Valdība šodien, 15. aprīlī, apstiprināja Zemkopības ministrijas (ZM) izstrādātos Ministru kabineta (MK) noteikumus Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība. Tie paredz, ka No 2009.gada 1. janvāra suņus un kaķus būs jāreģistrē mājas (istabas) dzīvnieku reģistrā, informē Zemkopības ministrija.
Līdz šim nebija noteikumu, kas regulētu mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas un identifikācijas kārtību. Pašlaik vairākās pašvaldībās ir paredzēta mājas (istabas) dzīvnieku – suņu un kaķu – reģistrācija, dzīvnieku īpašniekiem izsniedzot žetonus. Tā kā šai kārtībai nav efektīva kontroles mehānisma, ar katru gadu reģistrēto dzīvnieku skaits samazinās un tas novedis pie vairākām negācijām:
-dzīvnieki nav identificējami, nav nosakāms dzīvnieka īpašnieks;
-nav mehānisma veiksmīgai pašvaldību nodevas par dzīvnieku turēšanu iekasēšanai, jo nav pilnvērtīgu reģistra datu nodevu iekasēšanai no dzīvnieku īpašniekiem;
-nav izkontrolējama dzīvnieka vakcinācija pret trakumsērgu, bez identifikācijas nav pierādāms, ka tieši konkrētais dzīvnieks ir vakcinēts;
-regulāri masu mēdijos atspoguļoti cietsirdības gadījumi pret dzīvniekiem, bet vainīgo personu saukšana pie atbildības neseko;
-palielinās klaiņojošo dzīvnieku skaits – pašlaik īpašniekam ir iespēja nesodīti atstāt dzīvnieku bez aprūpes, nav pierādāma dzīvnieka piederība konkrētai personai u.c.
Normatīvā akta būtība ir noteikt kārtību, kādā Latvijas Republikā notiek mājas (istabas) dzīvnieku uzskaite. Noteikumi palīdzēs vietējām pašvaldībām to teritorijā uzlabot sabiedrisko kārtību, uzlabot pašvaldību noteikto nodevu par dzīvnieku turēšanu iekasēšanu, radīs apstākļus trakumsērgas ierobežošanai, kā arī pastiprinās mājas (istabas) dzīvnieku aizsardzību.
Noteikumi paredz izveidot vienotu valsts mājas (istabas) dzīvnieku reģistru. Šajā reģistrā iekļaus visus Latvijā mītošos suņus, kā arī citus mājas (istabas) dzīvniekus pēc īpašnieka vēlēšanās.
Noteikumi nosaka mājas (istabas) dzīvnieku - suņu, kaķu un mājas (istabas) sesku reģistrācijas kārtību. Šo dzīvnieku identifikāciju un reģistrāciju veiks pilnvaroti praktizējošie veterinārārsti. Savukārt valsts aģentūra Lauksaimniecības datu centrs (LDC) izveidos un uzturēs reģistrēto mājas (istabas) dzīvnieku datu bāzi un nodrošinās pašvaldībām, dienestam, patversmēm un pilnvarotiem veterinārārstiem šai datu bāzei autorizētu pieeju. Datu bāzē varēs iegūt informāciju par mājas (istabas) dzīvnieku un tā īpašnieku. Tāpat LDC reģistrēs un publiskos informāciju par atrastu vai pazudušu reģistrētu dzīvnieku, informēs pazudušā dzīvnieka īpašnieku par tā atrašanu, nodrošinās uzskaiti par dzīvnieka vakcināciju pret trakumsērgu, kā arī nodrošinās veterinārārstus ar mikroshēmām, veidlapām un uzlīmēm.
Suņa īpašniekam pie pilnvarota veterinārārsta jāidentificē un jāreģistrē suni līdz 6 mēnešu vecumam, aizpildot mājas (istabas) dzīvnieka reģistrācijas lapu. Tāpat suns būs jāidentificē ar mikroshēmu. Dzīvnieka īpašniekam, reģistrējot dzīvnieku, būs jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, kā arī suņa pase vai vakcinācijas apliecība.
Kaķu un mājas (istabas) sesku reģistrācija nebūs obligāta, bet pēc dzīvnieka īpašnieka vēlmes iepriekšminētajā kārtībā par samaksu varēs reģistrēt un identificēt arī jebkuru citu mājas (istabas) dzīvnieku. Dzīvnieka īpašnieka pienākums būs ziņot datu centram par dzīvnieka turēšanas vietas maiņu, īpašnieku maiņu, dzīvnieka sterilizāciju, kā arī par dzīvnieka nāvi.
Noteikumi nosaka, ka visus suņus, kas dzimuši pirms šo noteikumu spēkā stāšanās, jāidentificē un jāreģistrē līdz 2010.gada 1.janvārim
Noteikumi Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība stāsies spēkā ar 2009.gada 1.janvāri.
MK noteikumu projektu Mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas kārtība un valstī vienota mājas (istabas) dzīvnieku reģistra par valsts budžeta līdzekļiem izveidi atbalsta Pārtikas un veterinārais dienests, Valsts meža dienests, Latvijas Pašvaldību savienība, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija, Rīgas dome (gan RD Vides komiteja, gan RD Vides departaments), Jelgavas, Ventspils, Liepājas u.c. lielo pilsētu pašvaldības, Dzīvnieku aizsardzības ētikas padome, dzīvnieku aizsardzības biedrības: DzīvniekuSOS, Dzīvnieku Draugs, Dzīvnieku pansija Ulubele, kinoloģiskās organizācijas: Latvijas kinoloģiskā apvienība, Latvijas sporta suņkopības federācija, Latvijas mednieku kinoloģiskā apvienība.
Ir veiktas trīs sabiedriskās aptaujas par šāda mājas (istabas) dzīvnieku reģistrācijas modeļa ieviešanu mūsu valstī – šo aptauju dati pārliecinoši norāda iedzīvotāju atbalstu šim projektam. Pēdējā aptauja veikta no 2007.gada 17.septembra līdz 15.oktobrim (organizators – Zemkopības ministrija). Saskaņā ar tās datiem: 91% respondentu atbalsta suņa apzīmēšanu un reģistrāciju par valsts budžeta līdzekļiem; 6% - ka apzīmēšanu varētu apmaksāt dzīvnieka īpašnieks, bet reģistrāciju no valsts budžeta līdzekļiem un tikai 3% - ka reģistrācijas un apzīmēšanas izmaksas būtu jāsedz dzīvnieka īpašniekam.
2006.gadā pēc nevalstisko organizāciju iniciatīvas veiktajā aptaujā (aptauju veica - OMD Latvija) 96% aptaujāto atbalstīja modernas suņu reģistrācijas sistēmas ar bezmaksas elektronisko čipu palīdzību ieviešanu Latvijā.