Pašmāju filmu nozares pārstāvji meklē jaunas auditorijas un alternatīvus ienākumu avotus.
Reti kurai Latvijā tapušai spēlfilmai izdodas sasniegt ievērojamus apmeklētības rezultātus. Lai gan par starptautisku balvu un atzinību trūkumu nozarē sūdzēties nevar, tomēr komerciāli panākumi izpaliek. Kino industrijas pārstāvji meklē risinājumus, piemēram, izplata filmas jaunos tirgos ārpus valsts robežām, rada mehānismus ārvalstu kino veidotāju atvilināšanai uz Rīgu.
Rīt paredzēta šī gada pirmā Latvijas pilnmetrāžas filmas pirmizrāde. Proti, skatītāju vērtēšanai tiks nodots režisora Jāņa Streiča darbs Rūdolfa mantojums. Filmas budžets mērojams 1.4 milj. Ls, no kuriem Nacionālais Kino centrs (NKC) dotējis 773.7 tūkst. Ls, Db informē NKC vadītājas vietnieks Uldis Dimiševskis. Šī valsts un privātā finansējuma attiecība atspoguļo kopējo tendenci: valsts finansējums 2006. – 2008. gadā veidoja vidēji 54% no spēlfilmu kopējās kases. Piemēram, dokumentālo filmu budžetos, kur gan izmaksas parasti ir krietni mazākas nekā mākslas filmās, valsts līdzdalība ir vidēji 62%, bet animācijas filmas valsts finansē vidēji 82% apmērā.
Pēc NKC sniegtajiem datiem Rūdolfa mantojums ir otra dārgākā nacionālā filma tūlīt aiz 2007. gadā tapušajiem režisora Aigara Graubas Rīgas sargiem, kuru veidošanas izmaksas sasniedza aptuveni 2.2 milj. Ls, no tiem valsts un Rīgas pašvaldības finansējums sasniedza 1.03 milj. Ls. Trešais lielākais budžets bijis Armanda Zvirbuļa Mazajiem laupītājiem – 800 tūkst. Ls, no kuriem 550 tūkst. Ls bija valsts līdzekļi. Aleksandra Hāna darba Jāņu nakts kopējās veidošanas izmaksas bija 1.6 milj. Ls, tomēr tā kā filma ir Austrijas, Lielbritānijas un Latvijas kopražojums, mūsu valsts finansējums tai bija salīdzinoši neliels – 80.6 tūkst. Ls.
Neesi abonents? Piesakies uz 2 nedēļu testa abonementu šeit!