Latvija nav ieviesusi pietiekami daudz pasākumu, lai stimulētu nekustamā īpašuma tirgus attīstību, liecina Deloitte veiktais pētījums 27 ES valstīs.
Daudzas valdības ir pārskatījušas savu attieksmi pret mājokļu tirgu pašreizējā ekonomiskajā vidē. «Latvija ir viena no četrām dalībvalstīm, kurās ir vismazākais atbalsts dzīvojamā īpašuma sektoram. Būtiskākais, kas trūkst, ir hipotēkas procentu atskaitīšana un garantijas fonds,» skaidro Deloitte Latvia Nodokļu departamenta direktors Jānis Čupāns, piebilstot, ka būtu nepareizi secināt, ka ar lielāku pasākumu skaitu valstis ir aizsargājušas mājokļu tirgu no lejupslīdes. Tomēr valstis, kurās šādi pasākumi ir ieviesti, ir labākā situācijā, lai palīdzētu vietējam mājokļu tirgum stabilizēsies, jo šo atbalsta pasākumu ietekme uz pieprasījumu ir ievērojama.
ES valstu likumdošana atbalsta mājokļu tirgus attīstību galvenokārt šādās jomās: hipotekāro procentu atskaitīšana, atbrīvošana no kapitāla pieauguma nodokļa, samazinātās PVN likmes vai atbrīvošana no PVN un garantiju fondi. Populārākais tirgus veicināšanas pasākums (darbojas 89% ES valstīs) ir atbrīvojumi no kapitāla pieauguma nodokļa. Visbiežāk atbrīvojumi attiecas uz konkrētiem laika periodiem, kā arī uz dzīvokļiem, ko izmanto pašu mājokļiem. Pašlaik 11 ES valstīs darbojas hipotēku garantijas fondi — šie fondi atbalsta cilvēkus, kam ir radušās grūtības ar hipotekāro kredītu atmaksu. Vairākas valstis, tostarp Polija, Ungārija, Slovēnija un Lielbritānija, ieviesušas šādu fondu 2009. gada pretkrīzes darbības plāna ietvaros. Savukārt, dažas valstis ir pieņēmušas citus instrumentus, lai atbalstītu mājokļu īpašniekus. Piemēram, Nīderlandē dažās pilsētās pircēji, kas iegādājas nekustamo īpašumu pirmo reizi, tiek nodrošināti ar beznodokļu subsīdijām vai cita veida stimuliem, lai uzlabotu problemātiskās jomas sektorā. Polijā valdība atbalsta jaunas ģimenes, kas iegādājas pirmo mājokli, sedzot pusi no kredītprocentu maksājumiem pirmajos astoņos gados.