Gaismas pils ASV izmaksātu par 68 miljoniem latu mazāk nekā Latvijā, kas liecina par izšķērdību bibliotēkas būvniecībā un konkurences trūkumu, 8. jūlijā medijiem skaidroja ekonomists Kristaps Bergmanis. Jaunie trīs brāļi oponējot K. Bergmaņa viedoklim norāda, ka "autors maldās terminos, jēdzienos un salīdzinājumos jeb, citiem vārdiem sakot, trūkst izpratnes un apjausmas par to, ko Latvijas valsts būvē nākamajām paaudzēm."
Opozīcijas politiķi, īpaši tie, kuriem vēlētāji nav devuši mandātu strādāt tautas labā, sabiedrības uzmanību sev pievērš ar vispopulistiskākajiem paziņojumiem, kas gan lielākoties izrādās cilvēku maldināšana. Tā nu ir gadījies arī kārtējiem citu vērtību sludinātājiem politikā – partijai Jaunie Demokrāti, kuras valdes loceklis Kristaps Bergmanis nule publicējis savas pārdomas par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību, cenzdamies pretendēt uz finanšu analīzi par būvdarbu izmaksām. Tiesa gan, nekas prātīgs no tā nav iznācis, jo autors maldās terminos, jēdzienos un salīdzinājumos jeb, citiem vārdiem sakot, trūkst izpratnes un apjausmas par to, ko Latvijas valsts būvē nākamajām paaudzēm, norāda Elīna Bīviņa, v/a Jaunie Trīs brāļi Komunikācijas nodaļas vadītāja.
Kalkulācijas par Gaismas pils būvdarbu izmaksu pamatotību nevar veikt, pamatojoties uz abstraktām vidējām jaunas bibliotēkas ēkas celtniecības izmaksām un piesaucot vidēja līmeņa ASV bibliotēku. Kas ir vidēja līmeņa bibliotēka? Ja mēra kvadrātmetros, tad, kā norāda Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktors Andris Vilks, – vidēja starp ASV Kongresa un publisko one room bibliotēku Aļaskā vai Montanā ar vienu bibliotekāru. Ja vērtē pēc tipa, tad Savienotajās Valstīs ir tikai viena nacionālā bibliotēka – tā pati ASV Kongresa bibliotēka. Jā, ir vēl Medicīnas, Lauksaimniecības un Izglītības nacionālās bibliotēkas, taču tās domātas vienai konkrētai nozarei, tādēļ atkal nav pamata spriest par vidējo līmeni.
ASV pavalstu valsts bibliotēkas (State library) tradicionāli ir cieši saistītas ar pārvaldi un nav pārāk orientētas uz publiku. Ja pievēršamies universitāšu bibliotēkām, tad to vidējo līmeni nosaka studentu skaits. Tas var būt no dažiem tūkstošiem līdz 100 000 (piemēram, Ohaio universitāte). Tad vidēja būs tā bibliotēka, kuras augstskolā ir 50 – 55 000 studentu? Taču te būs jāņem vērā virkne citu faktoru – pirmkārt, modernās bibliotēkas tiek celtas universitāšu ciematos, nereti kompleksās ēkās, citreiz ar akcentu uz centralizētu lielu bibliotēku (kā Sanhosē, kuras autors ir Gunārs Birkerts), citreiz ar decentralizētu akcentu uz fakultāšu bibliotēkām (piemēram, Ohaio universitātes Juridiskā bibliotēka, kuras autors arī ir Gunārs Birkerts). Tomēr pat vislielākās un nozīmīgākās universitāšu bibliotēkas (Hārvarda, Jēla, Berklija, Džordžtauna utt.) tik un tā nepilda daudzas no tām funkcijām, ko veic tikai nacionālās bibliotēkas, līdz ar to nav iespējams veikt tiešas ekstrapolācijas.
