Koncentrēšanās uz valsts konkurētspēju un nedomāšana par visa reģiona konkurētspēju ir kļūda, no kā Latvijai vajadzētu izvaitīties, ieviešot savu industriālo politiku,
To augsta līmeņa diskusijā «Ceļā uz augstāku Latvijas konkurētspēju», kurā tiek apspriesta Latvijas Nacionālā industriālā politika (NIP), uzsvēra Konferenču Padomes galvenais ekonomists Prof. Barts van Arks (ASV).
To, ko Lavijai vajadzētu darīt NIP jomā, Prof. Barts van Arks skatīja no globālas kompānijas perspektīvas par to, ko tā meklētu kādā konkrētā valstī. Tīra ražošana vairs nav tas, kas to interesētu, jo šobrīd tā aizien vairāk saplūst ar pakalpojumu jomu, kļūstot par daļu no ražošanas. Latvijas priekšrocībā ir labais transporta un ostu pakalpojumu līmenis.
Tāpat ir svarīgi saprast, ka inovācijā ir jāiegulda, jo tās nenāk par brīvu. Līdz ar to arvien varāk jāinvestē cilvēkos, darbaspēka apmācībā, mārketingā, IT, izpētē un atīstībā, ne tikai ražošanā kā tādā.
Ārvalstu investors, plānojot invesīcijas, vispirms nedomā par 27 atsevišķām Eiropas Savienības valstīm. Viņš drīzāk vispirms izvēlas, kurā pasaules daļās veiks ieguldījumus, izvēloties kādu plašāku rēgionu, piemēram, Dienvideiropu vai Austrumeiropu. Un tikai tad tiek izdarīta izvēle par kādu konkrētu valsti. Tad arī tiek vērtēts tas, vai, piemēram, Latvijā ir labāka uzņēmējdarbības vide nekā Igaunjā vai Polijā. Daudzu valstu NIP koncentrējas uz otro pakāpi, proti savu valsti, bet ne uz pirmo. Taču tas īsi nedarbojas, jo īpaši, ja valstis ir mazas, norādīja Prof. Barts van Arks. Līdz ar to ir nepieciešams kopā ar pērājām reģiona valstīm veidot stipru globālu vērtību ķēdi (visi procesi, ka ietver preču/pakalpojumu radīšana, sākot no izejmateriāliem līdz piegādei).