Kopš šā gada 1. janvāra visās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs ir aizliegts dējējvistas turēt nelielos būros, tomēr 12 valstīs, tostarp arī Latvijā, dējējvistu turētāji šo jauno normu par vistu labturību neievēro, vēsa ibtimes.com.
Nelielie būri tika aizliegti, jo tie nenodrošina pat minimālas dzīvnieku labturības prasības. Būros, kuru izmantošanu ES liegusi, vistas dzīvo 550 kvadrātcentimetru platībā, kas ir mazāks laukums par A4 formāta lapu. Tāpat vistām nav pieejama dienasgaisma, šajā «laukumā» nevar nodrošināt to, lai vistas būtu nodarbinātas. ES Direktīva paredz, ka šauro būru vietā jāizmanto modernizēti būri.
ES Direktīvu par dējējvistu turēšanu bez Latvijas tiek pārkāpta arī Beļģijā, Bulgārijā, Kiprā, Francijā, Grieķijā, Unghārijā, Itālijā, Nīderlandē, Polijā, Portugālē un Spānijā.
Šā gada 26. janvārī Eiropas Komisija (EK) uzsāka procedūru pret 14 valstīm, kurās netika ievēroti jaunie dējējvistu turēšanas nosacījumi. EK noteica, ka pārkāpumiem jābūt novērstiem divu mēnešu laikā – līdz 26. martam, taču tas tika paveikts tikai divās valstīs – Lielbritānijā un Rumānijā, informē ibtimes.com.
Vistu fermām bija 12 gadi laika, lai uzlabotu vistu labturību. Starptautiskā dzīvnieku labturības organozācija Four Paws veikusi pētījumu, kura rezultāti liecina, ka liela daļa vistu turētāju uzsākuši fermas modernizāciju novēloti un patlaban visu labturības uzlabošanas pasākumi tiek veikti sasteigti un rada bažas, vai tie tiks paveikti rūpīgi, uzskata organizācija.
Jau vēstīts, ka ES direktīvā dējējvistu labturības prasības reglamentētas ļoti detalizēti un ir precīzi noteikts, ka tas, kādiem jābūt šo mājputnu turēšanas apstākļiem, piemēram, dējējvistai būrī jāparedz vismaz 750 kvadrātcentimetru liela platība, kas vistai ļauj izplest spārnus un brīvi kustēties, kā arī jānodrošina tas, lai būra kopējā platība nav mazāka par 2000 kvadrātcentimetriem. Katrai vistai vajadzīga arī vismaz 15 cm gara vieta uz laktas, bet barības siles garumam jābūt vismaz 12 cm katrai mītnes iemītniecei.
Jaunie obligātie standarti dējējvistu aizsardzībai jau ir palielānjuši olu cenas Eiropā – trīs nedēļas pirms Lieldienām olu cena bija pārsniegusi līdzšinējos rekordus. Vidējā olu cena Eiropā palielinājās par 70%, bet Lielbritānijā – par 100%, iepriekš rakstīja laikraksts Diena.
Jauno labturības noteikumu dēļ Eiropā radies olu deficīts, jo olu ražotājiem bija jāpārstrukturē ražošana, bet, cerams, Latvijas pircēji olu deficītu un cenu pieaugumu neizjutīs, iepriekš sacīja Rimi pārstāve Dace Valnere.
«Saistībā ar ES direktīvas labturības noteikumu izmaiņām olu cenas Latvijā nedaudz pieaugs, uzskata lielākā olu ražotāja Balticovo valdes priekšsēdētājs Arnis Veinbergs,» iepriekš skaidroja uzņēmuma pārstāve Liāna Bokša un piebilda, ka šogad uz Lieldienām, kad pieprasījums pēc baltajām olām vislielākais, Balticovo Latvijā ieved no citām valstīm aptuveni vienu miljonu balto olu, bet olu cena tirdzniecības vietās tāpēc nemazināsies.
Latvijā janvāra sākumā bija seši dējējvistu uzņēmumi, kas vēl izmantoja vecās būru turēšanas sistēmas. Lielākais olu ražotājs Balticovo jau veicis uzlabojumus, tomēr daudziem citiem olu ražotājiem Direktīva sagādājusi ne mazums rūpju. Piemēram, Ķekavas novada ilggadējais putnkopības uzņēmums SIA Co Priedes ir modernizējis ražotni, tomēr putnu skaits katrā novietnē samazināts par 30%. Lai arī tās bijušas lielas izmaksas olu cenas celt neplāno, Latvijas Radio (LR) janvāra sākumā skaidroja uzņēmuma vadītājs Pēteris Geks. Savukārt Variņu pagasta uzņēmumam Palsa šo nozari nācās likvidēt, LR stāstīja saimniecības vadītājs Aivis Aizsilnieks.