Vienīgais precedents, kad ASV ir uzcelta pilsētas publiskā un universitātes bibliotēka, ir jau pieminētā Sanhosē (būvniecība: 2000. – 2003. gads, izmaksas 177,5 miljoni ASV dolāru, finansējuma avoti: Kalifornijas štata, Sanhosē pilsētas un universitātes budžetu līdzekļi). Šī bibliotēka platības, būvniecības izmaksu un finansējuma avota ziņā ir līdzīga Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkai. Līdz ar to salīdzināšanas vērtas varētu būt lielo pilsētu publiskās bibliotēkas, kuras mēdz dēvēt par Metropiltan library. Sākot ar Ņujorkas, Detroitas, Bostonas, Filadelfijas u.c bibliotēkām. Tomēr arī metropolitāniskās bibliotēkas nevar salīdzināt ar nacionālajām. Tām šo funkciju ir vēl mazāk un, ja neskaita Ņujorkas, varbūt vēl Čikāgas un Bostonas bibliotēkas, tad tām nav arī īpašu vēsturisku krājumu.
No bibliotēkas funkciju apjoma izriet prasību programma ēkai – gan platības, gan mikroklimata, drošības un citu parametru ziņā.
Latvijas Nacionālā bibliotēka ir vispārpieejama universāla zinātniskā bibliotēka, kas kalpo visas nācijas intelektuālajai attīstībai. Latvijas Nacionālā bibliotēka ir visu Latvijas Republikas iespieddarbu glabātāja, nacionālo bibliogrāfisko resursu veidotāja, nacionālās bagātības sastāvdaļa un ikvienai personai pieejams informācijas, izglītības, zinātnes, kultūras un komunikāciju centrs. Likums nosaka, ka ikviena juridiskā un fiziskā persona ir tiesīga bez maksas izmantot Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumu, datu bāzes un informācijas sistēmu.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkai visi telpu aprēķini veikti, pamatojoties uz Vācijā izstrādātajām bibliotēku būvniecības normām, kam nav analoga Latvijas būvniecības normatīvos. Gaismas pils kopējā platība dalāma piecās lielās zonās – publiskajā (23% no ēkas kopējās platības), lasītāju (27% no ēkas kopējās platības), krātuvju (12% no ēkas kopējās platības), darbinieku (18% no ēkas kopējās platības) un tehniskā nodrošinājuma (20% no ēkas kopējās platības) zonās.
Par 114.6 miljoniem latu (būvdarbu veikšanas līgumcena bez PVN) tiks uzbūvēta no inženiertehniskā viedokļa pilnībā pabeigta ēka, kuru varēs nodot Latvijas Nacionālās bibliotēkas un tās apmeklētāju lietošanā. Sarunu procesā, ko valsts aģentūra Jaunie Trīs brāļi organizēja ar būvuzņēmējiem šī gada pavasarī, būvdarbu veikšanas līgumcenu izdevās nokaulēt par vairāk nekā 6 miljoniem latu. Līgumcenu par pamatotu atzinušas Latvijas būvniecības nozares profesionālās organizācijas, tai skaitā Latvijas Būvinženieru savienība, Latvijas Inženierkonsultantu asociācija u.c. Gaismas pils infrastruktūras projekts, tai skaitā apkārtējo ielu tīkla pārbūve, kā arī autostāvvietu un tehniskās ēkas būvniecība, ir darbi, kas skatāmi gan plašākā Daugavas kreisā krasta attīstības kontekstā, gan kā perspektīvi publiskās un privātās partnerības finansējuma objekti.
Latvijas Nacionālās bibliotēkas projekts nav ne personīgu ambīciju virzīts, ne tam ir šauru interešu vārdā noteiktas specifikācijas. Tieši pretēji – Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecība ir visatklātākais un caurskatāmākais par valsts budžeta līdzekļiem īstenotais būvprojekts. Šis ir Latvijā pirmais objekts, kura būvniecībā tiek pielietoti Transparency International izstrādātie un daudzviet Eiropā jau pielietotie pretkorupcijas instrumenti – līdzdarbības līgums starp projekta īstenotājiem un nevalstisko organizāciju sektoru un pretkorupcijas deklarācija, kas ir saistoša ikvienam projekta realizācijā iesaistītajam. Nevis kādam vidējam projekta pasūtītājam un vidējam celtniekam, bet konkrētām organizācijām un personām.
Tāpat kā Gaismas pils lietotāji tuvā nākotnē – jau 2012. gadā – būs nevis vidējais bibliotekārs, vidējais bibliotēkas apmeklētājs, bet gan ļoti konkrēti cilvēki, kuriem beidzot būs dota iespēja izmantot tās plašās iespējas, ko sniedz mūsdienīga, moderna bibliotēka.