Atšķirībā no daudziem Latvijas ražotājiem uzņēmuma Pure Food apgrozījums šogad ir audzis, nevis krities, un tā padomes priekšsēdētājs Aivars Žimants pelnīti atzīts par Gada cilvēku lauksaimniecības un pārtikas nozarē.
Pure Food īpašnieks un padomes priekšsēdētājs Aivars Žimants apgalvo, ka peļņa nekad nav bijusi viņa galvenais mērķis. «Mana prioritāte ir cilvēciskās attiecības un attieksme, viss pārējais ir pakārtots. Manuprāt, daudz kur biznesā šis cilvēcīgums ir ticis aizmirsts, e-pastu sarakste kļuva par galveno komunikācijas veidu. Tagad cilvēki sāk saprast, ka ir aizgājuši par tālu šajā atsvešinātībā, un grib atpakaļ. Kompānijas iegulda lielas naudas summas, lai atgūtu cilvēciskumu, taču mākslīgi to panākt nevar.»
«Sākumā braucam skatīties veikala plauktā, kādi ir ražotāju produkti un ko mēs viņiem varētu piedāvāt. Tad sākam iepazīties ar uzņēmumu speciālistiem un uzzinām vēl vairāk par to, kas viņiem būtu vajadzīgs. Mēs nenākam ar domu pārdot savu produktu, mēs piedāvājam kaut kādu labumu, ko uzņēmums varētu gūt, ar mums sadarbojoties, un tas uzreiz maina pretim sēdošā attieksmi,» stāsta uzņēmējs.
Iemanto uzticību
Lielu daļu no Pure Food biznesa veido sadarbība ar industriālajiem klientiem. Uzņēmums jau šobrīd ir vadošais pārtikas piedevu piegādātājs Baltijas valstīs, un aktīvi strādā arī ar citiem tirgiem. Klientu vidū ir viens no Eiropas lielākajiem piena pārstrādes uzņēmumiem — Arla Somijā, produkcija tiek eksportēta arī uz citām Skandināvijas valstīm, Krieviju, Ukrainu, Baltkrieviju, Centrāleiropu. Tiek uzsākta sadarbība arī ar Ķīnu un Azerbaidžānu. Kopumā eksportam aiziet ap 70 % saražotā.
Salīdzinot ar pagājušo gadu, šogad uzņēmuma apgrozījums ir pieaudzis, un var prognozēt, ka līdz gada beigām uzņēmums varētu sasniegt 12 miljonu latu apgrozījumu — par 14 % vairāk nekā 2008. gadā. Līdz 2015. gadam plānotais apgrozījums ir vismaz 15 miljoni, informē Aivars Žimants.
«Ražošanas apjomos šogad ir pieaugums, pateicoties tam, ka pagājušajā un aizpagājušajā gadā esam izdarījuši lielu darbu jaunu tirgu iekarošanā, produktu attīstībā un ražošanas procesa optimizācijā. Visu laiku esam meklējuši, kā samazināt izmaksas, un atradām iespēju necelt produktiem cenu tobrīd, kad visi to darīja. Tas bija ļoti svarīgi mūsu klientiem un uzturēja to uzticību, ko bijām ieguvuši.»
Jaunas idejas
Uzņēmumam netrūkst jaunu ideju, kuras tiek veiksmīgi realizētas. Kopš 2008. gada tirgū pircēju atzinību jau paguvuši iekarot jaunie produkti — šokolādes trifeles, ko ražo Pure Chocolate. «Šokolādes biznesu uzsākām pavisam nejauši, bet esam priecīgi ražot to, kas pašiem garšo!» — smej Aivars Žimants.
2008. gadā ekspluatācijā nodota saldētava, kas ir kopīgs projekts ar kooperatīvu Ziemeļoga — Latvijas lielogu melleņu un dzērveņu audzētājiem. Projekta realizēšanai izmantots Eiropas Savienības struktūrfondu līdzfinansējums, par ko uzņēmējs saka: «Eiropas nauda — tā ir unikāla mums dota iespēja, un mūsu bērni un mazbērni mums nekad nepiedos, ja to neizmantosim.»
