Biznesa inkubatoru darbības rezultāti pēc teju divu gadu pastāvēšanas ir visai cerīgi, taču ir grūti paredzēt, cik «izperētajiem» uzņēmumiem izdosies pastāvēt reālajā biznesa vidē, trešdien vēsta laikraksts Dienas bizness.
Piecu gadu laikā līdz 2014. gada beigām biznesa inkubatoros paredzēts sniegt atbalstu 800 uzņēmumiem. Šā gada pirmā ceturkšņa rezultāti liecina, ka inkubatoros darbojas 313 uzņēmumi, neskaitot tos 54, kas inkubējas virtuāli. Pirmie cāļi jau «izperēti» - inkubatoru pametuši 79 uzņēmumi, no kuriem ap 10% ir pārtraukuši sadarbību ar inkubatoriem, nespējot izpildīt prasības, bet pārējie sākuši patstāvīgu dzīvi. Tā kā tas noticis nesen, nav zināms, cik no viņiem tas izdosies, bet tiek sagaidīts, ka 70% no tiem būs dzīvotspējīgi. Ņemot vērā ekonomisko situāciju, šobrīd tiek lēsts, ka aptuveni viena trešā daļa no uzņēmumiem, kas uzsākuši darbu inkubatorā, kādu iemeslu dēļ to varētu pārtraukt. Dažos inkubatoros līdz šim ir bijuši atsevišķi gadījumi, kad nācies pārtraukt sadarbību ar inkubējamiem uzņēmumiem. Viens no iemesliem – inkubējamie uzņēmumi nespēj realizēt biznesa plānu un gaidas nesakrīt ar realitāti.
Biznesa inkubatoru uzņēmumu pārstāvētās nozares atšķiras – ir gan tādi uzņēmumi, kas darbojas ražošanā, gan tādi, kas sniedz dažādus pakalpojumus. Salīdzinoši daudz jauno uzņēmumu veidojas IKT un elektronikas nozarē, ir uz profesionālām zināšanām balstīti uzņēmumi, ir pakalpojumu sniedzēji, dažādu dizaina elementu izgatavotāji, bērnu rotaļlietu un apģērbu ražotāji, informē Vineta Vilistere-Lāce, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja. Inkubatoru uzņēmumi līdz šim radījuši 206 jaunus produktus, nodokļos samaksājuši vairāk nekā 434 tūkst. Ls un radījuši vai saglabājuši 1142 darba vietas. Skatoties uz inkubējamo uzņēmumu un to radīto darba vietu skaitu, viss rit pēc plāna, nedaudz pat pārsniedzot gaidīto, atklāj Viesturs Zeps, LIAA Projektu attīstības nodaļas vadītājs. Nelielas bažas gan rada tie uzņēmumi, kas pārtraukuši sadarbību ar inkubatoriem.