Citas ziņas

Labākā darba vieta

Ilze Veģe, Db,24.05.2009

«Igaunija ir maza valsts, tādēļ vietējo talantu «baseins» ir niecīgs. Mums jāmēģina makšķerēt kaut kur vēl,» smaida Skype Igaunijas biroja vadītājs Stens Tamkivi.

Laine Zunte

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Skype ir kas nesalīdzināmi vairāk par miljons dolārus vērtu ideju. Tas ir 405 miljonus lietotāju vērts veiksmes stāsts.

Skype Tallinas ofiss mani pārsteidz ar... patiesībā ar visu. Ar dzīvespriecīgajām krāsām, grīdas spilveniem, rotaļlietām un puķu podiem. Par biljarda galdu nemaz nerunājot. Varētu šķist, ka šeit top augstā mode vai tiek atveseļoti depresijas nomākti slimnieki. Visādā ziņā šī atmosfēra nekādi «nelīmējas» kopā ar apzīmējumu «datoriķa darbavieta».

picturegallery.3fe36f9d-026f-4678-85f0-2b291aa2794a

Darba dienas vidū, iebāzuši degunus televizora ekrānā, divi puiši azartiski jūt līdzi futbola mačam, neliekoties ne zinis par to, ka viņiem aiz muguras apsēdies priekšnieks. Lai gan... par ko es brīnos? Šī, galu galā, ir Igaunijas labākā darba vieta!

Skype veiksmes stāsts sākās pirms 5 gadiem ar dažiem datoriem Tallinas vecpilsētas dzīvoklī, bet šodien tā ir kompānija, kas nodarbina 600 gudrākās galvas visā pasaulē. To var saukt par fenomenu: 2008. gada pirmajā ceturksnī milzīgajam Skype pulkam pievienojās vēl 35 miljoni domubiedru, sasniedzot 405 miljonus lietotāju. Tagad Skype ir pieejams 28 valodās teju gandrīz visās pasaules valstīs.

Lai gan dzīvoklis vecpilsētā jau sen kā pāraudzis astoņos birojos dažādās pasaules malās, Tallinas ofiss joprojām ir lielākais un tajā strādā vairāk kā 300 cilvēku. Turklāt Skype joprojām ir augošs uzņēmums, tādēļ tikmēr, kamēr citas kompānijas, krīzes spiestas, domā, kā atbrīvoties no darbiniekiem, Skype meklē arvien jaunus talantus, ar lielām cerībām skatoties tieši uz Latviju.

«Igaunija ir maza valsts, tādēļ vietējo talantu «baseins» ir niecīgs. Mums jāmēģina makšķerēt kaut kur vēl,» smaida Skype Igaunijas biroja vadītājs Stens Tamkivi (Sten Tamkivi). «Latviešu datorģēnijiem ir laba eksakto zināšanu bāze. Tādēļ — bez īpašām ceremonijām: zvaniet, rakstiet meilus, meklējiet informāciju mūsu mājaslapā! Šodien Tallinas ofisā strādā 25 dažādu tautību pārstāvji, manuprāt, tostarp astoņi latvieši. Jā, Skype strādā arī cilvēki no daudz labklājīgākām valstīm nekā Igaunija — Vācijas, Austrālijas, Japānas, Jaunzēlandes, Anglijas... Iespējams, daudzi no viņiem iepriekš pat nezināja, kas ir Igaunija... Taču viņi zināja, kas ir Skype, un ar to pietika, lai brauktu uz otru pasaules malu,» Stens ir apmierināts.

Ko jūs varat dot pretim?

