Eiropas Savienībai (ES) un Starptautiskajam Valūtas fondam (SVF) nāksies pārskatīt savu ekonomikas stratēģiju Latvijā. Sociālā un ekonomiskā maksa valstī ir bijusi milzīga, un tas nevar turpināties bezgalīgi.
Tā jaunākajā Ekonomikas un politikas izpētes centra (CEPR) ziņojumā norāda centra direktors un galvenais šī ziņojuma autors Marks Veisbrots (Mark Weisbrot).
Latvijas ekonomika ir piedzīvojusi smagāko iekšzemes kopprodukta (IKP) kritumu divu gadu garumā kopš valstī šādu statistiku sāka apkopot, turklāt nacionālās valūtas piesaiste eiro ievērojami apgrūtina ekonomikas atkopšanos.
CEPR savā jaunākajā ziņojumā pauž viedokli, ka, saglabājot lata piesaisti eiro, valdība nav spējusi piekopt nepieciešamo makroekonomikas politiku, lai vieglāk pārdzīvotu globālo krīzi.
M. Veisbrots arī uzskata, ka Rietumeiropas bankām, kas savulaik Latvijā lielos apjomos izsniegušas aizdevumus, būtu jāuzņemas daļa zaudējumu, kas tām rastos valūtas devalvācijas gadījumā. Rietumeiropas bankām ar Austriju un Zviedriju priekšgalā ir simtiem miljardu eiro aizdevumi Centrālajā un Austrumeiropā.
Divu gadu laikā Latvijas ekonomika jau ir sarukusi par vairāk nekā 25%. SVF prognozē, ka valsts IKP 4% apmērā saruks arī šogad, tādējādi valsts kritums no «treknajos gados» sasniegtā pīķa līdz dziļās lejupslīdes dibenam sasniegtu 30%, kas būtu vairāk nekā krita ASV Lielās depresijas laikā no 1929. līdz 1933. gadam.
SVF aizdevuma programma šim gadam paredz nodokļu celšanu un tēriņu samazināšanu. Pats fonds arīdzan atzīst, ka «šāda veida taupības režīms, visticamāk, saglabās zemu iekšzemes patēriņu 2010. gada sākuma laikā».
Ekspansīva monetārā politika ir pretrunā ar nepieciešamību saglabāt fiksētu valūtas kursu, jo galu galā, pēc ziņojuma autoru domām, ekonomika sanāk ieslēgta dziļā lejupslīdē, kurā visi galvenie makroekonomiskās politikas mainīgie – valūtas kurss, fiskālā politika un monetārā politika – ekonomikas stimulēšanai vai nu ir izmantojami cikliski, vai nedrīkst tikt izmantoti vispār. Tas Latvijai sagādā grūtības izkļūt no krīzes, norāda CEPR savā ziņojumā.