Ar zīmolu Pūre veikalu plauktos atrodamas arī sulas ar inulīnu, dažādas tomātu mērces, zupas, konservēti dārzeņi. «Pirms četriem gadiem pieņēmām lēmumu, ka specializēsimies tikai uz ievārījumu ražošanu, taču visi prasīja, kur ir Pūres tomātu mērce un garšīgie gurķīši. Cilvēki vēlas saņemt to, pie kā viņi ir pieraduši. Tāpēc Pure Food ir atradusi iespēju izvietot atsevišķu produktu veidu ražošanu citos uzņēmumos, kuriem tā ir pamatnodarbošanās.»
Ar Pure Food tehnologiem notiek konkrētās receptūras saskaņošana, un produkta kvalitātē nedrīkst būt kompromisu. «Produkcija ar zīmolu Pūre ir kvalitatīvas preces solījums,» saka Aivars Žimants. « J atbilstoši mūsu kvalitātes standartiem varam atrast šādu uzņēmumu Latvijā, ražojam to mūsu valstī. Bet, ja nepieciešams, meklējam savus partnerus citās ES valstīs, piemēram, Lietuvā vai Polijā.»
Pure Food īpašnieks atzīst, ka sākumā pretojies pasūtījumu izvietošanai citur. «Bijām palikuši vienīgie no lielajiem pārtikas pārstrādātājiem, kas ražoja tikai Latvijā. Citi uzņēmumi ātrāk bija sapratuši, ka ir ekonomiski izdevīgāk izvietot pasūtījumus citās ražotnēs. Man tīri cilvēciski bija grūti pieņemt šādu lēmumu. Tomēr es piekāpos, jo ir labāk, ka cilvēki pērk produktu ar zināmu preču zīmi, kura garantē tā kvalitāti, nekā nezināmu produktu ar nezināmu preču zīmi.»
Rezultātā ražošanas izmaksas ir daudz zemākas, jo katrs pasūtījuma izpildītājs ir specializējies savā produktu grupā, izmanto atbilstošākās iekārtas un maz roku darba. «Šo priekšrocību labi izpratuši Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumi, kas izveidojuši koncernus, kuru ietvaros viens uzņēmums ražo tikai, piemēram, jogurtus. Procesi ir optimizēti, un līdz ar to lietuvieši var aktīvi konkurēt eksporta tirgos. Mūsu piena pārstrādes uzņēmumiem katram ir visplašākais sortiments, kura uzturēšana prasa papildu līdzekļus. Retajam uzņēmumam izdodas to veiksmīgi sabalansēt. Tāpēc daudziem pārtikas pārstrādes uzņēmumiem Latvijā šis ir izdzīvošanas laiks,» uzskata Pure Food īpašnieks.
Mazais katliņš un veiksme
Pašlaik Pure Food mēnesī saražo ap 800 tonnām ievārījuma, bet viena no pirmajām uzņēmuma profesionālajām iekārtām ir 50 litru tilpuma katliņš, kas iegādāts pirms 16 gadiem. Tas joprojām tiek darbināts vienā no uzņēmuma cehiem, un Aivars Žimants par šo katliņu runā gluži kā par dzīvu būtni. «Mēs esam viņu mīlējuši un labojuši, un, pateicoties viņam, esam sasnieguši to rezultātu, kas mums ir. Kad viņš savu būs nokalpojis, uztaisīsim tam pieminekli, noliksim redzamā vietā un katru rītu, nākot uz darbu, ar viņu sasveicināsimies, bet vakarā atvadīsimies un pateiksim paldies.»
Sākumā uzņēmumā bija seši darbinieki, tagad — 170. Izaugsmes ceļš iets pamazām, soli pa solim. «Ar šo katliņu, ko ieraudzījām Pēterburgas Ttehnoloģiskajā institūtā, mācījāmies profesionāli vārīt ievārījumu. Sākumā pārdevām pa tonnai, divām, trim mēnesī. Kad nonācām līdz desmit tonnām, vajadzēja pirkt ietilpīgākas iekārtas, bet vēlāk — jau celt jaunu rūpnīcu. To izdarījām pirms trim gadiem.»
Ievārījuma biznesa ideja sākusies ar to, ka radās vajadzība pārstrādāt Pūres dārzkopības stacijā izaudzētās ogas, kuras svaigas pārdot nevarēja. Izplatīšanai mazumtirdzniecībā pārstrādātais apjoms izrādījās par lielu, un tika meklēti sakari ar vietējiem konditorejas un piena pārstrādes uzņēmumiem. «Kā šodien atceros — no ķirbjiem izvārījām ievārījumu un trīslitru burkā aiznesām piedāvāt Rīgas Piensaimniekam kā piedevu jogurtiem,» stāsta uzņēmējs.
