Pēdējos gados pieņemtie politiskie lēmumi sekmējuši tīrās enerģijas izmantošanu Latvijā, nākotnē būtu nepieciešams domāt par vienotiem atbalsta mehānismiem visā Eiropā. To DB rīkotajā apaļā galda diskusijā par tīru enerģiju uzsvēra pieaicinātie nozares eksperti.
Jau ziņots, ka, lai nodrošinātu efektīvāku enerģijas izmantošanu, Eiropas Parlaments (EP) nākamajai desmitgadei noteicis ambiciozus mērķus, kas ietekmē arī biznesa vidi, radot uzņēmējiem ne vien jaunas iespējas, bet arī pārbaudījumus un riskus. Būtiska vieta uzņēmēju diskusijām ar likuma veidotājiem atvēlēta arī šodien notiekošajā DB konferencē Tīra enerģija visiem eiropiešiem, kas visas dienas garumā norisinās Bellevue Park Hotel.
Mērķi ambiciozi
Eiropas Savienībā (ES) būtu jānodrošina vienlīdzīgi konkurences apstākļi visiem enerģētikas tirgus dalībniekiem, domā. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis. «No vienas puses, Eiropā tika radīts vienots tirgus, taču tajā pašā laikā atbalsta mehānismi un subsīdiju līmenis jaunajiem ražotājiem katrā valstī bija atšķirīgs. Ja Eiropa raudzījās uz vienotu enerģētikas tirgu kā vienotu mehānismu, loģiski būtu bijis visiem ražotājiem radīt arī vienlīdzīgus noteikumus,» atzīmē R. Irklis, uzsverot, ka jaunajā Tīras enerģijas jeb tā dēvētajā Ziemas pakotnē iekļauti vienotāki mehānismi, kā atbalstīt tīrāku un zaļāku ražošanu, kā arī veicināt energoefektivitāti. DB jau ziņoja, ka EP atbalstījis trīs tā dēvētās Ziemas pakotnes likumprojektus – par energoefektivitāti, atjaunojamo energoresursu (AER) enerģijas izmantošanas veicināšanu un Eiropas Enerģētikas savienības pārvaldību. Likumprojekti paredz visā Eiropā līdz 2030. gadam par 35% paaugstināt energoefektivitāti un vismaz 35% visas patērētās enerģijas iegūt no AER.
Ekonomikas ministrijas (EM) valsts sekretāra vietnieks Jānis Patmalnieks atklāj, ka Eiropa virzās uz tīras enerģijas īpatsvara palielināšanu, kas nākotnē nodrošinās enerģētisko neatkarību un drošību, kā arī samazinās atkarību no gāzes piegādēm no dažādiem nestabiliem reģioniem. «Manuprāt, diezgan droši var prognozēt, ka 2030. gadā runāsim nevis par dārgo AER enerģiju, bet gan par dārgo fosilo enerģiju. Tuvākajā laikā virknei spēkstaciju beigsies atbalsta periods, tad redzēsim to spēju strādāt patstāvīgi. Pieņemu, ka daļa staciju darbību neturpinās, līdz ar to būs jādomā, kā nodrošināt iztrūkstošo elektroenerģijas jaudu apjomu. Līdzīga situācija būs gan Igaunijā un Lietuvā, gan arī citās Eiropas valstīs,» prognozē J. Patmalnieks.
Visu rakstu Jānodrošina vienlīdzīgi konkurences apstākļi lasiet otrdienas, 15.maija laikrakstā Dienas Bizness!