Pēc aptuveni divdesmit gadus ilgas urbšanas caur 3,2 kilometru biezu Antarktīdas ledus slāni, Krievijas zinātnieki gatavojas sasniegt Vostokas ezeru, kurš saules gaismu nav redzējis jau vairāk nekā divdesmit miljonus gadu, raksta The Washington Post.
Zinātniekus sajūsmina iespēja ezerā atrast pašlaik nezināmas dzīvības formas, taču bažīgus tos dara iespēja, ka urbšanas laikā ezerā iekļūs dažādas baktērijas no ārpasaules, kas var kaitēt tā ekosistēmai.
Vostokas ezera sasniegšana būs pirmā reize, kad kādam ir izdevies izurbties līdz Antarktīdas subglaciālajiem jeb zemledus ezeriem. Tiek lēsts, ka kopumā zem ledājiem Antarktīdā atrodas ap 200 subglaciālo ezeru. Ūdens šajos ezeros nesasalst pateicoties saņemtajam siltuma no zemes dzīlēm.
«Izlaušanās līdz šim ezeram ir nozīmīgs brīdis zinātnei,» norāda zinātnieki. «Ja viss norisināsies veiksmīgi, šis sasniegums atvērs pavisam jaunu lappusi mūsu sapratnē par planētu un, iespējams, pat par citām Saules sistēmas planētām.»
Paredzēts, ka krievu zinātnieki ezera ūdenslīmeni var sasniegt jau nākamajā nedēļā. Zinātnieku darbs ir kā «citplanētiešu planētas, kurā neviens nekad nav bijis, pētīšana. Mēs nezinām, ko mēs tur atradīsim,» iepriekš aģentūrai Reuters norādīja Krievijas zinātnieku komandas vadītājs Valērijs Lukins.
Zinātnieki norāda, ka gadījumā, ja Vostokas ezerā tiks atrastas dzīvības formas, tas var dot nozīmīgu pienesumu astrobioloģijai, kas meklē dzīvību ārpus zemeslodes. Piemēram, tiek pieņemts, ka Jupitera pavadoņa Eiropas virsma ir klāta ar ledu un zinātnieki uzskata, ka, iespējams, zem ledus segas atrodas ūdens, kurā varētu slēpties dzīvības formas.