Radiācija no Japānas līdz Latvijas teritorijai atnākt nevar, tā raidījumā 900 sekundes norādīja Radiācijas drošības centra direktora vietas izpildītājs Edmunds Pakers.
Viņš skaidroja, ka pa gaisu radiācija nevar atnākt, drīzāk saskarties ar to būtu iespējams, apēdot kādu ūdens iemītnieku, kas noķerts netālu no Japānas teritorijas. Tāpēc šobrīd uzdevums būtu pastiprināti pārbaudīt pasaules okeāna produktus, kurus cilvēki patērē pārtikā. E.Pakers arī piebilda, ka būtu jāpārbauda kokmateriāli, kas tiek eksportēti no Japānas.
Viņš atzīmēja, ka vide no radiācijas attīrās atkarībā no tā, kādi izotopi nonākuši tanī. Esot tādi, kas sadalās burtiski stundas laikā, bet ir arī tādi, kam nepieciešami gadi, un tas nozīmējot, ka vide praktiski neattīrās nekad.
Tomēr eksperts atzīmēja, ka diez vai tuvākajā laikā pasaule pāries uz kādu citu elektroenerģijas veidu, kas varētu aizstāt šo, jo alternatīvās elektroenerģijas ieguves avoti vēl esot izstrādes stadijā vai arī krietni dārgāki. Patlaban vajadzētu pilnveidot tehnoloģijas un uzlabot drošību.
DB jau rakstīja, ka eksplozijas Japānas zemestrīces bojātajā atomelektrostacijā novedušas pie tik augsta radiācijas līmeņa, kas var negatīvi ietekmēt cilvēku veselību.
Ministru prezidents Naoto Kans aicinājis tos cilvēkus, kuri dzīvo 30 kilometru rādiusā ap atomelektrostaciju, uzturēties telpās. Nesen atomelektrostacijas Fukušima 1 otrajā reaktorā noticis sprādziens, bet pēc tam ceturtajā reaktorā eksplodējis ūdeņradis un izcēlies ugunsgrēks.
Atomelektrostacija atrodas apmēram 250 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Tokijas, kur arī paaugstinājies radiācijas līmenis.
Kopumā Japānā bojā gājuši 2,4 tūkst. cilvēku, bet 500 tūkst. evakuēti. Beidzies dzeramais ūdens un sakari, kā arī nav degvielas, tāpēc pieņemts lēmums atvērt rezerves degvielas krājumus, kas pietiks vien pāris dienām.