Karadarbība Gruzijā izraisījusi nopietnas raizes par energoresursu piegāžu drošību un pastāvību.
Pret Gruziju vērstās militārās darbības skaidri parāda, ka Krievija ir apņēmusies nezaudēt savu ietekmi ar naftu bagātajā Kaspijas reģionā, vēsta ietekmīgais biznesa laikraksts The Financial Times (FT). Abu valstu militārais konflikts apdraud Gruzijas teritorijā esošos naftas vadus, kas rūpējas par Kaspijas un Centrālāzijas energoresursu piegādi Rietumiem. Tas atstās iespaidu uz tirgiem visā pasaulē, rezultējoties ar melnā zelta cenu pieaugumu, un būtībā stiprinās Krievijas kā energoresursu piegādātāja ietekmi, savukārt norāda The Wall Street Journal.
Apdraud drošu ceļu
Gruzijai nav savu ievērojamu naftas vai gāzes rezervju, taču tā ir nozīmīga naftas un gāzes tranzītvalsts Eiropas un ASV tirgiem. Būtiskas šajā uzdevumā ir ne tikai ostas, bet arī dzelzceļa tīkls. Jāņem vērā, ka šobrīd Gruzija ir vienīgais praktiskais ceļš, kas ļauj apiet Krieviju un Irānu, veicot piegādes no energoresursu tirgū arvien nozīmīgākā Kaspijas reģiona, uzsver The Times. Par vienu no būtiskākajiem stratēģiskajiem objektiem var uzskatīt 2006. gadā atklāto Baku-Tbilisi-Džeihanas (BTD) naftas vadu, kas dienā uz Vidusjūru transportē aptuveni miljons barelu naftas, konkurējot ar piegādēm no Krievijas. Tādējādi karadarbības turpināšana dos «iznīcinošu triecienu izredzēm saglabāt drošu ceļu Kaspijas un Centrālāzijas naftas un gāzes piegādēm, apejot Krieviju», FT norādījis Medley Global Advisors pārstāvis Kāns Nazli.
Var zaudēt 1.6 milj. bbl
Pēc analītiķu teiktā konflikts varētu novest pie tā, ka Kaspijas jūras reģiona valstis vairs nesūtīs savu naftu un gāzi cauri Gruzijai, baidoties par piegāžu drošību. Krievijas aģentūra PRAIM-TASS lēš, ka teorētiski iespējams piegāžu samazinājums par apmēram 1.6 milj. barelu dienā, un to iztrūkumu būtu grūti kompensēt. Pirmdien tika ziņots, ka saistībā ar karadarbību Gruzijas teritorijā naftas eksportu caur divām Gruzijas ostām Batumi un Kulevi svētdien pārtraukusi Azerbaidžāna. Pārorientēt naftas plūsmu caur Gruziju plānoja arī Kazahstāna. Savukārt Lielbritānijas enerģētikas uzņēmums BP, kam pieder 30 procenti no BTD, un arī vairākas citas valstī darbojošās Rietumu enerģētikas kompānijas norādīja, ka pēc dažādu drošības pasākumu īstenošanas to darbība turpinājusies kā ierasts.
Krievija vilcināsies
Analītiķi lēš, ka Krievija vilcināsies bojāt attiecības ar saviem Kaspijas kaimiņiem, uzbrūkot tiem stratēģiskajiem objektiem Gruzijā, kas atrodas to interešu zonā, raksta FT. Piemēram, Kazahstāna - valsts ar lielākajām naftas rezervēm Kaspijas reģionā - kontrolē Batumi naftas ostu Melnajā jūrā un gatavojas investēt Gruzijas dzelzceļa infrastruktūras ap šo termināli attīstībā. Savukārt Azerbaidžāna ir izveidojusi naftas termināli Kulevi pilsētā un, meklējot jaunu eksporta ceļu Kaspijas naftai, finansiāli atbalsta dzelzceļa līnijas izveidi no Tbilisi uz Turcijas pierobežas pilsētu Karsu. Analītiķu viedokli, šķiet, apstiprinājis arī Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis. «Gruzijas naftas vadi strādā kā strādājuši. Mūsu uzdevums nav traucēt to funkcionēšanu,» viņa teikto citē NEWSru.com. Jāpiebilst, ka Gruzijas iepriekš publiskotā informācija par BTD naftas vada bombardēšanu nav apstiprinājusies.