Visi ir pamanījuši ātri kredītu reklāmas. Tā ir tāda kā sērga visā Eiropas Savienībā, un var pat teikt, globālā mērogā, intervijā Neatkarīgajai norāda Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) priekšsēdētāja Irēna Krūmane.
Finanšu sektors, kas piesaista noguldījumus tagad esot drošs. Daudz lielāka bīstamība esot tajā sektorā, kas sniedz finanšu pakalpojumus, taču nepiesaista noguldījumus.
I.Krūmane skaidro: «Tajā sektorā, kas sniedz tos pašus finanšu pakalpojumus, tikai ar saviem līdzekļiem. Tiesa, šīs naudas izcelsme maz kuru interesē. Finanšu uzraudzības iestādes tika izveidotas, lai aizsargātu noguldījumus. Tas sektors, kas nepakļaujas finanšu uzraudzībai, šobrīd ir ļoti aktīvs.» Tomēr viņa piebilst, ka tā ir PTAC kompetence, jo viņi var atņemt licenci. Taču licencēšana problēmu nerisināšot.
«Es domāju, ka arī šī joma būtu jāregulē. Daudziem tas nepatiks, un arī mani kolēģi pirms dažiem gadiem uz to raudzījās skeptiski, bet pirms pāris gadiem nebija daudz šo kredītu devēju firmu. Kādas piecas vai desmit. Tagad šīs firmas ir simtos, varbūt pat tūkstošos. Internetā var redzēt, ka uz vienu adresi ir reģistrētas desmitiem firmu ar viena burta atšķirību nosaukumā, » uzsver FKTK vadītāja.
Viņa laikrakstam stāsta, ka uz FKTK nākot sūdzības. Cilvēki, nebūdami izglītoti, viegli iekrīt. Agresīvā reklāma, kas nāk uz mobilajiem tālruņiem, pastkastēm, darbojoties ļoti spēcīgi. Jā, reklāmā tiekot palaists džingls – aizņemies atbildīgi, bet tie riski ir ārkārtīgi lieli. Tas varot radīt ļoti lielu sociālo sprādzienu. Bankās aizņemties grūtāk, bet šie uzņēmumi dodot bez izziņām, bez itin nekā, un galvenokārt tieši mazturīgie esot tie, kas iekrīt.
«Viņi aizņemas nelielas summas, bet ar to augļošanu izraisītās sekas ir briesmīgas. Šīs firmas iesaista pat bērnus, skolēnus sūtot reklāmas uz telefoniem, pakļaujot riskam,» norāda I.Krūmane.
Viņa atzina, ka jomas uzraudzībai ir nepieciešams politisks lēmums.