiek paredzēts valsts finansējums veselības aprūpei, kas nodrošina tādu finansējuma pieaugumu, ka 2020.gadā valsts budžeta finansējums veselības aprūpei ir vismaz 4% no iekšzemes kopprodukta (IKP).
Tāpat aicinājums saistīts ar to, ka Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) lēmums paredz nodokļu politikas reformu atbalstīt ar nosacījumu, ja līdz 1.jūnijam projektā tiek paredzēts valsts finansējums veselības aprūpei, kas nodrošina tādu finansējuma pieaugumu, ka 2020.gadā valsts budžeta finansējums veselības aprūpei ir vismaz 4% no IKP.