Biznesa portāls Db.lv viesojas AS Balticovo, vērojot, kā Iecavā tiek ražotas olas un pārējā produkcija.
Ražošanas procesa fotogrāfijas skatāmas raksta galerijā!
Olu un olu produktu ražošanas uzņēmums AS Balticovo nesen nosvinēja savu 46. dzimšanas dienu. Pirmās dējējvistas uz Iecavu tika atvestas 1973. gadā, bet industriāla olu ražošana aizsākās tikai 1975. gadā, pastāstīja Toms Auškāps, AS Balticovo valdes loceklis. AS Balticovo ir uzņēmums ar 100% Latvijas kapitālu. Uzņēmums piedāvā vistu olas čaumalās, vārītas un lobītas olas, šķidros olu produktus un sausos olu produktus.«Balticovo ir arī olas, kuras ir bagātinātas ar selēnu un omega-3 taukskābēm, pateicoties barībai ar paaugstinātu rapšu raušu daudzumu,» pastāstīja T. Auškāps.
Patlaban uzņēmumā ir 2,8 miljoni Lohman Brown šķirnes vistu. No Vācijas tiek iepirkti vienu vai divas diennaktis jauni vistu cālēni, kuri tālāk tiek nogādāti jaunputnu novietnēs jeb «bērnudārzā». T. Auškāps stāsta, ka cāļi tiek vesti no Vācijas tāpēc, ka tur ir ļoti labi izkopta dējējvistu šķirne. «Kādreiz mums bija inkubācijas zona, kur šķīlās mazie cāļi, taču šobrīd, efektivizējot procesus, mēs tos iepērkam no Vācijas,» sacīja T. Auškāps. Pirmās nedēļas cāļi dzīvo 33 grādu siltumā un tiek baroti ar īpaši smalku barību. Vēlāk, kad putni tiek pārvietoti uz dējēju novietnēm, tās netiek apsildītas. Arī apgaismojums ir ļoti minimāls, jo putni nemīl spilgtas gaismas. Kūtīs vistas dzīvo 2 līdz 8 stāvos.
Viena vista dienā spēj izdēt maksimums vienu olu, vai precīzāk 9 olas 10 dienās. Kopumā dienā tiek saražots aptuveni 2,1 miljons olu.
Vistas Balticovo ražotnēs atrodas līdz 90 nedēļu vecumam.
Balticovo ražo arī putnu barību. «Viens putns dienā patērē 120 gramus barības, nedēļā visas vistas patērē aptuveni 2000 tonnu barības. Ražas laikā no vietējiem zemniekiem mēs iepērkam graudus, kurus uzglabājam. Mums ir barības cehs, kur mēs paši ražojam trīs veidu barību. Mums pašiem ir savi zootehniķi, kuri regulē uzturvielu balansu barībā - proteīnu, C vitamīnu un visu pārējo, kas putnam dzīves ciklā ir nepieciešams,» stāsta T. Auškāps.
Uzņēmums investējis vairāk nekā astoņus miljonus eiro ārpus sprostiem turētu vistu olu ražošanas attīstībā Iecavā un brīvās turēšanas kūtī Madonā. «Ideja attīstīt ārpus sprostiem turētu vistu olu ražošanu ir radusies tāpēc, ka mūsu eksporta tirgi – Skandināvija un Rietumeiropa - to pieprasa. Mēs Madonā atklājām brīvās turēšanas kūti, līdz tam sadarbojāmies ar zemnieku saimniecībām, kas mums ražoja brīvās turēšanas olas. Šobrīd mums ir jauna, 8 hektārus plaša kūts 20 tūkstošiem vistu. Kopumā 90% olu tiek ražotas Iecavā un pārējie 10% - Madonā un Daugavpilī,» komentē T. Auškāps.
Latvijā no saražotā paliek aptuveni 30%, pārējā produkcija tiek eksportēta uz 20 valstīm. «Galvenais kritērijs, pēc kura mēs izvērtējam eksporta valstis, ir - pašpietiekamības indekss, kas nosaka, cik lielā mērā pati valsts spēj sevi nodrošināt ar olām. Veiksmes stāsti ir dažādi. Mēs esam viens no vadošajiem olu zīmoliem Čehijā. Interesants stāsts ir par ASV, kur pirms pāris gadiem bija milzīgs putnu gripas «uzliesmojums» un tas pavēra iespēju eksportam uz šo valsti. Tā mēs ne vien paplašinām savus eksporta tirgus ārpus Eiropas, bet arī apgūstam jaunu pieredzi un zināšanas. Pēc trīs gadus ilgām sarunām mēs sāksim eksportēt uz Honkongu. Savukārt, uz Japānu mēs eksportējām olu pulveri, kas ir paredzēts sporta zirgiem. Arī NATO bruņotie spēki Afganistānā ēd Balticovo olas. Taču nākotnē mēs gribētu «iekarot» arī Singapūras un Dienvidkorejas tirgus,» stāsta T. Auškāps.
#6/61
Balticovo ražo arī putnu barību. Viens putns dienā patērē 120 gramus barības.
