Junkera plāns viens pats bez Eiropas iekšējā tirgus izmaiņām rezultātu nedos
Vecās dalībvalstis ir pārāk pieradušas pie Eiropas Savienības (ES) subsīdijām, tāpēc Latvija arī pēc 2020. gada var rēķināties ar lielāku vai mazāku kohēzijas naudu, tomēr finansējuma kopējā pieeja mainās, DB saka finanšu ministrs Jānis Reirs.
Eiropas Komisijas (EK) prezidenta Žana Kloda Junkera 315 mljrd. eiro lielajai investīciju pakotnei paredzēts dot uzrāvienu ekonomikām, bet kā šī solītā nauda kļūs reāla?
Tas ir EK piedāvāts investīciju veicināšanas projekts, kā piesaistīt lielu naudu ar samērā nelieliem pašu ieguldījumiem. Atšķirība no līdzšinējās Eiropas naudas ir tajā, ka tā nebūs dāvināta nauda, grants vai kohēzijas finanses, bet gan līdzfinansējums privātās un publiskās partnerības (PPP) projektiem. Ieguldītā nauda caur vērtspapīriem, ko izplatīs Eiropas Investīciju banka (EIB), pārvērtīsies reāli nepieciešamajos 315 mljrd. Līdzīga sistēma ar vērtspapīriem ir praktiski visās finanšu institūcijās: reālā nauda ir viens apjoms, un caur garantiju mehānismu tiek veidots jau lielāks naudas apjoms. Latvijas Garantiju aģentūrā notiek tas pats – reālās naudas ir mazāk, nekā par to var izsniegt garantijas. EIB ir augstākais – AAA – kredītreitings, tāpēc caur to pavairot šos līdzekļus var daudz sekmīgāk.
Ar ko Latvijā būs PPP?
Katra valsts varēja iesniegt projektus; mēs arī esam iesnieguši, un tie lielākoties ir saistīti ar digitālo attīstību, jo viena no mūsu prezidentūras ES prioritātēm ir digitālās uzņēmējdarbības uzlabošana, savukārt citi projekti ir saistīti ar infrastruktūru, kā arī ar zinātni un pētniecību. Kā jau teicu, tie nebūs granti, projektam ir jābūt ekonomiski dzīvotspējīgam, un šī nauda būs jāatmaksā – tie būs kredīti. Sistēma būs tāda, ka valsts kopā ar uzņēmēju iesniedz projektu EIB, un, ja banka tam dod garantiju, uzņēmējs ar to iet uz kredītinstitūcijām savā valstī, saņem kredītu un, īstenojot projektu, no tā gaitā gūtajiem ieņēmumiem kredītu atmaksā.
Vai ir konkrēti gribētāji?
Konkrēti projekti ir jāskatās nozaru ministrijām, un pirmais kritērijs ir projekta ekonomiskā ilgtspēja, lai tas atmaksātos. Tie ir 4 mljrd. eiro kohēzijas naudas, kas mums jau ir un ko mēs no ES vēl saņemsim dažādu veidu uzlabojumiem, nekomerciāliem mērķiem.
Bet vai ir konkrēti uzņēmumi vai uzņēmēji, kas tur figurē?
Pieteiktajos pētniecības projektos figurē mūsu lielākās universitātes un institūti, ir arī kopēji Baltijas pētniecības projekti, piemēram, no biofarmācijas klastera BioPharmAlliance. Jaunizveidotā Attīstības finanšu institūcija ir pieteikusi projektus kopumā virs 2 mljrd. eiro mazo un vidējo uzņēmumu, inovāciju un energoefektivitātes projektu tālākai finansēšanai. Digitālo risinājumu projektos piedalās vairāki uzņēmumi. Enerģētikā figurē šīs jomas lielie spēlētāji Latvijā, tai skaitā ar Baltijas nozīmes projektiem, lai Latvijas elektroenerģijas uzņēmumus savienotu ar Eiropu. Piemēri transporta nozarē ir Ziemeļu transporta koridors Rīgā un Rail Baltica. Kopā no Latvijas ir iesniegti 58 projekti.
Visu interviju Naudai beidzot prasīs lietderību lasiet 17. decembra laikrakstā Dienas Bizness.