Jūs redzējāt mūsu ofisu. Nav slikti, vai ne? (smejas), Skype uzskata, ka darba vieta nedrīkst būt kā būris. Cilvēki šeit pavada lielāko dienas daļu, tādēļ uz darbiniekiem nedrīkst ekonomēt. Pretēji stereotipiem, kas valda par IT speciālistiem, mēs visi esam dzīvi mīloši cilvēki. Tādēļ, ja kāds vēlas, varam uzstādīt biljarda galdu, ierīkot atpūtas istabu, nopirkt mīkstās rotaļlietas. Nekas, kas mūsu komandai rada prieku, nav lieks. Galu galā: pozitīvas emocijas veicina produktivitāti. Mums ir baseins, sauna, katru dienu savus darbiniekus nodrošinām ar bezmaksas pusdienām — šis ofiss ir kaut kas starp biroju un mājām. Cilvēki šeit var sēdēt, skatīties futbolu, pļāpāt, zīmēt, spēlēt ģitāru.

Darbalaiku skaitāt?

(smejas) Nē, mēs uzticamies viņiem, viņi uzticas mums. Taču visi šie dīvāni, paklāji — tie ir sīkumi. Galvenais, ko mēs spējam piedāvāt, ir izaugsme. Daudzviet pasaulē talantīgiem cilvēkiem desmit gadus jāasina zīmuļi, līdz viņiem tiek uzticēti svarīgi uzdevumi. Tikmēr Skype uz cilvēka vecumu neskatās. Katram ir iespējas!

Pat krīze jums neliek mainīt stratēģiju? Varbūt bezmaksas pusdienas — tas ir lieki?

Gribam, lai cilvēki ir apmierināti. Turklāt Skype krīzi neizjūt. Pagaidām šķiet, ka tā mums pat ir izdevīga. Cilvēki ekonomē naudu uz ceļojumiem. Ko viņi dara tā vietā? Sarakstās ar attālākiem paziņām caur Skype. Cilvēki ekonomē uz izklaidēm. Tā vietā viņi veic videozvanus caur Skype.

Daudzi Skype sauc par igauņu veiksmes stāstu. Kas zem tā slēpjas?

Kompānijas dibinātāji ir dānis un zviedrs — Niklas Zennströms un Janus Friis, kuri Skype izveidoja kopā ar četriem igauņu inženieriem programmētājiem. Niklass un Januss vienmēr bijuši uzņēmuma publiskās sejas, taču igauņu puišu ieguldījums, protams, nav mazāk svarīgs. Tādēļ, vai tas būtu jāsauc par igauņu vai varbūt dāņu veiksmes stāstu... vai tam ir nozīme?

Kas, jūsuprāt, ir veiksmes pamatā? Kādēļ nieka piecu gadu laikā Skype spējis tik neticami attīstīties?

Visa pamatā ir labs produkts (smejas). Taču galvenais ir Skype vienkāršība — to pratīs lietot gan jūsu mazais brālis, gan jūsu vecmāmiņa —, kā arī sistēmas multifunkcionalitāte. Mēs zinām, ka cilvēkiem patīk pļāpāt, tādēļ Skype viņiem sniedz iespēju gan sarakstīties, gan pievienot dažādus attēlus, pārsūtīt failus, izmantot videozvanus, vadīt konferences.

Taču Skype neizgudroja velosipēdu. Visas šīs tehnoloģijas pastāvēja arī iepriekš.

Jā, bet neviens iepriekš nebija spējis tās apvienot tik parocīgā sistēmā. Viss ģeniālais ir vienkāršs! Turklāt Skype «runā» ne tikai angļu, bet daudzās citās valodās, ko līdzīgas kompānijas bija ignorējušas. Daudzi domāja, ka Skype ir amerikāņu kompānija, un jutās pārsteigti, ka šī produkta dzimtene ir Eiropa.

Vai citā, mazāk veiksmīgu apstākļu sakritības gadījumā Skype tā arī varēja palikt lokāls, Eiropas mēroga tīkls?

Nedomāju. Mūsdienās informācija ceļo ļoti ātri. Mēs nekad neesam tērējušies reklāmām. Bezmaksas komunikācija? Kurš gan var atteikties? Domāju, ka mums būtu bijis krietni vien vairāk jānopūlas, lai šo tīklu paturētu lokālu.

Komentāri

Pievienot komentāru