Grieķijas iedzīvotāji valsts finanšu nedienās vaino ārpasauli, nevis pieņem to, ka ar viņu valsti kaut kas nav kārtībā un ir nepieciešamas «rūgtas zāles» tās ārstēšanai, raksta Reuters.
«Vienkāršie cilvēki nesaprot situācijas nopietnību, ne tikai Grieķijā, bet arī visā pasaulē,» norāda HIS Global Insight analītiķi. Vardarbīgi protesti pret valdības taupības pasākumiem, kas nepieciešami, lai valsts saņemtu starptautisko finanšu palīdzību, tiek apvienoti ar politiskiem cīniņiem, kas spēcīgi baida starptautiskos tirgus.
Grieķijas sabiedrība pilnībā neatver situācijas dramatismu, kas liek investoriem bažīties par to, ka politiskās ķildas un opozīcija taupības pasākumiem var likt valstij bankrotēt. Kamēr tādas valstis kā Latvija, kas pieņēma «Starptautiskā Valūtas fonda zāles», īsu brīdi mocijās, bet tagad jau sāk atgūties, Grieķija aizvien vairāk sāk atgādināt Argentīnu, kas bankrotēja 2001. gadā un joprojām ir «izmesta» no finanšu tirgiem, secina aģentūra.
Grieķijas aizdevēji, ES un Starptautiskais Valūtas fonds (SVF), ir acinājuši valsti panākt nacionālu vienprātību, lai izvērstu reformas, kurām jānodrošina finansējuma saņemšana, bet tikmēr grieķi pavada lielāko daļu laika rādot viens uz otru ar pirkstiem, nevis meklējot risinājumus. Valdība un opozīcija vaino viena otru, privāto uzņēmumu darbinieki vaino uzpūsto valsts sektoru, ierēdņi vaino krāpšanos ar nodokļiem un lielākā daļa grieķu uzskata, ka pie visa vainīgi ir korumpētie politiķi, norāda aģentūra.
«Lielākā Grieķijas sabiedrības problēma ir tendence uzskatīt, ka pie visa sliktā, vainojams kaut kas cits. Tas ir apmēram tā, itkā kāds, kurš slimotu ar smagu slimību, visu laiku censtos izdibināt, kas to ir izraisījis, nevis to ārstētu,» uzsver eksperti.
Grieķijas valdība jau ir samazinājusi valsts sektorā strādājošo algas par piektdaļu, palielinājusi pensionēšanās vecumu sievietēm un par 10% «griezusi» pensijas. Tomēr milzīgās budžeta problēmas joprojām paliek. Izvairīšanās no nodokļu maksāšanas joprojām ir plaši izplatīta – ir aprēķināts, ka viena ceturtā daļa valsts ekonomikas, budžetam nedod nekādus ienākumus.
«Deviņdesmit deviņi procenti Grieķijas problēmu ir grieķu pašu izraisītas. Ja visi maksātu nodokļus, tad budžeta deficīts nebūtu tik milzīgs,» skaidro eksperti. Grieķijas galvaspilsētā gandrīz katru dienu notiek protesti pret valdības taupības plāniem.
Analītiķi norāda, ka galvenā problēma ir saistīta ar to, ka Grieķijas valdība nav spējusi sekmīgi izskaidrot to, cik valsts finanšu situācija patiesībā ir bezcerīga un, ka tās bankrots satricinās ne tikai Grieķiju, bet arī citas pasaules valstis.