Pašas elektroenerģijas cena gala tarifā veido tikai 38%, sadales tarifus Latvenergo sola trīs gadus necelt, šodien raksta Dienas bizness.
To DB un Letlaw rīkotajās uzņēmēju brokastīs sacīja a/s Latvenergo valdes priekšsēdētājs Āris Žīgurs, skaidrojot elektroenerģijas tirgus darbības principus un elektrības cenas veidošanas mehānismus. Sadales un pārvades tīklu tarifi elektroenerģijas gala maksājumos klientiem veido 46%, un sadales tarifu tuvākos trīs gadus neesot paredzēts celt. Obligātā iepirkuma komponente par atjaunojamo energoresursu stacijām un gāzes koģenerācijas stacijām gala tarifā veido 13% un tas, cik liela šī komponente var izaugt, atkarīgs no pašlaik Saeimā iestrēgušā Atjaunojamo energoresursu likuma. Savukārt 38% veido pati elektroenerģijas cena, kas veidojas no tirgū esošā elektrības pieprasījuma un piedāvājuma, pašlaik tā ir aptuveni 50 eiro/MWh un tāda arī ir vidējā prognozētā elektroenerģijas cena Nord Pool biržā tuvākos trīs gados, sacīja Ā. Žīgurs. Viņš atsaucās arī uz Norvēģijā izteiktām prognozēm, kas līdz 2040. gadam elektroenerģijas cenu Baltijā prognozē 50-65 eiro līmenī, tomēr viņš norāda arī uz vairākiem faktoriem, kas šo cenu neprognozēti var ietekmēt.
«Elektroenerģijas cenu ietekmē kurināmā, naftas un CO2 kvotu cenas. Diemžēl Eiropas Komisijā politiķi izpratnes ziņā daudz neatšķiras no Latvijas un nespēj atbildēt uz enerģētikas un citu lielo ražotāju protestiem par to, ka ir neiespējami ilgtermiņā plānot investīcijas, ja CO2 kvotu cenas nav zināmas pat 2013.-2017. gada periodam,» norāda Ā. Žīgurs. Citi globāli elektroenerģijas cenu ietekmējoši faktori ir politiskā situācija, piemēram, nemieri Lībijā un Vācijas pieņemtais lēmums, atteikties no atomenerģijas, kā arī dabas katastrofas, ko apliecina nesen notikušais cunami Japānā.
«Plānots, ka Latvija un Lietuva Nord Pool elektroenerģijas biržas apgabalam varētu pievienoties 6-12 mēnešu laikā. Salīdzinot ar Vācijas 600 TWh vai Skandināvijas 400 TWh lielo elektroenerģijas tirgus, Baltijas 25 TWh nespēj neko būtiski ietekmēt un mūsu cena, visticamāk, vilksies līdzi Skandināvijai. Tomēr biržas mehānisks ir tirgū ļoti nozīmīgs. Biržā tiek tirgota tikai tā elektroenerģija, kas palien zem tirgus cenas, līdz ar to tas ir ļoti būtisks faktors, plānojot jaunas investīcijas elektroenerģijas ražošanā, jo tirgū nopirks vispirms lētāko elektroenerģiju,» skaidro Ā. Žīgurs.
nnn