Galvenais iemesls Latvijas nacionālās govju šķirnes nolemtībai ir pārāk mazais šķirnes īpatņu skaits – neizbēgami sākas tuvu radinieku krustošanās. Savukārt mēģinājumi uzlabot ģenētisko materiālu, krustojot ar citu sugu, lielākoties nozīmē zilās krāsas zaudēšanu.
«Šķirne iznīks objektīvu iemeslu dēļ,» uzskata Engures dabas parka direktors Roberts Šiliņš. Viņš lēš, ka pēc desmit vai nedaudz vairāk gadiem viens no Latvijas lauku simboliem, ko tik labi var «pārdot» ārvalstu ekotūristiem, būs tikai vēsturisks tēls. «Tā būs kā teika – reiz lībiešiem Baltijas jūras krastā bija zilas govis...» viņš prognozē. Iespēju atjaunot šo šķirni viņš vērtē skeptiski – šķirne rodas gadsimtiem ilgas selekcijas rezultātā. Ja sugas īpatņu ir maz, raksturīgās īpašības vienkārši izzūd.
Kā būtu ar biznesu Kunšaņā?
Apsverot iespējas sākt uzņēmējdarbību Ķīnā, vairums latviešu uzņēmēju izvēlēsies sākt no Pekinas, kas ir varas sēdeklis, un Šanhajas, kas ir kultūras un tirdzniecības centrs. Šīm abām pilsētām patiesi ir zināmas priekšrocības, piemēram, milzīga iedzīvotāju masa, iespaidīga pirktspēja utt. Taču varbūt tomēr ir vērts apdomāt iespēju uzsākt biznesu Kuņšaņā, Uhaņā, Ņaņkinā vai Sudžou? Iespējams, ka Ķīnas iekšzeme būs veiksmīgāka izvēle, skaidro LD eksperts Sjaotjaņs Džans.
Ielu lāpīšana var turpināties mūžīgi
Naudas trūkums Rīgā liedz ne tikai uzsākt perspektīvus projektus un pabeigt jau esošos, bet arī atjaunot sabrukušās ielas un rekonstruēt tiltus. Tāpēc uz visiem jautājumiem, kas sākas ar vārdu kad, atbilde ir – tad, kad būs nauda. Lai uzturētu pilsētas infrastruktūras daļu, kas nodrošina satiksmi Rīgā, būtu nepieciešami gandrīz 20 miljoni latu gadā.
Mēs esam līderi un citi mums seko
Latvijā McDonald’s nav klājies slikti, vēl jo vairāk – rezultāti bijuši pat labi, stāsta Premier Capital direktors un līdzīpašnieks Melo Hili. Viņa pārstāvētais uzņēmums ir McDonald’s restorānu īpašnieks Baltijas valstīs un Maltā. Arī skaitļi par Latvijas hamburgercienītājiem to apliecina: starp trīs Baltijas valstīm pēdējos divos gados tieši Latvijā Premier Capital guvis gan lielāko peļņu, gan sasniedzis augstāko apgrozījumu. Arī turpmākajiem gadiem Latvijā jābūt veiksmīgiem, tādēļ kompānija te grasās ieguldīt līdz septiņiem miljoniem eiro.
Nevar atļauties būt viendienītis
Par spīti tam, ka Ilgtspējas indeksa nolūks nav veicināt sāncensību uzņēmumu vidū, SIA Merks valdes priekšsēdētājs Ivars Geidāns tomēr atzīst, ka, aplūkojot rezultātus, labvēlīgs sacensības gars tomēr piezogas. Pagaidām neviens no būvniecības uzņēmumiem nav iekļuvis zelta grupā, un tas dod stimulu būt pirmajiem, kas šo slieksni pārkāps.
No vēja top dabasgāze
Vēl pirms Japānas kodolkatastrofas daudzām Eiropas Savienības valstīm bija skaidrs, ka atjaunojamo energoresursu izmantošana ievērojami jāpalielina. Taču lielākā problēma ar atjaunojamiem energoresursiem, īpaši ar vēju un sauli, ir un paliek to neregularitāte – ne vienmēr spīd saule un ne vienmēr pūš vējš, kamēr citā reizē atkal saule spīd un vējš pūš pārmērīgi daudz. Šīs problēmas risinājums varētu būt zaļās elektrības uzkrāšanas tehnoloģija, kas no vēja un saules enerģijas ražo dabasgāzi.
Vai mums pašiem savu problēmu trūkst?
Katru dienu pasaulē kāds kaut kur mūk – tā vienmēr ir bijis. Šobrīd visvairāk Eiropas virzienā dodas arābi no Ziemeļāfrikas valstīm. Politkorekti šo procesu var nosaukt dažādi, taču realitātē daudzi no mums uzdod triviāli vienkāršu jautājumu – vai mums viņus vajag?
Četri gadi uzņēmuma atgūšanai
Speciālisti nāk talkā likumu izstrādātājiem, piedāvājot veidus, kā pasargāt uzņēmumu īpašniekus un akcionārus no greideru ļaunajiem plāniem, jo pašlaik pārņemt uzņēmumu nav sarežģīti, bet tā atgūšana vidēji ilgst četrus gadus, bet uzņēmums pa to laiku – izsaimniekots.