Valsts prezidents sagaida, ka partijas savas valdības veidošanas plānus būs gatavas prezentēt jau šodien. Šodien Valsts prezidents Valdis Zatlers tiksies ar visām Saeimas partijām, lai uzklausītu viņu valdības veidošanas plānus un kandidātus.
"Rēķinos ar to, ka partijas nedēļas nogalē būs čakli pastrādājušas un jau varēs prezentēt konkrētus piedāvājumus. Jaunai valdībai ir jātop pēc iespējas ātrāk. Jau šīs nedēļas vidū, cerams, būs zināms tās sastāvs," pēc premjera Ivara Godmaņa 20. februārī pieņemtās demisijas uzsvēra V. Zatlers. Arī Saeimas partijas apliecinājušas savu vēlmi nekavējoši ķerties klāt pie jaunas valdības veidošanas, taču ar savu valdības kandidātu nosaukšanu nesteidzas, atstājot pagaidām spēkā jau iepriekš minētās personālijas.
Katram savs
"Mums ir savs premjera kandidāts, tas arvien vēl ir Aivars Lembergs," Db paziņoja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis.
"Tā ir pilnīga nopietnība. Taču tā kā pret Aivaru Lembergu patlaban ir uzsākta tiesvedības procedūra, tad mēs pagaidām premjera izvirzīšanu atstājam citām partijām," tā A. Brigmanis. Jāpiebilst, ka pret Aivaru Lembergu ir ierosinātas apjomīgas krimināllietas gan par kukuļņemšanu, gan sava dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu un dokumentu viltošanu. Arī Tautas partija (TP) pagaidām uztur spēkā savas iepriekš minētās premjera kandidatūras Ārlietu ministru Māri Riekstiņu un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministru Edgaru Zalānu. "TP tikšanās laikā ar Valsts prezidentu netika noraidīta Māra Riekstiņa kā potenciālā premjera kandidatūra," bija vienīgais TP valdes priekšsēdētāja Mareka Segliņa komentārs attiecībā uz viņa partijas virzītām kandidatūrām valdībā. LPP/LC pārstāvji, ieskaitot pašu demisionējušo premjeru Ivaru Godmani, par savām premjerministra kandidatūrām pagaidām izteikties nevēlējās. Savukārt TB/LNNK Saeimas frakcijas vadītājs Māris Grīnblats minējis, ka būtu loģiski, ja Valsts prezidents nākamo premjeru nosauktu no opozīcijas vidus.
Opozīcijas ar prasībām
Lai gan TP jau premjera demisijas dienā nekavējās pieteikt sarunas ar Jauno laiku (JL), pats JL apšauba, vai jaunā valdība tomēr netiks veidota uz rekonstruētas vecās koalīcijas bāzes. "Ja tiešām tiktu veidota jauna koalīcija, mēs, apzinoties visu situācijas smagumu, esam gatavi iet valdībā un strādāt. Mūsu premjera kandidāts ir un paliek Valsts kontroliere Inguna Sudraba," Db stāstīja JL Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis.
Db.lv 23.janvārī gan rakstīja, ka Inguna Sudraba pati nemaz nevēlas sevi redzēt premjeres amatā, uzsverot, ka "negrib būt cilvēks no malas, uz kuru izgāzt dusmas." Arī pārējās labējās opozīcijas partijas Pilsoniskā Savienība un Sabiedrība Citai politikai (SCP) paudušas, ka premjeram jābūt bezpartejiskam. Savukārt Saskaņas centrs (SC) premjera amatā redz partijas Saeimas frakcijas vadītāju Jāni Urbanoviču. "Nevaru atļaut gānīt nevienu citu cilvēku šajā amatā kā vien sevi," Db stāstīja J. Urbanovičs, piebilzdams: "Mums ir pilna Ministru kabineta kandidātu saraksts, neatkarīgi no tā, vai valdībā būs 10 vai 20 ministrijas. Taču viņu vārdus es saukt negribu, lai nepaliktu šos cilvēkus zem sitiena." Citus ministru kandidātus nevēlējās nosaukt arī neviena cita partija. Taču vairākas opozīcijas partijas uzsvērušas, ka tām ir savas prasības, ja tiek izskatīta viņu iesaistīšanās valdībā.
Paplašināts parlaments
Par iespējamību jaunajā valdībā redzēt arī kreisās opozīcijas partiju Par cilvēktiesībām vienotā Latvijā pagaidām publiski izteicies tikai Valsts prezidents, norādot, ka stāv pāri jebkādām politiskām partijām vai to interesēm. Taču pret šo spēku ir iebildušas gan TB/LNNK, gan TP. Lai kādas jaunās koalīcijas kombinācijas arī neizveidotos, jāatgādina, ka esošajā 9. Saeimas sastāvā TP ir 21 balss, SC - 18, ZZS - 17, JL- 14, LPP/LC - 10, TB/LNNK - 5, PCTVL - 5, Pilsoniskai savienībai - 7 un 3 deputāti ir bezpartejiski. Gan labējā opozīcija, gan arī TP uzsvērušas, ka būtībā jaunā valdība vērtējama kā pagaidu valdība līdz jaunām Saeimas vēlēšanām.
Nodeva ZZS un TP
Paziņojot par savu demisiju, Ivars Godmanis uzsvēra, ka atbildība par no 20. februāra pastāvošu bezpilnvaru valdību, kurai vairs nav tiesību parakstīt nevienu būtisku dokumentu, jāuzņemas TP un ZZS. "Es partijām paziņoju, ka patiesības brīdis ir pienācis. Ja kāda no partijām valdībā strādāt nevēlas, lai to rakstiski man paziņo. Tā vietā TP un ZZS izvēlējās ar manu demisijas pieprasījumu publiski iziet sabiedrībā. Es ļoti ceru, ka man atradīsies pēctecis šajā finansiāli ļoti smagajā un atbildīgajā situācijā. Es būtu vēlējies strādāt ilgāk un lielāko šīs situācijas smaguma daļu iznest uz sevi, jo es zināju, ko vajadzēja izdarīt," pēc savas demisijas teica I. Godmanis.
Viņš piebilda, ka sarunas ar Starptautisko Valūtas fondu (SVF) palikušas procesā un par sekām, ko arī šajās sarunās varētu nest esošās valdības krišana, jāatbild demisiju ierosinājušām partijām. Brīdi pirms 20. februāra paziņojuma par Ministru prezidenta demisijas pieprasījumu, valdības namu pēc sarunām ar Finanšu ministru Ati Slakteri atstāja arī SVF pārstāvji. "Par sarunu procesā esošām lietām mēs komentārus nesniedzam, gaidiet preses konferenci," noteica SVF misijas Latvijā vadītājs Marks Grifits.