Divas saimniecības Vidrižos jau vairāk nekā gadu cīnās ar vējdzirnavām vistiešākajā nozīmē – lai gan firma vēja ģeneratorus uzstādījusi, tomēr tos nevar nodot ekspluatācijā. Viena no šīm saimniecībām nevar saņemt Eiropas Savienības atbalsta maksājumu. Lieta tiek gatavota skatīšanai tiesā, informē laikraksts Latvijas Avīze.
Kristīnes Gulbes šinšillu audzētava z/s Sautlāči samaksājusi 7,5 tūkst. latu SIA Indie Energy Farm (pirms tam gan šis uzņēmums jau divas reizes mainījis nosaukumu) par trīs vēja ģeneratora iekārtu ar nominālo jaudu 2 kW uzstādīšanu un pieslēgšanu. Vēl 9 tūkst. latu samaksājusi turpat netālu esošā Ingrīdas Zaķes audzētava SIA Inga Z – arī par trīs tādas pašas jaudas ģeneratoriem. «Esmu slēgusi līgumu jau ar trīs firmām, 21. jūlijā, pirms gada, visam vajadzēja strādāt, bet vēl joprojām negriežas,» laikrakstam sūrojusies I. Zaķe.
Šķirnes dzīvnieku audzēšanas saimniecība z/s Sautlāči pirms diviem gadiem realizējusi ES atbalsta projektu un modernizējusi kažokzvēru novietni – ierīkojusi ūdens attīrīšanas sistēmu, uzlikusi divus ūdens akumulatorus un plānojusi ar vēja ģeneratoriem ražot elektrību un apsildīt fermu. Iekārtas uzstādītas, 500 šinšillu ganāmpulks barojas un aug, taču pie Eiropas naudas nav iespējams tikt, jo vēja ģeneratori negriežas un elektrību neražo. «Līgumā bija ierakstīts, ka 2010. gada 31. decembrī te viss griezīsies, tad datums tika pārcelts uz 2011. gada 24. oktobri... Sākumā tiešām fiksi gāja, lielā putenī raka pamatus, ar elektrību sildīja un Ziemassvētku vakarā pamatus uzstādīja. Un tad sākās... Vispirms – ģeneratori tepat garāžās Rīgā tiek montēti, pēc tam – iesaluši jūrā un beidzot pazuda pavisam...» teikusi K. Gulbe.
Pirmā firma, ar ko slēgts līgums, bankrotējusi, arī otro sagaidījis līdzīgs liktenis. Tad slēgts līgums ar trešo – SIA Indie Energy Farm, taču arī tā vēja ventilatorus iegriezt līdz šim nav spējusi. Firmu nosaukumi dažādi, bet cilvēki, kas tajās strādā un piedāvā savus pakalpojumus, proti, uzstādīt vēja ģeneratorus, esot vieni un tie paši.
«Firmu nosaukumus nav vērts iegaumēt, taču cilvēki šajā tirgū turpina strādāt. Es esmu ar mieru nosaukt viņu vārdus, lai citi zina, ka ar viņiem nav vērts sadarboties,» sacījusi K. Gulbe. SIA Indie Energy Farm līgumu parakstījusi uzņēmuma valdes priekšsēdētāja Anete Meinarte.
Z/s Sautlāči nav vienīgie, kam ģeneratori nestrādā, vēsta Latvijas Avīze. Arī kaimiņu saimniecībai no trim ģeneratoriem strādā viens, bet tik neregulāri, ka ar saražoto elektrību nez vai pietiekot tējas uzvārīšanai, nemaz nerunājot par ko citu. Precīzi pateikt nevarot, cik saražo, jo, tiklīdz uzpūšot vējš, tā izsitot drošinātājus, un viss apstājas.
«Un es tā biju sacerējusies, ka varēšu šinšillas audzēt un nebūs jākurina, bet kas tev deva,» teikusi kaimiņiene I. Zaķe.
SIA Indie Energy Farm amatpersonas uz zemnieču zvaniem vairs neatbildot, lai gan maskēšanās nolūkos izmēģināts zvanīt arī no visu radinieku un draugu tālruņu numuriem. Tāpēc dokumenti nodoti juristam un tiks meklēta tiesas palīdzība, informē laikraksts.