Kredītiestādes ir daudz labāk sagatavotas iespējamo nākotnes šoku pārvarēšanai, nekā tas bija 2008. gada finanšu krīzes laikā, kad lielai daļai kredītiestāžu bija nozīmīgas finanšu saistības pret nesaistītām finanšu iestādēm sindicēto kredītu veidā, Latvijas Bankas Finanšu Stabilitātes pārskatā norāda eksperti.
Turklāt Latvijas dalība eiro zonā sniedz iespēju izmantot ECB piedāvātos monetārās politikas instrumentus likviditātes nodrošināšanai. Tomēr jāņem vērā, ka, pasliktinoties nefinanšu sabiedrību finanšu stāvoklim, darbības optimizācijas nolūkos tās varētu izvēlēties tikai kādu no lielajām kredītiestādēm savas darbības apkalpošanai.
Tādējādi mazās kredītiestādes varētu zaudēt daļu iekšzemes klientu noguldījumu. Tomēr stresa testu rezultāti liecina, ka mazās kredītiestādes nav kritiski atkarīgas no iekšzemes klientu noguldījumiem. Arī kredītiestāžu klientiem piešķirtās kredīta brīvdienas būtiski neietekmēs to finanšu plūsmas, ja neakumulēsies vēl papildu šoki. Nozīmīga loma šoku mīkstināšanā ir valdības atbalstam tautsaimniecībai.
Salīdzinājumā ar 2008. gada finanšu krīzi patlaban valdībai ir daudz lielākas finansiālās iespējas atbalstīt tautsaimniecību, jo, neesot valūtas riskam, valsts parādam joprojām esot diezgan zemam un starptautiskajām kredītreitingu aģentūrām paaugstinot vai saglabājot esošajā līmeni Latvijas kredītreitingu, valsts var samērā brīvi piesaistīt krīzes pārvarēšanai nepieciešamo finansējumu. 2020. gada februārī veikto kredītiestāžu likviditātes stresa testu rezultāti liecina, ka kredītiestāžu spēja izturēt potenciālos finansējuma aizplūdes šokus saglabājās laba.
Ņemot vērā Covid-19 pandēmijas apstākļus, likviditātes stresa testā tika papildus testēta kredītbrīvdienu ietekme uz likviditātes rādītāju. Ja 30% no visa kredītu atlikuma tiktu piemērotas kredīta brīvdienas, to kredītu apjoms, kurus vajadzētu pilnībā atmaksāt gada laikā, bet kuri netiktu atmaksāti, nepārsniegtu 8.3% no kKredītiestāžu kopējiem likvīdajiem aktīviem, un visas kredītiestādes spētu pildīt FKTK noteiktās individuālās likviditātes prasības, pieņemot, ka pārējās bilances pozīcijas ir nemainīgas.