Lai novērtētu, kas ir izdevīgāk – pirkt vai īrēt mājokli, būtu jāsalīdzina izdevumi, kas rodas, pērkot mājokli īpašumā, un atbilstošās izmaksas mājokli īrējot. Viens no veidiem, kā novērtēt pirkšanas vai īrēšanas izdevīgumu, ir dalīt mājokļa cenu ar gada īres maksājumu, šādā veidā iegūstot mājokļa nosacītu P/E koeficientu, skaidro Edmunds Rudzītis, SEB bankas sociālekonomikas eksperts.
Sērijveida dzīvokļiem Rīgā vidējā īres maksa patlaban ir ap 3.5 eiro/m², savukārt dzīvokļa cena – ap 600 eiro/m². Tas nozīmē, ka šajā gadījumā P/E sanāk ap 14.3. Attīstītajās valstīs par saprātīgu šī rādītāja vērtību un robežšķirtni uzskata 15. Ja šis rādītājs ir zem 15, tad priekšroka tiek dota pirkšanai. Ja tas ir robežās no 15 līdz 20, tad pirkšanas vai īrēšanas lēmums var tikt pieņemts atkarībā no konkrētās situācijas un dažādiem blakus faktoriem, savukārt, ja rādītājs pārsniedz 20, tad tiek uzskatīts, ka īrēt ir daudz racionālāks lēmums nekā pirkt. Latvijas gadījumā šis P/E robežšķirtnes rādītājs varētu būt arī mazāks (starp 10 un 15).
E. Rudzītis norāda, ka var salīdzināt arī kredīta maksājumu ar īres maksājumu, tomēr tad būtu jāņem vērā arī kredīta termiņš – nebūs objektīvi salīdzināt šos rādītājus, ja hipotekārais kredīts ņemts uz ilgu laika periodu (virs 20 gadiem). Kā piemēru viņš rosina apskatīt divistabu sērijveida dzīvokli Rīgas mikrorajonā, kura platība ir ap 50 m². Pieņemot, ka vidējā īres maksa ir 3.5 eiro/m², bet dzīvokļa cena ap 600 eiro/m², par īri būtu jāmaksā 175 eiro mēnesī, savukārt kredītmaksājums pie pašreizējām procentu likmēm, 30% pirmās iemaksas un 15 gadu termiņu sanāk ap 156 eiro mēnesī, kas varētu liecināt, ka pirkt šobrīd varētu būt izdevīgāk nekā īrēt.
Protams, aktuāls jautājums ir par nepieciešamo pirmo iemaksu (minētajā gadījumā – 9000 eiro) un par oficiālajiem ienākumiem – konkrētajā gadījumā personai tiem vajadzētu būt vismaz 390 eiro mēnesī (vēlams, lai kredītmaksājums nepārsniegtu 30% no personas vai ģimenes ienākumiem un tad tie būtu ap 500 eiro mēnesī).
Īres popularitātes pieaugums varētu būt saistīts ar šiem abiem faktoriem, kā arī ar to, ka daļa cilvēku nevēlas/baidās uzņemties kredītsaistības. Tomēr interese par kredītiem 2011.gadā kopumā ir palielinājusies un pieauguši arī no jauna izsniegto kredītu apjomi salīdzinājumā ar 2010.gadu, rezumē bankas sociālekonomiskas eksperts.