Eiropas Savienības Tiesa devusi kārtējo triecienu protestus izraisījušajam nolīgumam, proti, tā ir lēmusi, ka interneta sociālo tīklu pakalpojumu sniedzējus nedrīkst spiest ieviest līdzekļus, kas novērstu nelegālu mūzikas failu lejupielādi.
Lai gan ne vienmēr Eiropas Savienības Tiesas lēmumi par dažādu likumdošanas iniciatīvu tiesiskumu šķiet pārliecinoši citviet pasaulē, šis solās izraisīt plašu piekrišanu.
Konkrētajā lietā runa ir tieši par mūzikas failiem, bet principā tiesas lēmums tikpat labi ir attiecināms plašāk uz failu apmaiņu internetā vispār. 2009. gadā Beļģijas mūzikas autoratlīdzības kompānija Sabam iesūdzēja sociālo vietni Netlog par tās lietotāju veiktajām nelikumīgajām lejupielādēm no Sabam klientiem.
Prasība arī ietvēra 1000 eiro soda naudu par katru dienu, kas pagājusi pēc Sabam prasības, kurai Netlog nav paklausījis. Interneta vietnes pretarguments bija, ka pakļaušanās prasībai nozīmētu ieviest vispārēju vietnes monitoringa pienākumu, kas ir pret ES e-komercijas direktīvu.
Tiesas lēmums pilnībā piekrīt šim pretargumentam: interneta filtra sistēmas ieviešana tīmekļa vietnei prasītu kļūt par aktīvu policistu visiem tajā turētajiem failiem, kas vien varētu saturēt autortiesību materiālus. Savukārt «vispārējs serveros uzglabātās informācijas monitorings» saskaņā ar jau pieminēto e-komercijas direktīvu ir «aizliegts», tiesas lēmumu citē portāls euobserver.com.
«Šāds uzdevums [filtrēt informāciju] kļūtu par nopietnu aizskārumu Netlog brīvībai īstenot savu biznesu, jo prasītu Netlog uz sava rēķina ieviest sarežģītu, dārgu, pastāvīgu datoru sistēmu,» teikts tiesas secinājumā. Pēc tiesas sprieduma presei izplatītā paziņojumā arī teikts, ka pret Netlog vērstās prasības apmierināšana neatbilstu godīgam līdzsvaram starp autortiesību aizsardzību no vienas puses un brīvību vadīt biznesu, tiesībām uz personīgo datu aizsardzību un brīvību saņemt un nodot tālāk informāciju no otras.
Līdzīgi tādām vietnēm kā Facebook un YouTube, arī Netlog lietotājiem ļauj veidot profilus, caur kuriem var sniegt sev aktuālu informāciju, sazināties ar draugiem un izrādīt foto un video materiālus, ieskaitot ar autortiesībām aizsargātos. Autortiesību turētāji no savas puses grib interneta pakalpojumu sniedzējiem un tehnoloģiju kompānijām likt novērst internetā izplatīto filmu un mūzikas nelegālo lejupielādi, pret ko cita starpā paredzēts vērsties ar plašus protestus izraisījušo Viltošanas novēršanas tirdzniecības nolīgumu jeb ACTA.
Visu rakstu lasiet laikrakstā Dienas bizness.
Laikraksta abonentiem elektroniskā versija DB arhīvā.