No klusākām lidmašīnām līdz robotiem fermeriem – Eiropas Savienība sola naudu pētniekiem par visu veidu inovatīviem risinājumiem, trešdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
Oktobra vidū Eiropas Komisijas izziņotā ES pētniecības un inovācijas finansēšanas pamatprogramma Apvārsnis 2020 (Horizon 2020), kas paredz nākamajos divos gados ieguldīt gandrīz 16 miljardus eiro konkurētspējas, pētniecības un inovāciju veicināšanā, nedēļu vēlāk Lisabonas Kongresu centra auditorijās un gaiteņos bija viena no karstākajām tēmām. Kā nu ne, ES informācijas tehnoloģiju un inovāciju konferencē ICT 2015 – Innovate, Connect, Transform apgrozījās cilvēki, kurus vistiešākajā veidā skars dāsnākais pētniecības un inovāciju finansējums bloka vēsturē.
Par Apvārsni 2020 runāja daudz, visvairāk sakāmā bija EK Komunikācijas tīklu, satura un tehnoloģiju ģenerāldirektorāta vadītāja vietniekam Zoranam Stančičam, kurš klātesošos iepazīstināja ar izvērstu finansējuma plānu. Tas paredz līdz 2020. gadam pētniecības un inovāciju veicināšanā ieguldīt 77 miljardus eiro, kas ir par 27% vairāk, nekā laika posmā no 2007. līdz 2013. gadam. Galvenie mērķi ir stāties pretī ekonomiskajai krīzei, veidojot jaunas darbavietas, un veicināt tautsaimniecības izaugsmi, gādāt par tīrāku un patīkamāku vidi, kā arī nostiprināt ES pozīcijas globālajā izpētes, inovāciju un tehnoloģiju tirgū.
Kā dzīvosim 2020. gadā
Līdzekļi saskaldīti daudzās kategorijās un dod visnotaļ precīzu ieskatu, kāda veida inovācijas tuvākajā piecgadē varam sagaidīt no ES izpētes centriem un privātuzņēmumiem. Starp desmitiem tradicionālu sfēru, kā pētījumu infrastruktūras uzlabojumi un viena miljarda eiro atbalsts rūpniecības modernizācijai, ir vairākas intriģējošas un arī dīvainas tēmas.
Viena no tādām ir Eiropas atvērtais zinātnes mākonis pētījumiem – pilotprojekts, kura mērķis ir dot eiropiešu zinātniekiem brīvu piekļuvi kolēģu darbiem, zinātniskiem datiem un datu analīzes servisiem.
206 miljoni eiro tiks atvēlēti pētījumiem, kā uzbūvēt energoefektīvākas mājas un sabiedriskās ēkas un kā tās efektīvāk apsildīt vai atvēsināt. Tas tiek darīts, lai samazinātu nemitīgi pieaugošo energoresursu patēriņu un tādējādi mazinātu atkarību no izejvielu piegādātājiem. Ne mazāk izaicinošs uzdevums nākamajai piecgadei ir atrast efektīvākus materiālus elektroenerģijas uzglabāšanai, lai aizvien vairāk ēku varētu apgādāt sevi ar elektrību, kas iegūta no alternatīviem avotiem, kā saule vai vējš.
Visu rakstu Interesi par inovācijām modina ar milzu finansējumu lasiet 11. novembra laikrakstā Dienas Bizness.