Ierobežotā biroju telpu piedāvājuma dēļ Rīgā brīvo telpu īpatsvars joprojām ir zems, secināts komercīpašumu pakalpojumu uzņēmuma CBRE Baltics jaunākajā Rīgas biroju tirgus pārskatā.
Šā gada jūnija beigās brīvo biroja telpu īpatsvars Rīgā bija 3,8%, kas ir par 0,3 procentpunktiem mazāk nekā 2016.gada jūnija beigās.
CBRE Baltics Tirgus izpētes un konsultāciju pakalpojumu direktore Vineta Vigupe informēja, ka otrajā ceturksnī Rīgā biroju tirgus joprojām bija aktīvs pieprasījuma ziņā, taču salīdzinājumā ar pirmo ceturksni aktivitāte mazinājās.
Šā gada otrajā ceturksnī netika sākta jaunu biroju būvniecība, bet turpinājās iesākto projektu pabeigšana. Biroju ēku attīstītāji turpināja būvniecības sagatavošanas darbus projektiem New Hanza, kas atradīsies Pulkveža Brieža un Hanzas ielas kvartālā, un Business Garden Rīga, kas atradīsies Kārļa Ulmaņa gatvē pretī tirdzniecības centram Spice.
Pēc CBRE Baltics pārstāvju paustā, šogad brīvo telpu īpatsvars turpinās samazināties, taču būtiskas izmaiņas plānojas 2018.gada beigās un 2019.gada sākumā, kad biroju ēkas, kuras šobrīd ir būvniecības stadijā, tiks nodotas ekspluatācijā (Z-Towers, Teodors (Jaunā Teika), Business Garden Rīga).
«Rīgas moderno biroju tirgus galvenokārt sastāv no ēkām, kas uzbūvētas pirms krīzes perioda, un tuvojas brīdis, kad daudzām no tām ir jāveic renovācija. Nomnieku pārcelšanās uz modernākiem birojiem, kas piedāvās augstākas kvalitātes tehniskos risinājumus, energoefektivitāti, modernāku iekšējo apdari un efektīvāku telpu plānojumu, turpināsies līdz ar ekonomiskās izaugsmes periodu,» skaidroja Vigupe.
Šā gada pirmajā pusgadā modernajam biroju fondam pievienotas trīs ēkas: Place Eleven, Katrīnas osta un Tēraudlietuves biroju otrā kārta, kas atrodas Mūkusalas biznesa centra teritorijā, kopā biroju tirgum pievienojot vairāk nekā 18 000 kvadrātmetru iznomājamās biroju platības. Šogad ir plānots pabeigt LOFToffice būvniecību Akmeņu ielā 14 un Imperial Palace rekonstrukciju Brīvības bulvārī 21, kā arī dažus mazākus projektus Rīgas perifērijā.
CBRE Baltics tirgus pārskatā norādīts, ka biroju nomas maksas šā gada pirmajā pusgadā nav mainījušās, lai gan gada laikā ir novērojams neliels pieaugums - vidēji par 5%, tostarp nomas maksas A klases birojiem ir no 14 eiro līdz 17 eiro par kvadrātmetru mēnesī (neieskaitot papildu maksājumus un nodokļus), kamēr B klases biroji tiek iznomāti par maksu no astoņiem eiro līdz 13,5 eiro par kvadrātmetru mēnesī. Ir novērots neliels nomas maksas samazinājums vai labāks piedāvājums telpām, kuras tirgū tiek piedāvātas atkārtoti pēc iepriekšējo nomnieku aiziešanas un kurās ir izveidojusies ilgtermiņa vakance.
Šī gada pirmajā pusgadā Rīgā biznesa ārpakalpojuma birojus atvēra divas jaunas starptautiskas kompānijas: WebHelp un Arvato Systems Latvia, kas pieder Vācijas kompānijai Bertelsmann SE & Co. KGaA. Interese par Rīgu, kā savu ārpakalpojuma centru pārcelšanas vietu, no starptautiskajām kompānijām nav mazinājusies.
«Arī šogad CBRE Baltics aktīvi strādā ar kompānijām, kuras vēlas atrast sev birojus Baltijas valstu pilsētās. Diemžēl šī brīža moderno biroju piedāvājums Rīgā ir nekonkurētspējīgs ar kaimiņvalstīm un uzskatāms par trūkumu, lai varētu piesaistīt lielus nomniekus salīdzinoši īsā laika periodā,» sacīja Vigupe.
Tāpat viņa piebilda - lai gan nekustamais īpašums nav noteicošais faktors lēmumu pieņemšanā par labu vienai vai citai valstij, kurā izvietot ārpakalpojumu centru, un prioritārie jautājumi ietver darbaspēka izmaksas, nodokļu politiku utml., tomēr lēmuma pieņemšanas beigu stadijā šis ir svarīgs aspekts. Bieži vien jaunā biroja vietas izvēle ietekmē arī darbaspēka piesaisti, jo darbiniekiem biroja atrašanās vieta un kvalitāte ieņem arvien lielāku nozīmi.
CBRE Baltics korporatīvā sektora darījumu pakalpojumu vadītāja Kristīne Jansone skaidroja, ka Rīgā ir daudzi biroju ēku projekti skiču stadijā, kas gaida enkurnomniekus, lai sāktu būvniecību. Tas saistīts gan ar finansējuma piesaistīšanu, gan to, ka tādā veidā piedāvājums ir pilnībā atbilstošs konkrētajam klientam, un nav jāpielāgo jau eksistējoša ēka. Tomēr nomnieki ir piesardzīgi un pārsvarā izvēlas ēkas, kuras jau ir celtniecības stadijā.
«Jāņem vērā, ka izvēloties ēku, kurai vēl nav uzsākta būvniecība, nomniekam ir jārēķinās ar 1,5 līdz divu gadu ilgu termiņu no nomas līguma noslēgšanas brīža līdz iespējai pārcelties uz jaunajām telpām. Turklāt pastāv risks, ka ēkas nodošana ekspluatācijā var aizkavēties, piemēram, ieilgstot skaņošanas procesiem ar atbildīgajiem dienestiem. Savukārt starptautiskajiem uzņēmumiem, kuri jau ir izvēlējušies mītnes valsti un izskata iespēju atvērt savu pārstāvniecību Latvijā, parasti ir jāatver birojs un jāuzsāk darbība sešu līdz deviņu mēnešu laikā,» skaidroja Jansone.
Savukārt Vigupe atzīmēja, ka paredz pozitīvas tendences Rīgas biroju tirgū - pieprasījums ir aktīvs un, turpinoties ekonomikas izaugsmei, kompānijas arvien vairāk pieņems lēmumus par labu energoefektīvākām un modernākām ēkām ar efektīvāku plānojumu.