ASV dolāra loma nedaudz sarukusi, lai gan tas turpina dominēt
Izvērtējot pasaules valūtu rezervju datus, redzams, ka šajā frontē turpina dominēt ASV dolārs. Šā gada otrajā ceturksnī veseli 62,3% no pasaules centrālo banku kaut kur ieguldītajām rezervēm bijušas nominētas ASV dolāros, liecina Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) dati. Kopumā gan jāsecina, ka ASV dolāru īpatsvars kopējā rezervju pīrāgā pēdējos ceturkšņos sarucis. Vēl 2016. gada beigās ASV dolāru svars pārsniedza 65%. Kritums gan nav bijis ļoti straujš, lai gan tas bijis aktuāls jau deviņos no iepriekšējiem 10 ceturkšņiem. Turklāt tas noticis uz šīs valūtas vērtības pieauguma fona.
Kā daļējs skaidrojums minētajai tendencei tiek minēts tas, ka saasinājusies ASV un daudzu citu pasaules valstu retorika saistībā ar to pašu jau vairākkārt aprakstīto protekcionisma tēmu. Tiek arī norādīts, ka pēdējā laikā daudzām attīstības valstīm nācies pielikt lielas pūles, lai ar intervenču palīdzību stabilizētu savas valūtas un atdotu ticību to ekonomikai. Savu ASV dolāru rezervju koriģēšana ir vieglākais veids, kā to izdarīt.
Pārsvarā finanšu jomas eksperti gan piebilst, ka, neskatoties uz šādiem datiem, ASV dolāra dominējošajai lomai pagaidām gals nav redzams. Tikpat likvīdas un nosacīti drošas alternatīvas tam vienkārši nav. Vēl pirms vairākiem gadiem dažs uzdrošinājās prognozēt ASV dolāra pakāpenisku norietu uz globālās finanšu skatuves (un, piemēram, Ķīnas juaņas uznācienu). Tiesa gan, iepriekšējā finanšu krīze apliecināja, ka, pasaules ekonomikai piedzīvojot krasāku satricinājumu, aug tirgus dalībnieku apetīte ne pēc kā cita kā tieši ASV dolāriem. «Es īpaši neaizrautos ar ideju, ka cilvēki agresīvi grib pamest tieši ASV dolārus,» piebilst Deutsche Bank eksperti. Jāņem arī vērā, ka aptuveni 40% no globālā parāda ir nominēti tieši ASV dolāros.
Visu rakstu Karalis joprojām ir ASV dolārs lasiet 2. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!