Izjūtas tolaik bijušas dažādas. «Raudājām! Domājām, kā varēsim atdot iekārtu iegādei paņemto kredītu. Īstas pārliecības par ātru attīstību nebija. Tomēr iekšēji jutām, ka tas varētu būt pareizais ceļš, jo šeit ir izejvielas un ir klienti, vienkārši jāatrod iespēja saražot garšīgu un nepieciešamu produktu.»
Pure Food īpašnieks domā, ka viņu pavadījusi veiksme. «Ja man kādreiz būtu teikuši — Aivar, tu vārīsi ievārījumu, — es neticētu. Taču apstākļi sakrita tā, ka man un uzņēmumam paveicās īstajā brīdī izdarīt īstās lietas. Domāju, ka izdodas tāpēc, ka tas nav bijis savtīga mērķa virzīts pasākums, bet gan mums visiem kopīgs gandarījums. Ja visiem ir skaidrs, ko tu dari, cilvēki tev tic un iet līdzi, tad ir arī rezultāts. Ir vajadzīgs darbs, lai veiksmi realizētu.»
Visu laiku jādarbojas
Savulaik dzimtajā Liepājā pārdevis košļenes («džinsu tirgošanai man nebija starta kapitāla»), Aivars Žimants jau kopš jaunības ir izgājis cauri pamatīgai dzīves skolai. «Mājās audzējām ķiplokus un zemenes, mums bija savs veikaliņš. Jau toreiz sapratām, ka visu laiku jādarbojas.»
Padomju laikos viņš uzaicināts strādāt Sabiles augļu un dārzeņu konservu rūpnīcas sagādes daļā — «tāpēc, ka biju žiperīgs», kā pats saka. «Biju tik aktīvs, ka pēc diviem gadiem man piedāvāja direktora amatu, bet iepriekšējais direktors aizgāja uz sagādes dienestu. Tas bija interesants laiks. Piegādājām produkciju visai Padomju Savienībai, gan Kremlim, gan armijas daļām.»
Vēlāk, «nejauši, kādā ekskursijā» Aivars Žimants iepazinies ar Pūres dārzkopības un izmēģinājumu stacijas direktoru, un uzaicināts uz Pūri. «Tā tas sākās. Pēc dažiem gadiem, kad beidzu Lauksaimniecības akadēmiju, mana diplomdarba tēma bija Pūres dārzkopības un izmēģinājumu stacijas likvidācija. Toreiz godīgi sadalījām privatizējamos objektus, tos pārņēma tie uzņēmumi, kuri tur darbojās. Proporcionāli sadalījām saimniecības parādus. Pirmo gadu mocījāmies, bet tikām no parādiem vaļā, norēķinājāmies un varējām attīstīties tālāk. Bankrotēja tikai viens no toreiz izveidotajiem uzņēmumiem — siltumnīcas, kas nevarēja konkurēt ar Holandes neļķēm un rozēm. Visi pārējie ir gājuši uz priekšu, ir izveidojušies jauni rūpnieciskie centri — graudi, kokapstrāde, zivju miltu pārstrāde, konservi. Bezdarba mūsu pusē tikpat kā nav.»
Vizītkarte
Aivars Žimants
SIA Pure Food īpašnieks un padomes priekšsēdētājs
Vītolu fonda stipendiju mecenāts
Dzimis 1958. gadā Liepājā
Izglītība Latvijas Lauksaimniecības akadēmija
Darba pieredze Sabiles augļu un dārzeņu konservu rūpnīca, Pūres dārzkopības un izmēģinājumu stacija
Latvija var — televīzijā
Sākusies raidījuma Latvija var jaunā sezona! Tikšanās ar Latvija var varoņiem — katru pirmdienu Latvijas televīzijas 1. programmā plkst. 22:25, ar atkārtojumu otrdienās.
7. septembrī — filmu studijas Rija direktors un producents Vilnis Kalnaellis, viens no veiksmīgākajiem kinoproducentiem Latvijā. Viņa studija piedalījusies Eiropas nozīmīgākajos animācijas projektos.
14. septembrī — virusoloģe Aina Muceniece, kura izstrādājusi pretvēža preparātu. Ārvalstu virusologu atklājumi apliecina tos secinājumus, pie kuriem viņa savos pētījumos nonāca jau pirms 50 gadiem.