2007. gada 20. septembris
Šodien notiekošā Latvijas Kultūras darbinieku otrā foruma vairāki dalībnieki savās runās pauda viennozīmīgu atbalstu Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekta īstenošanai, uzsverot, ka projektu nedrīkst atlikt, jo tā īstenošana ir ieilgusi jau septiņpadsmit gadu garumā.
Ministru prezidents Aigars Kalvītis uzsvēra, ka "mēs īstenosim Nacionālās bibliotēkas jaunās ēkas projektu, lai kā pret to iebilstu populisti, kas atrod aizvien jaunus argumentus tā bremzēšanai". Savukārt kultūras ministre Helēna Demakova norādīja, ka "patlaban ir saņemti būvnieku piedāvājumi celt bibliotēkas ēku. Lētākais konkursā iesniegtais piedāvājums ir uzbūvēt Gaismas pili par 139 miljoniem latu, kas ir ļoti tuvu prognozētajām celtniecības izmaksām tik ļoti sarežģītai un lielai ēkai kā bibliotēka. Taču būvnieku piedāvātie finansēšanas nosacījumi uz 20 gadiem ir kategoriski noraidāmi, un bibliotēku nevarēs būvēt "uz parāda". Tādēļ valdībai šajā situācijā ir jāatrod citi finansēšanas instrumenti, no kuriem visloģiskākais ir 140 miljonu latu paredzēšana no plānotajiem Lattelekom privatizācijas ieņēmumiem."
Latvijas Universitātes profesore Maija Kūle, mudinot valdību atvēlēt daļu Lattelekom privatizācijas līdzekļu bibliotēkas projektam, uzsvēra, ka "Latvijas inteliģence, akadēmiķi, profesori, daudzi studenti aicina neko neatlikt, bet šā gada 18. novembrī sākt Nacionālās bibliotēkas celtniecību, lai to pabeigtu noteiktajā termiņā". Profesore piebilda: "Jājautā: vai šo laikmetu raksturos ap Rīgu apaugušie privātmājiņu ciemati, privātās augstceltnes, vai šis laiks būs indivīdu uzņēmības laiks, bet ne valstisku, intelektuāli dižu darbu laiks kā Nacionālās bibliotēkas uzcelšana? Var jau atbildēt - ceļam Dienvidu tiltu, būvēsim augstceltnes, taču nevienam no šāda tipa objektiem nav tā simboliskā kultūrsvara, kas ir bibliotēkai."
Tāpat arī folklorists Dainis Stalts norādīja, ka Gunara Birkerta radītās Gaismas pils arhitektūra ir dziļi latviska, tā ir pamatota latviešu folklorā un vēsturē. Savukārt Gaismas pils korē glabāsies latviskuma simbols - Dainu skapis. "Kad cēla Brīvības pieminekli, arī tad rosījās darvas metēji, kas teica, ka mēs to nevaram atļauties, taču tagad Brīvības piemineklis ir svētvieta turpat ikvienam latvietim," norādīja Dainis Stalts.
Tāpat foruma dalībnieki analizēja kultūras nozares nākotnes plānus, nepieciešamību profesionalizēt kultūras piedāvājumu visā Latvijā, kā arī tupināt iesāktos darbus gan kultūras mantojuma, gan radošo industriju, gan teātra, vizuālās mākslas, operas, bibliotēku, attīstības projektu un citās jomās.
Kā zināms, šodien J. Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas zālē notiek Latvijas kultūras darbinieku otrais forums, kurā paredzēts pārrunāt pēdējos divos gados kultūras jomā paveikto, kā arī iezīmēt nākotnes perspektīvas kultūras nozares attīstībai. Tādēļ arī forumam izvēlēta devīze: ''Kultūras nākotne Latvijā''. Forumā paredzēts iezīmēt stratēģiju kultūras nozarēs, aplūkojot spilgtākos nākotnes projektus, kā arī analizējot darāmo radošo industriju jomā.
Forumā piedalās Ministru prezidents Aigars Kalvītis, kultūras ministre Helēna Demakova, kā arī virkne redzamāko kultūras nozares profesionāļu Latvijā - Latvijas Universitātes profesore Maija Kūle, Nacionālās operas direktors Andrejs Žagars, Jaunā Rīgas teātra režisore Māra Ķimele, Valsts Kultūrkapitāla fonda direktors Edgars Vērpe, Dziesmu svētku virsdiriģents Romāns Vanags, Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks, Nacionālā simfoniskā orķestra direktors Ints Dālderis, mākslas zinātniece Laima Slava, komponists Juris Karlsons, Cēsu mākslas festivāla rīkotājs Juris Žagars, folklorists Dainis Stalts, Liepājas simfoniskā orķestra galvenais diriģents Imants Resnis un citi redzami kultūras darbinieki.
Informācijai:
Kristīne Zvirbule
KM Sabiedrisko attiecību speciāliste
7078154; 26112259