Vērotājam no malas biroju tirgus attīstība Latvijā un Rīgā varētu likties šaubīga un investīcijas riskantas, jo kopumā atbilstoši CBRE Baltics datiem vakanto biroju apjoms pēdējo trīs gadu laikā ir tikai audzis.
Attālinātais darbs veicina citādu biroju darba organizāciju un mazāku centralizēto telpu pieprasījumu, tomēr Rīgā jau tiek realizēti pamatīgi jaunu biroju celtniecības projekti, un Nekustamo īpašumu attīstītāju alianses valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Vanags tuvāko gadu laikā sola tikai būvniecības pieaugumu.
Vakanti 12% moderno biroju
“Rīgas moderno biroju tirgu patlaban veido 741 tūkstotis m2 , no kuriem gandrīz 12% jeb 88 tūkstoši ir pieejami nomai. Pēdējos piecos gados nomas maksas ir bijušas stabilas, bet šobrīd var novērot, ka, pieaugot būvniecības izmaksām būvniecības stadijā, nesen ekspluatācijā nodoto ēku biroju nomas maksas ir nedaudz pieaugušas, salīdzinot ar iepriekšējiem periodiem,” atklāj CBRE Baltics pārstāvis Reinis Lauskis.
Proti, A klases biroju nomas maksas svārstās no 14 līdz 17 eiro par m2 , savukārt B1 klases birojiem – no 12 līdz 15 eiro par m2 . CBRE Baltics paredz, ka turpmāko divu gadu laikā biroju tirgus papildināsies ar vairāk nekā 120 tūkstošiem m2 jaunu biroja telpu un iznomātāju vidū sāksies aktīva konkurence. Jau šobrīd novērojamās svārstības tirgū liecina, ka sākusies konkurence ar cenu. Pašlaik daži esošo biroju ēku īpašnieki, redzot attīstītāju aktivitāti, samazina nomas maksas, lai piesaistītu nomniekus saviem projektiem. CBRE Baltics norāda, ka nomas maksas samazināšana gan nav vērojama projektos, kuri ir nodoti ekspluatācijā pēdējos gados vai šobrīd ir būvniecības stadijā.
Iznomātāji cenšas piedāvāt elastīgākus nomas nosacījumus, piemēram, papildu autostāvvietas vai no nomas maksas brīvus pirmos nomas mēnešus.
Atpalicība no Viļņas un Tallinas pamanīta
Jau iepriekš Dienas Biznesā esam rakstījuši par jaunu, modernu biroju būvniecības atpalicību periodā no 2015. gada, ko arī apliecina CBRE Baltics statistika. Prognozēs redzams, ka esam uzsākuši iedzīšanu. Būvnieki arī apliecina, ka investoru interese par Rīgu pieaug, jo kaimiņu galvaspilsētās ir sasniegti vismaz nepieciešamie biroju telpu apjomi un tuvākajā nākotnē Viļņā un Tallinā jaunu telpu būvniecība kritīsies, tomēr pēc kopapjoma pat pēc diviem gadiem vēl nebūsim panākuši ne Viļņu, ne Tallinu, vēl aizvien atpaliekot vairāk nekā par 200 tūkstošiem m2 . Valstiski un arī Rīgas līmenī nozare ir pamanīta, un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras prioritāšu sarakstā ir biznesa pakalpojumu nozare.
“Šīs nozares projekti iekļaujas tā sauktajā Zaļajā koridorā, kas paātrina to realizācijas laiku. No 2021. gadā aktuālajiem 32 investīciju projektiem deviņi bija saistīti ar IKT nozari vai starptautiskajiem biznesa pakalpojumiem.
Kopumā šie deviņi uzņēmumi Latvijā plāno izveidot līdz 900 darba vietām. Pārsvarā gadījumu uzņēmumi sākotnēji atver nelielu biroju un pakāpeniski paplašinās. Šobrīd strādājam arī ar vairākiem jauniem projektiem, kuros potenciāli Latvijā varētu tikt izveidots ievērojams skaits jaunu darba vietu. Ir novērojama tendence, ka daudzas lielās korporācijas meklē iespējas izveidot birojus ārpus savām mītnes zemēm, un Latvijai šajā ziņā ir virkne priekšrocību,” Dienas Biznesam atklāja LIAA Investīciju piesaistes nodaļas vadītājs Valdis Zeps, piebilstot, ka mums ir pieejami augsti kvalificēti un labi izglītoti darbinieki, kā arī ir pieejamas biroju platības.
Visu rakstu lasiet 25.janvāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!