Salīdzināsim situāciju Latvijā ar citām valstīm dažādos griezumos, piemēram, apskatot sadalījumu starp tiešajiem un netiešajiem nodokļiem, kā arī nodokļu ieņēmumus pēc ekonomiskās aktivitātes (nodokļus rēķinot procentuāli no valsts IKP). Netiešie nodokļi iekļauj sevī patēriņa nodokļus, tādus kā PVN un akcīzes nodokli. Tiešie nodokļi iekļauj sevī nodokļus no iedzīvotāju un uzņēmumu ienākumiem.
Netiešo nodokļu iekasējumi (t.sk., PVN un akcīzes nodoklis) Latvijā ir līdzīgi situācijai citās dalībvalstīs un ir ap 13% no IKP. Iespējams, ka PVN likmju pieauguma dēļ 2009. gadā nedaudz pieaugs arī netiešo nodokļu īpatsvars. Tomēr prognozējams, ka netiešo nodokļu īpatsvars paliks ap 13-14% no IKP.
Attiecībā uz tiešajiem nodokļiem salīdzināsim datus, kas iekļauj sevī arī sociālās iemaksas, kuras maksā gan darba devējs, gan darba ņēmējs. Dati iekļauj sevī gan ar algu saistītos nodokļus, gan uzņēmuma ienākumu nodokli. Latvijā ir viens no zemākajiem tiešo nodokļu ieņēmumu rādītājiem, tikai 16% no IKP. Citās jaunajās dalībvalstīs, piemēram, Polijā un Slovākijā, šis rādītājs ir lielāks un sastāda 19%.
Bet, ja mēs apskatāmies implicēto nodokļu sloga datus (kas prognozē konkrētu un kopējo nodokļu slogu un atskaitījumus no algām), tad mēs redzam, ka Latvijā tas ir precīzi tāds pats kā Polijā un Slovākijā (33%). Īrijā, piemēram, tiešo nodokļu īpatsvars no IKP ir gandrīz līdzīgs Latvijai (17% pret Latvijas 16%), bet Īrijā arī implicētais nodokļu slogs ir daudz zemāks un veido tikai 25% pret Latvijas 33%.
Viens no skaidrojumiem ir tāds, ka Latvijā nodokļu iekasēšana darbojas sliktāk nekā citās jaunajās ES dalībvalstīs. Tādu secinājumu apstiprina arī jau minētais globālās menedžmenta konsultāciju kompānijas A.T. Kearney pētījums, kurā aprēķināts, ka Latvijā pelēkās ekonomikas īpatsvars ir viens no augstākajiem Eiropas Savienībā, sasniedzot 39% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Citās jaunajās dalībvalstīs ēnu ekonomikas īpatsvars svārstās ap 18%-20%.
Nākamais svarīgais faktors ir tas, ka Latvijā kapitāla nodokļu īpatsvars no IKP bijis ļoti zems. Tas sastādīja 3% no IKP, kamēr Slovākijā tas bija 6% no IKP un citās dalībvalstīs sasniedza pat 11%. Šajā salīdzinājumā kapitāla nodokļi iekļauj sevī uzņēmuma ienākuma nodokli, kapitāla pieauguma nodokli, dividenžu un depozītu procentu nodokļus. Apskatot implicēto nodokli kapitālam, redzam, ka Latvijā tas ir tikai 10%, citās jaunajās dalībvalstīs tas ir 19-22%, bet vecajās dalībvalstīs nodokļu slogs kapitālam svārstās no 23% līdz 40%.
Neapšaubāmi, ka, sākot ar 2010. gadu, kapitāla nodokļa slogs Latvijā pieaugs, jo tiek ieviesti kapitāla pieauguma nodokļi, depozītu un dividenžu nodokļi. Tomēr pašlaik vēl ir pāragri spriest, vai šādi nodokļi ir pietiekami lieli, vai to iekasēšana būs labi organizēta un vai rezultātā šie nodokļi palīdzēs nozīmīgi iespaidot Latvijas valsts budžeta ienākumus no kapitāla nodokļiem.
Interešu atruna – rakstā pausts autores personīgais viedoklis