Pieprasījums pēc informācijas tehnoloģiju (IT) speciālistiem jau vairākus gadus būtiski pārsniedz piedāvājumu, visbiežāk tiek meklēti vidējā un vecākā līmeņa speciālisti, stāsta Aivis Brodiņš, CV-Online Latvia vadītājs.
Šobrīd CV-Online karjeras portālā cv.lv IT jomas vakances ierindojas pirmajā vietā pēc pieprasījuma, veidojot apmēram 10% no visiem publicētajiem darba sludinājumiem, atzīmē A. Brodiņš.
Viņš norāda, ka pēdējā gada laikā vidējais publicētais IT vakanču skaits portālā mēnesī ir palielinājies par vairāk nekā trešdaļu, taču pieteikumu skaits nav būtiski mainījies. Uz vienu vakanci vidēji piesakās četri, pieci interesenti, kas ir gandrīz trīs reizes mazāk, nekā vidēji citām vakancēm, skaidro CV-Online Latvia vadītājs. Ilgstoša problēma Lielā pieprasījuma un konkurences dēļ IT sektora uzņēmēji šobrīd saskaras ar grūtībām piesaistīt kvalificētus speciālistus, teic A. Brodiņš.
“Pieredzējuši speciālisti ir nodrošināti ar darbu, un arī viņu izvēles iespējas ar lielas, tāpēc darba devēji nereti saskaras ar potenciālo kandidātu intereses trūkumu. Piemēram, viņus nepiesaista kompānija, tās produkti, izmantotās tehnoloģijas, piedāvātais atalgojums vai citi aspekti. Tajā pašā laikā jāuzsver, ka daļa darba ņēmēju būtiski pārvērtē savas zināšanas un pieprasa neatbilstošu atalgojumu. Latvijas darba tirgus pieprasa dažādas prasmes, jo IT speciālistu skaits kopumā ir neliels, tāpēc darbiniekiem ir jābūt plaša profila speciālistiem,” atzīmē A. Brodiņš.
Arī Signe Bāliņa, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas (LIKTA) prezidente, apstiprina – līdz ar tehnoloģiju attīstību visā pasaulē turpina pieaugt pieprasījums pēc augsta līmeņa informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) speciālistiem. “Lai arī atalgojums IKT nozarē Latvijā ir salīdzinoši augstā līmenī, jau tagad ir grūti apmierināt pieaugošo pieprasījumu pēc šīs nozares speciālistiem. Uzņēmumiem un organizācijām ir grūti atrast ekspertus, piemēram, mākslīgā intelekta, datu aizsardzības, kiberdrošības, blokķēžu un citās jomās. Darbaspēka trūkums nozarē jau vairākus gadus ir aktuāla problēma visā Eiropā, un ir skaidrs, ka digitālo prasmju attīstība būs viens no galvenajiem uzdevumiem nākamajos gados. Pretējā gadījumā būs grūti runāt par Latvijas uzņēmumu konkurētspējas palielināšanu. Nozarē jau šobrīd ir vērojama pakalpojumu sadārdzināšanās, un viens no tās iemesliem ir nepieciešamība palielināt algas IKT speciālistiem, lai tie neaizplūstu no Latvijas,” norāda S. Bāliņa.
Nodarbina attālināti Vidējā mēneša alga ārvalstu uzņēmumos attālināti nodarbinātajiem IT speciālistiem no Latvijas gada sākumā bijuši 3618 dolāri jeb aptuveni 3293 eiro, liecina attālinātas darbinieku nolīgšanas platformas Deel dati. Lietuvieši tikmēr saņēma 3891 dolāru, bet igauņi – vēl par 10% vairāk jeb 4038 dolārus, rāda dati. Līna Lāsa (Liina Laas), Deel paplašināšanās vadītāja Austrumu un Centrālajā Eiropā, atzīmē, ka Baltijas IT speciālisti ir novērtēti dažādos tirgos.
Visu rakstu lasiet 7.jūnija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!