Mākslīgā intelekta uznāciens finanšu pasaulē maina nosacījumus, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Līdz ar tehnoloģiju attīstīšanos daudz un dažādas pārmaiņas pēdējo gadu laikā skārušas arī tirdzniecību pasaules finanšu tirgos. Piemēram, tiek runāts par algoritmisko jeb tā saucamo robotu tirdzniecību, kuras ietvaros informācija tiek apstrādāta ļoti ātri un arī lēmumi tiek pieņemti sekundes tūkstošajā daļā. Pat vērojama situācija, kad vienas algoritmiskās programmas cīnās ar otrām (piemēram, speciāli maldina) un pastāv viedoklis, ka cilvēks, ja grib nodarboties ar spekulācijām finanšu pasaulē, īsti vairs nav konkurētspējīgs. Turklāt robotu tirdzniecība tiek tikai attīstīta un, piemēram, vadošie pasaules hedžfondi strādā pie reāla mākslīgā intelekta izstrādes.
«Pēdējo desmit gadu laikā akciju tirgi ir būtiski mainījušies. Pagātnē lielāko daļu no akciju tirdzniecības veica cilvēki, bet mūsdienās algoritmiskā tirdzniecība ieņem vadošo lomu akciju tirgus darījumu veikšanā. Pēc dažādām aplēsēm šodien aptuveni 50% līdz 75% no apgrozījuma ASV akciju tirgos veido augstas frekvences algoritmiskā tirdzniecība, kas pirkšanas vai pārdošanas rīkojumus tirgos iesniedz un maina automātiski un ļoti ātri, t.i., ar ātrumiem, kuri tiek mērīti mikrosekundēs (vienas sekundes miljonā daļa). Šobrīd arī vairāki ieguldījumu fondi ir pievērsuši uzmanību mākslīgā intelekta izmantošanai vērtspapīru tirdzniecībā un vēlas attīstīt šādas vērtspapīru tirdzniecības sistēmas,» norāda arī Swedbank Finanšu tirgus daļas investīciju jomas vadītājs Jānis Spriņģis. Atsaucoties uz Bloomberg sniegto informāciju, var minēt hedžfonda Bridgewater piemēru. Šis fonds šobrīd veido mākslīgā intelekta nodaļu, kuru vadīs Devids Ferruči (David Ferrucci). Viņš agrāk vadīja IBM inženierus, kuri izstrādāja datoru Watson, kura mākslīgais intelekts pārspēja cilvēkus, piemēram, televīzijas spēlēs.
Valdot šādam fonam, ir tikai dabiski, ka rodas vairāki jautājumi, kas varētu interesēt ieguldītāju, kurš pats veic ieguldījumus finanšu tirgos un tādējādi ir spiests konkurēt ar datorizēto tirdzniecību. Kā ir iespējams konkurēt ar šādiem spēcīgiem superdatoriem? Vai no algoritmiskās tirdzniecības ir jābaidās? Kādas ir algoritmiskās tirdzniecības attīstības nākotnes perspektīvas?
Visu rakstu Konkurēt ar robotiem būs arvien grūtāk lasiet 25. marta laikrakstā Dienas Bizness.