Tieši kvalitatīvu darba telpu trūkums bija iemesls, kādēļ kāda liela un starptautiski atpazīstama Japānas elektronikas kompānija izslēgusi Latviju no sava iespējamo atrašanās vietu saraksta, informēja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Investīciju piesaistes nodaļas vadītāja Linda de Putāne.
Db.lv jau ziņoja, ka nekustamā īpašuma kompānijas mēdz piesaukt lielu mūsdienīgu biroju telpu deficītu Rīgā.
Ik nedēļu LIAA saņem aptuveni vienu pieprasījumu no ārvalstu kompānijām par dalīto pakalpojumu vai biznesa procesu ārpakalpojumu centru izveides iespējām Latvijā. Taču tieši pēdējos gados nākas atzīt, ka piedāvājuma sagatavošanai trūkst kāda elementa – atbilstoša nekustamā īpašuma, jo kompānijas, kurām ir šāda interese, jautā pēc lielām – virs 2000 m2 – telpām ar iespējām nākotnē tās paplašināt, turklāt tām būtu jābūt gatavām faktiski uzreiz, uzņēmumi nav gatavi gaidīt ilgāk par trim mēnešiem, kamēr kāda ēka tiks uzbūvēta. Arī nākamie 2 – 3 gadi telpu pieejamībā izskatās kritiski. Viņa atgādina, ka iepriekšējos gados Latvijai izdevies piesaistīt tādas kompānijas kā Allnex, Cabot Corporation un Cytec, savukārt 2015. gadā šādu piemēru nav. Pērn dažas kompānijas, izvērtējot iespējamo atrašanās vietu, izvēlējās citas Eiropas pilsētas, tostarp Viļņu, kur ir un top mūsdienīgi biroju centri. Šai pilsētai iepriekšējos gados ir izdevies piesaistīt pasaulē zināmus vārdus - Western Union un Barclays banku.
Tiesa, telpu trūkums nav vienīgā problēma, ar kuru varētu saskarties šādi investori. Pēc L. de Putānes teiktā, tā ir atbilstošas kvalifikācijas darbinieku (ar tehniskām zināšanām un valodu prasmi) pieejamība nākotnes perspektīvā. Jaunajā ES fondu plānošanas periodā nav paredzēts atbalsts darbinieku apmācībai, ko nereti iepriekš kompānijas izmantojušas tieši valodu prasmju uzlabošanai.
Jaunu biroju piedāvājums Rīgā pēdējos gados ir būtiski mazāks nekā Viļņā un Tallinā, tādējādi Latvija zaudē iespēju piesaistīt starptautiskus uzņēmumus, savā tirgus pārskatā akcentē Kivi Real Estate. Tāpēc pozitīvi ir vērtējama attīstītāja Hanner sāktā biroju ēkas Place Eleven būvniecība bez parakstītiem nomas priekšlīgumiem. Tas varētu kalpot kā tik nepieciešamais pierādījums visiem tirgus dalībniekiem pārliecības atgūšanai – attīstītājiem un finansētājiem par to, ka jaunas biroju ēkas ir iespējams uzbūvēt un iznomāt sasniedzot pietiekošu investīciju atdevi, bet nomniekiem - ka jauni biroju projekti eksistē ne tikai uz papīra, akcentē šīs kompānijas speciālisti.
Ēriks Bergmans, Colliers International partneris, teic, ka Place Eleven ir jaunas paaudzes objekts, savukārt šādi biroju centri Lietuvā jau ir norma. Šobrīd tirgus dalībnieki ar interesi gaida, kā tam veiksies. Ja tirgus šo koncepciju pieņems, būs grūti salīdzināt senāk tapušus A klases objektus ar jauno standartu. Pēc Colliers International datiem, starptautiskās kompānijas pērn ir pieprasījušas telpas ap 15 tūkst.m2 apjomā, taču brokeriem īsti nav bijis, ko piedāvāt. Tas savukārt nozīmē zaudētas darba vietas.
Pēc publiski pieejamās informācijas, tuvākajos divos gados Rīgas tirgu papildinās aptuveni 30 tūkst. m2 jaunu biroju platību, tostarp Z-Towers, jau piesauktais Place Eleven, savukārt Tallinā – turpat 95 tūkst. m2, Viļņā – gandrīz 183 tūkst. m2. Ja piepildīsies visi Latvijā strādājošo attīstītāju plāni, līdz 2020.gadam tirgu varētu papildināt ap 140 tūkst. m2 biroju telpu. Tas ir daudz, taču nebūt nav tā, ka šādu apjomu nevarētu aizpildīt dažu gadu laikā, lēš Ē. Bergmans.
Starp citām šobrīd aktuālām tendencēm tirgū viņš nosauc to, ka uzņēmumi atkal ir gatavi slēgt telpu nomas priekšlīgumus, tostarp uz vairākiem gadiem. Tas krīzē galīgi nebija raksturīgi. Cita tirgus iezīme – popularitāti iegūst kopā strādāšanas koncepcija (coworking). Rīgā jau ir 5-6 šāda tipa vietas.