#16/61
Olu pārbaudei ir vairāki etapi – pirmajā etapā notiek olas virsmas ultravioletā dezinficēšana. Tālāk olas tiek pareizi novietotas ar spico galu vienā virzienā, pēc tam nosvērtas un pārbaudītas.
#18/61
Šajā posmā tiek atsijātas arī sliktās olas. «Katru olu pārbauda 16 āmuriņi. Katrs āmurītis ir aprīkots ar mikrofonu, kurš izvērtē sava sitiena atbalsi, tādejādi nosakot, vai olai ir mikroplaisas. Tikai veselās olas nonāk līdz iepakojumiem,» stāsta T. Auškāps.
#19/61
«Kad putns tikko sāk dēt olas, tajās gadās divi dzeltenumi. Tas ir normāli,» saka T. Auškāps.
#20/61
Tālāk olas nonāk uz pakošanas līnijām, kur iekārta nosaka, kuras ir S, M un L izmēra olas.
#21/61
Obligāta prasība olām ir speciāla marķējuma uzlikšana ar olu printera palīdzību. Pirmais cipars apzīmē, kur vista ir dzīvojusi - sprostā, kūtī vai brīvā turēšanā. Pēc tam seko divi burti, kuri apzīmē olu izcelsmes valsti. Tālāk seko ražotāja kods vai novietnes numurs.
#22/61
Daļa no olām uzreiz tiek pakotas, bet daļa tiek sagatavotas uzglabāšanai uz speciālām paletēm.
#23/61
Tās olas, kuras tiek sagatavotas uzglabāšanai, vēlāk nonāks olu pārstrādes cehā vai vārīto olu cehā.
#24/61
Šeit tiek nogatavinātas olas vārīšanai. «Svaigu olu vārīt nedrīkst, jo tad nenāk nost čaumala,» sacīja T. Auškāps.
#29/61
Fasēšana ir pilnībā automatizēta. Vienīgā cilvēku iesaiste ir tad, kad olas ir jāieliek iepakojumos.
#34/61
Kontrolierīce, ar kuru var pārbaudīt olām mikroplaisas. «Var pārbaudīt, vai ola ir vesela un kāda ir olas gaisa kamera. Ar gaismas kameras palīdzību var nomērīt olas svaigumu,» komentē T. Auškāps.
#36/61
Daļa olu nonāk olu plēšanas cehā. Stundā olu plēšanas iekārta var saplēst līdz 160 tūkstošiem olu.
#37/61
Olu plēšanas iekārtā olas tiek saplēstas ar divu asmeņu palīdzību. Pēc tam tās nonāk uz speciāliem kausiem, kur tiek atdalīts olas dzeltenums un baltums. Olas dzeltenums paliek uz kausiem, bet olas baltums nonāk kausā zem dzeltenuma.
#40/61
Tālāk olu masa «iziet» cauri dažādiem filtriem, kuros ir dzesēšanas sistēmas. Pēc tam masa tiek uzglabāta tvertnēs, kuru temperatūra ir 0 līdz +4 grādi. Šajās tvertnēs atrodas nepasterizēta, šķidra olu masa.
#41/61
Tvertnēs notiek olu masas maisīšana, lai dzesēšanas process būtu labāks.
#44/61
Olu pārstrādes procesā tiek veikta arī pasterizācija. Pasterizācija notiek 65 līdz 70 grādu temperatūrā.
#45/61
Pēc pasterizācijas masa tiek atdzēta, un tad tā ir gatava pakošanai vai kādu konkrētu produktu ražošanai, piemēram, pasterizētā olu masa tiek izmantota arī Balticovo plāno pankūku mīklai.
#46/61
Pankūku mīklas ražošanā izmanto olas, saldo krējumu bez laktozes, rīsu miltus, sāli un cukuru. «Rīsu diētiskās īpašības sagādās mazāk raižu tiem, kas seko līdzi veselīgam uzturam, bet tiem, kuri nevarēs atturēties no pankūku garšas, šī rīsu īpašība ļaus izvairīties no pārēšanās,» saka T. Auškāps.
#58/61
«Mums olas līdz lielveikaliem ir jānogādā 5 dienu laikā no izdēšanas mirkļa,» norāda T. Auškāps.
#59/61
Uzņēmums investējis vairāk nekā astoņus miljonus eiro ārpus sprostiem turētu vistu olu ražošanas attīstībā Iecavā un brīvās turēšanas kūtī Madonā. «Ideja attīstīt ārpus sprostiem turētu vistu olu ražošanu ir radusies tāpēc, ka mūsu eksporta tirgi – Skandināvija un Rietumeiropa - to pieprasa. Mēs Madonā atklājām brīvās turēšanas kūti, līdz tam sadarbojāmies ar zemnieku saimniecībām, kas mums ražoja brīvās turēšanas olas. Šobrīd mums ir jauna, 8 hektārus plaša kūts 20 tūkstošiem vistu. Kopumā 90% olu tiek ražotas Iecavā un pārējie 10% - Madonā un Daugavpilī,» komentē T. Auškāps.