Puse Latvijas iedzīvotāju atzīst - dzīves kvalitāte uzlabotos, ja šobrīd varētu iegādāties sev piemērotu jaunu mājokli. Aptauja rāda, ka mājoklis ir trešais svarīgākais faktors, kas ietekmē cilvēku apmierinātību ar dzīvi. Tikai 5 % norāda, ka ir pilnīgi apmierināti ar savu pašreizējo mājokli.
Hansabanka ir veikusi Latvijas iedzīvotāju aptauju, lai noskaidrotu, kas ietekmē apmierinātību ar dzīvi un mājokļa lomu tajā. Galvenie faktori, kas ietekmē apmierinātību ar dzīvi, ir veselība un ienākumi – tos nosaukuši 69 % respondentu. Nākamais svarīgākais ir personīgās attiecības (63 %), kam seko mājoklis – 36 %. Tikai 1 % iedzīvotāju apmierinātību tiešā veidā ietekmē ekonomiskā un politiskā situācija pasaulē.
Atbildot uz jautājumu, vai mājoklis ietekmē jūsu apmierinātību ar dzīvi, 73 % respondentu atzina, ka ietekmē, 25 % minēja, ka daļēji ietekmē, bet dzīves apmierinātību ar mājokli pilnīgi nesaista 2 % respondentu. Hansabankas aptaujā tika jautāts arī par cilvēku apmierinātību ar savu pašreizējo dzīvesvietu. Aptaujas dati atklāj, ka nedaudz vairāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju ir apmierināti, taču atzīst, ka tas vēl nav viņu sapņu mājoklis. 25 % jūtas ne apmierināti, ne neapmierināti, bet 16 % saka, ka nav apmierināti ar savu pašreizējo mājokli. Tikai 5 % aptaujāto dzīvo savā sapņu mājokli. Visvairāk neapmierināti ar savu mājokli ir cilvēki vecumā no 40 līdz 49 gadiem un vecumā no 20 līdz 29 gadiem.
Oksana Sivokobiļska, Hansabankas klientu apkalpošanas pārvaldes vadītāja un valdes locekle: „Lielākā daļa respondentu – 61 % - mājo dzīvokļos, kas celti pirms 2000. gada, un gandrīz tikpat daudzi nav apmierināti ar savu šī brīža dzīvesvietu, sakot, ka vēl nedzīvo savā sapņu mājoklī. Tāpēc varam pieņemt, ka cilvēkiem ir vēlme esošo mājokli nomainīt pret kādu no jaunajiem projektiem vai pārcelties uz savu privātmāju. Ņemot vērā, cik liela nozīme kopējā apmierinātībā ar dzīvi ir mājoklim, paredzam, ka sapņu mājokļa iegāde vai tā uzcelšana ir daudzu Latvijas iedzīvotāju tuvākajos vai tālākajos plānos.“
50 % respondentu atzīst, ka viņu dzīves kvalitāte visvairāk uzlabotos, ja šobrīd varētu iegādāties jaunu, sev piemērotu mājokli. Pētījuma dati rāda, ka ne jauna auto, ne apģērba vai sadzīves tehnikas iegāde nespētu tā celt dzīves kvalitāti. Cilvēki vecumā no 20 līdz 49 gadiem, sasnieguši vecumu, kad patstāvīgi var iegādāties sev vispiemērotāko mājokli, tieši jaunas dzīvesvietas iegādi min kā galveno iemeslu savas dzīves kvalitātes celšanai.