Dienas biznesam izdevies noskaidrot reālos miljonus vērto izsoļu organizatorus - naudas saņēmējus, kas līdz šim turēti dziļā slepenībā.
Kad Db (10.10.06.) rakstīja, ka Jūrmalas dome radījusi «zelta bedri» izsoļu organizētājiem, domes ierēdņi tiešos naudas saņēmējus, viņu profesijas un darba vietas slēpa. Db rīcībā nonākuši dokumenti, kas atklāj naudas saņēmējus. Izsolot īpašumu Jūras ielā 3, lielākais labuma guvējs ir domes izpilddirektors Gatis Truksnis un vairāki deputāti. Domnieku Jāņa Kuzina (mājapmācības ceļā iegūta vidējā izglītība), Māra Mežapuķes (vidējā speciālā izglītība - celtnieks), mēra partijas biedra Andreja Šnepsta (politologs) kvalifikācija neliecina, ka viņi varētu sniegt lielu ieguldījumu izsoles rīkošanā. Par vairāk nekā miljonu latu pārdotais pašvaldības īpašums sastāv no 5453 m2 liela zemesgabala un dzīvojamās ēkas, kas ir kultūras piemineklis un atrodas Majoros pie jūras. Jūrmalas mērs Raimonds Munkevics izdevis rīkojumu, kas paredz, ka nekustamā īpašuma Jūras ielā 3 izsoles organizētāji par īpašuma pārdošanu saņem atlīdzību 48 651 Ls apmērā.
Saņem par daudz
«Tas ir nesamērīgi liels honorārs par dažu stundu darbu,» sašutis ir deputāts Ilmārs Ančāns. Providus pārstāvis Valts Kalniņš uzskata, ka šādu motivācijas shēmu «varētu lietot», ja domes darbiniekiem būtu tikai merkantila interese pildīt darba pienākumus, piemēram, ja atlīdzību par izsoļu organizēšanu saņemtu algotie, neievēlētie darbinieki. «Šeit var runāt arī par amatpersonu ētiku,» uzskata V. Kalniņš, piebilstot, ka prakse, protams, pirmajā acu uzmetienu neizskatās prettiesiska, bet pamatojumu šādai atlīdzināšanai saskatīt grūti. Db iepriekš rakstīja, ka Privatizācijas aģentūras rīkotajās izsolēs trim komisijas locekļiem tiek izmaksātas prēmijas apmēram 50 latu apmērā. Un šī summa tiek maksāta tāpēc, ka izsoles notiek sestdienās. R. Munkevics uzskata, ka rīkotāji saņēmuši atalgojumu, kādu paredz domes lēmums. Tas esot spēkā vairākus gadus, piedevām likums atļaujot izsoles rīkotājam saņemt līdz pat 8 % no pārdotā objekta summas. Jūrmalas domē pērn notikušas divas izsoles. Pārdots apbūvēts zemesgabals Dzirnavu ielā 100 un īpašums Jūras ielā 3. Īpašumu Dzirnavu ielā 100 nopirkusi SIA Bemo mežs, samaksājot 116 664 latus. Toreiz izsoles organizētāji kopā saņēmuši 5296 latus.
Varētu līgt firmu
G. Truksnis atzina, ka notiek divu veidu izsoles - privatizācijas ietvaros vai kā atsavināšana. Minētie gadījumi bijusi atsavināšana. Privatizācijas komisijā vidēji strādājot deviņi cilvēki, parasti tās locekļi ir vieni un tie paši. G. Truksnis uzskata, ka psiholoģiski vieglāk būtu noalgot firmu, kas specializējusies izsoļu rīkošanā. «Pēdējā laikā mums nav tāda prakse likt deputātus izsoles komisijā,» tā G. Truksnis, lēšot, ka dome pie tā arī nonākšot.
Citi strādā par algu
Rīgas dome darbiniekiem par izsoļu rīkošanu nemaksā procentus no līguma summas. Ja nepieciešams slēgt līgumu ar kādu juridisko personu par izsoles rīkošanu, tad kopējā līgumā iekļauj procentu izmaksu, bet pērn bijuši 3 šādi gadījumi. Liepājas pašvaldībā ar izsoļu organizēšanu nodarbojas Dzīvojamo māju privatizācijas komisija un Privatizācijas komisija. Pirmās komisijas locekļi saņem maksu par izsoles organizēšanu, kas veidojas no reģistrācijas maksām par dalību izsolē. Domes Nekustamo īpašumu pārvaldes vadītājs Mārtiņš Tīdens skaidro, ka izsoles notiek ārpus darba laika. 2007. gadā notikušas divas izsoles, par izsoļu organizēšanu kopā izmaksāts 1575 Ls vai vidēji 105 Ls bruto katram loceklim. Aptaujājot privātos un valsts nekustamo īpašumu pārdevējus, atklājās, ka lielākā daļa par šo pienākumu pildīšanu saņem amata algu. «Valsts nekustamā īpašuma izsolītāju atalgojums nav piesaistīts izsoles rezultātam,» stāsta Valsts Nekustamo īpašumu aģentūras pārstāvis Mārtiņš Kaprāns. Latio pārstāve Vija Gailīte uzskata, ka valsts un pašvaldību īpašumu izsoļu rīkotāji taču saņem algu un izsolei jānotiek saskaņā ar likumu. «Mums izsole ir viens no pārdošanas veidiem, bet atlīdzību par pakalpojumiem un objekta pārdošanas summu nosaka līgums ar pārdevēju. Parasti tas ir 1-5 %, atkarībā no objekta cenas,» tā V. Gailīte.