Kredītu termini, kas var apmulsinātAr aizņēmumiem savas dzīves laikā saskaras lielākā daļa ekonomiski aktīvo iedzīvotāju. Tomēr kredītu salīdzināšanas portāla Sortter ekspertu pieredze liecina, ka pat regulāri kredītu ņēmēji bieži neorientējas finanšu, tostarp kredītu terminoloģijā. Diemžēl to nereti izmanto negodprātīgi aizdevēji, kas līguma nosacījumos paslēpj dažādas maksas vai vienkārši augstus procentus. Tomēr tas tālāk var radīt problēmas – arī šo dārgo kredītu atmaksā.
Kur un kad visbiežāk jāsaskaras ar kredītu terminiem?
Pēdējo gadu laikā pilnveidota valsts likumdošana, kas šobrīd nosaka: visiem galvenajiem kredīta nosacījumiem jābūt precīzi un skaidri norādītiem gan aizdevēja piedāvātajā līguma paraugā, gan pašā līgumā, kas tiek noslēgts starp aizdevēju un aizņēmēju. Tas gan nozīmē, ka galvenā atbildība par līguma izlasīšanu un tā izprašanu gulstas uz paša aizņēmēja pleciem: vai tas pievērsīs uzmanību aizdevuma nosacījumiem vai nē.
Jāņem vērā, ka visbiežāk sarežģītu terminoloģiju lieto ilglaicīgu aizdevumu (piemēram, hipotekārā vai auto kredīta gadījumos) un kredītlīnijas tipa aizdevumos. Tas tāpēc, ka šie ir visai sarežģīti aizdevumi ar daudziem mainīgiem jēdzieniem un vērtībām, kā arī tie, kas var ļaut aizdevējam nopelnīt visvairāk.
Overdrafts, kredītlimits, procentu likme un gada procentu likme – ko tas viss nozīmē?
Finanšu pasaulē pastāv neskaitāmi termini, turklāt aizdevēji bieži terminus izmanto pēc savām ieskatiem, un tirgū nepastāv vienotība. Tomēr visu terminu skaidrojumiem jābūt iekļautiem līguma nosacījumos un bieži tie pieejami arī aizdevēja mājaslapā. Tomēr, lai palīdzētu ikvienam potenciālajam kredītņēmējam orientēties aizdevumu terminoloģijā, Sortter eksperti izveidojuši pāris svarīgāko terminu skaidrojumu apkopojumu.
Overdrafts
Dēvēts arī par kredītlimitu. Īstermiņa aizdevums, kas ļauj konta īpašniekam “iet mīnusos” un par precēm/pakalpojumiem maksāt ar kredītu
Kredītlīnija
Aizdevums, kuru var izmantot pēc vajadzības – kad un cik nepieciešams. Procentus aprēķina tikai par summu un periodu, par kuru nauda izmantota
Patēriņa kredīts
Aizdevums bez noteikta mērķa; to var tērēt, kā vēlas
Auto kredīts
Aizdevums auto iegādei. Auto īpašumtiesības ir kredītņēmējam.
Auto līzings, finanšu līzings
Preces vai auto iegāde, kuru īpašumtiesības ir līzinga izsniedzējam.
Hipotekārais kredīts
Aizdevums mājokļa iegādei vai remontam
Procentu likme
Dēvēta arī par fiksēto procentu likmi. Tiešā maksa par aizdevuma izmantošanu
Gada procentu likme (GPL)
Visas kredīta izmaksas aprēķinātas (procenti, aizdevuma izsniegšanas un apkalpošanas maksas utt.) un izteiktas procentuāli pret aizdevuma summu
Kopējā atmaksas summa
Visa summa (pamatsumma, procenti un citas maksas), kas jāatmaksā par aizdevuma izmantošanu
Galvenās lietas, kam jāpievērš uzmanība aizņemoties
Svarīgi atcerēties, ka dažādām vajadzībām ir pieejami dažādi kredīti un to izcenojums ļoti atšķiras. Tā, piemēram, patēriņa kredītu parasti izsniedz ar ~20% gada procentu likmi, turpretim auto kredītu – aptuveni ar 9% likmi gadā. Ar šādām procentu likmēm 5 000 eiro vērta automašīna pirmajā gadījumā izmaksātu ap 500-800 eiro vairāk nekā otrajā gadījumā.
Tāpat svarīgi aizdevuma līgumā atrast punktus par kopējo atmaksas summu, ikmēneša maksājumu, kredīta termiņu un gada procentu likmi. Tieši šie ir punkti, kas nosaka, vai kredīts ir izdevīgs vai nav. Bieži aizdevēji reklāmās norāda aizdevuma procentu likmi, tomēr atšķirībā no gada procentu likmes šis skaitlis sevī neietver visas ar kredītu saistītās izmaksas. Tāpēc svarīgāka ir gada procentu likme.
Jāatzīmē, ka terminu pārzināšana nepalīdzēs dārga kredīta gadījumā. Tāpēc īpaši svarīgi ir neaizņemties no pirmā aizdevēja, bet gan meklēt dažādas iespējas un beigās izvēlēties izdevīgāko. Tā, piemēram, Somijas uzņēmums Sortter palīdz kredītu salīdzināšanu paveikt ātrāk un ērtāk, jo apkopo populārāko Latvijas aizdevēju piedāvājumus. Turklāt Sortter mājaslapā ir neskaitāmi ieteikumi un padomi, kā dzīvot labāk un izdevīgāk.