Informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums SIA AGroup, kas specializējās personālvadības risinājumu izstrādē, veiks 1,5 miljonu eiro (1,05 miljonu latu) investīcijas jaunu IT produktu izstrādei.
Kā stāstīja AGroup izpilddirektors Aleksandrs Snurnitsins, AGroup plāno izmantot no riska kapitāla kompānijas Baltcap saņemto 1,5 miljonu eiro investīciju pētniecībai un attīstībai, lai pielāgotu savus programmatūras risinājumus mākoņdatošanas un programmatūras nomas videi.
AGroup tādējādi cer piedāvāt personālvadības risinājumus maziem un vidējiem uzņēmumiem ar funkcijām, kas līdz šim bijušas pieejamas tikai lielām firmām ar daudz strādājošiem. Baltcap investīcijas saņemtas no Eiropas Savienības (ES) finansētā un Baltcap pārvaldītā Latvia Venture Capital Fund.
«Pētniecībai ir vairāki virzieni. Pirmkārt, tehnoloģijas pasaulē attīstās ļoti strauji. Pirms 20 gadiem ar biznesa vadību saistīta programmatūra mājoja lieldatoros. Tad sāka izmantot modeli - klients (lietotājs) un serveris (kur atrodas programmatūra un dati). Tagad virzāmies uz programmatūras nomas modeli un uz mākoņdatošanu. Lai atrastu pareizo attīstības vidi un «platformu», kur turpmāk attīstīt mūsu produktu, nepieciešami nopietni pētījumi,» skaidroja Snurnitsins.
«Vēl viens izpētes objekts ir veidi, kā personālvadības sistēmas izmanto darbinieku attīstībai, it sevišķi, ja ir tūkstošiem darbinieku un nav nemaz tik vienkārši saprast, ar kādiem cilvēkresursiem būtu iespējams, piemēram, atvērt jaunu uzņēmuma nodaļu vai biznesa virzienu. Tad vēl ir jāsaprot, kādi ir darbinieku atalgošanas un motivēšanas paņēmieni. Tam visam varam izmantot pieredzi ar vairāk nekā 500 klientiem,» akcentēja uzņēmējs.
AGroup galvenais produkts ir personālvadības sistēma HRB, kas attīstīta Latvijā jau 90.gados un pārņemta no pirms dažiem gadiem finanšu grūtības nonākušās kompānijas Roberston&Blums.
Pēc Snurnitsina domām, HRB rīks jāpapildina ar konsultāciju pakalpojumu sniegšanu, kas palīdzēs lietotājiem pilnībā izmantot tā funkcionalitāti un attīstīt jaunus pielietojumus. «Pārtapsim no risinājuma jeb produkta pārdošanas kompānijas par uzņēmumu, kas sniegs pakalpojumus visiem, kas vēlas risināt apjomīgas personālvadības problēmas ar augsti attīstītu IT palīdzību,» stāstīja uzņēmējs.
Jau patlaban HRB var izmantot personāla rezervju plānošanai (slimības gadījumiem un darbinieku mainībai), personāla apmācību un attīstības plānošanai, skaidroja Snurnitsins. Tomēr ne visi uzņēmumi zina, kā savām specifiskām vajadzībām pielāgot šādas funkcijas.
«Nākamais solis būs uzrunāt mazo un vidējo uzņēmumu tirgu. Tas ir daudz lielāks tirgus nekā lielo starptautisko uzņēmumu tirgus. Ir vairāki veidi, kā šajā tirgū ienākt. Viens ir programmatūras noma,» uzsvēra Snurnitsins, norādot, ka tas prasīs esošā risinājuma pārprogrammēšanu, lai tas darbotos programmatūras nomas un mākoņdatošanas vidē.
Pāreja uz mākoņdatošanu un nomas modeli mainīs produkta iekšējo arhitektūru. «Būtiska daļa mūsu pētniecības un attīstības pūliņu būs veltīta tieši šim aspektam,» stāstīja Snurnitsins. Jaunais risinājums varētu būt gatavs aptuveni divu gadu laikā.
Snurnitsins iecelts par AGroup izpilddirektoru 2010.gada novembrī. Pirms tam strādājis IT un vadības konsultāciju kompānijās The Boston Consulting Group un Krievijas-ASV programmatūras izstrādes konsultāciju kompānijā Mirantis.
Snuritsins beidzis Maskavas Fizikas un tehnoloģiju institūtu un Stokholmas Ekonomikas augstskolu Zviedrijā, kur ieguvis biznesa vadības maģistra grādu.
AGroup dibināta 2008.gadā, veicot apjomīgu kompānijas Robertson&Blums reorganizāciju un pārņemot uzņēmuma jau kopš 1995.gada attīstītos cilvēkresursu un personālvadības programmatūras produktus ar zīmolu HRB. Kā rakstīts uzņēmuma mājaslapā, AGroup ir 550 klienti 22 valstīs, galvenokārt Austrumeiropā un Krievijā.
Kā liecina Uzņēmumu reģistra apkalpojošās firmas Lursoft dati, AGroup apgrozījums 2010.gadā bija 255 154 lati, gandrīz tikpat, cik 2009.gadā (256 553 lati). Uzņēmuma bruto peļņa bija 45 053 lati, kas ir mazāk nekā 78 014 lati 2009.gadā. Tomēr AGroup zaudējumi pēc nodokļiem bija 35 711 lati, kas ir mazāk nekā 2009.gada pēcnodokļu zaudējumi - 85 824 lati.