Itālijas premjers Mario Monti asu kritiku veltījis Ziemeļeiropas valstīm, kuru izteikumi samazinot investoru uzticēšanos eirozonai, kas noved pie aizņemšanās izmaksu kāpumu, tādējādi pastiprinot krīzes smagumu.
Saistībā ar neseno Eiropas Savienības (ES) samitu no atsevišķām Ziemeļeiropas valstīm izskanējušie komentāri esot bijuši nepiemēroti un satricinājuši tirgus, sacīja M. Monti. Pirmdien pieaugušas Itālijas un Spānijas obligāciju likmes. Madrides aizņemšanās cena pat pārsniedza 7% - robežu, kas ilgtermiņā tiek uzskatīta par neilgtspējīgu.
«Pieaugums pēc ES samita ir arī pateicoties Ziemeļeiropas valstu izteiktiem paziņojumiem, kurus es uzskatu par nepiemērotiem, un tie samazina uzticamību ES samitā pieņemtajiem lēmumiem,» klāstīja M. Monti.
Lai gan Itālijas premjers nenosauca konkrētas valstis, visticamāk, viņš savus izteikumus veltīja Somijai un Nīderlandei, kuras pret ES samita rezultātiem izturas visai rezervēti. Somijas finanšu ministre pat iepriekš pavēstīja, ka Helsinki labāk izvēlētos pamest eirozonu, nekā maksāt citu valstu parādus.
M. Monti arī uzsvēra, ka Itālijai nevajadzēs ES finansiālu palīdzību, jo valsts finanšu situācija uzlabosies, tomēr viņš atzina, ka joprojām daudz esot jādara, lai samazinātu valdības tēriņus un veicinātu ekonomisko izaugsmi, vēst AP.
Db.lv jau vēstīja – iepriekš Somijas finanšu ministre Juta Urpilainena izteicās, ka Helsinki drīzāk apsvērs izstāšanos no eirozonas nekā maksās citu valstu parādus. «Somija ir apņēmusies būt par eirozonas dalībvalsti, un mēs uzskatām, ka eiro Somijai ir noderīgs,» intervijā laikrakstam Kauppalehti sacīja finanšu ministre. Tomēr viņa uzsvēra, ka Somija neturēsies pie eiro par katru cenu un valsts ir gatava visiem scenārijiem. «Mēs esam konstruktīvi un vēlamies atrisināt parādu krīzi, bet ne par katru cenu,» uzsvēra Somijas finanšu ministre.
Vēstīts arī, ka Somija un Nīderlande paudušas iebildumus par aizvadītajā Eiropas samitā panākto vienošanos, kuras ietvaros eirozonas glābšanas fondus varētu izmantot valstu aizņemšanās izmaksu samazināšanai.
Ziņojumā parlamentam Somijas premjers Jirki Katainens norādīja, ka viņa valsts ir viena no tām, kuras iebilst pret valstu obligāciju uzpirkšanu. «Nākotnē būs nepieciešama vienprātība, lai lemtu par obligāciju uzpirkšanu. Izskatās, ka šāda vienprātība, pateicoties Somijas un Nīderlandes nostājai, nav iespējama,» skaidroja Somijas premjers.