Pirmais Igaunijas satelīts ESTCube-1 otrdiena, 19. maijā, beidzis darbību, informē Tartu universitātes pārstāvji.
Pēc divu gadu un divu nedēļu veiksmīga darba zemajā Zemes orbītā pārstāja darboties ESTCube-1 saules baterijas, kas to apgādāja ar elektroenerģiju. Tādējādi tika izpildīts tehnisko sistēmu mērķis - izveidots satelīts, kas būtu darboties spējīgs kosmosa vidē vismaz divus gadus.
Līdz šim projektā ir iesaistījušies gandrīz 200 studentu no vairāk nekā trīsdesmit valstīm tai skaitā arī no Latvijas. Ar Tartu Observatorijas atbalstu iespēja līdzdarboties bijusi arī vidusskolniekiem. «ESTCube-1 projekts astoņu gadu laikā ir ietekmējis daudzas jomas — izglītību visos līmeņos, inženieriju, zinātni, uzņēmējdarbību, sabiedrības attieksmi un prieku par valsti. Tieši ar šādām aktivitātēm ir iespējams izaudzināt uzņēmīgu un inovatīvu paaudzi, kura sniegs nozīmīgu ieguldījumu valsts ekonomikas attīstībā,» secina viens no latviešu pētniekiem, Tartu Observatorijas jaunais pētnieks Andris Slavinskis.
ESTCube-1, kas atbilst kubsatu standartam, tika palaists Zemes orbītā 2013. gada 7. maijā no Eiropas Kosmosa aģentūras kosmodroma Franču Gviānā, Dienvidamerikā. Satelīta zinātniskais mērķis bija pētīt dažādus jaunus kosmosa tehnoloģiju risinājumus satelītu apakšsistēmām, kā arī testēt saules vēja elektriskās buras komponentes.
Projekta ietvaros tika izstrādāti vairāk nekā 20 maģistra un 30 bakalaura darbi. Zinātniskos žurnālos publicēto rakstu skaits pārsniedz 15 un līdzīgs ir arī zinātnisko konferenču publikāciju skaits. Studenti arī iesaistījušies uzņēmējdarbībā, dibinot četrus uzņēmumus gan kosmosa, gan patērētāju elektronikas izstrādei.
Oficiāli ESTCube-1 tika palaists pensijā jau šī gada 17. februārī, kad tika īstenota misijas zinātniskā programma. Pēdējo mēnešu laikā tika novērota satelīta apakšsistēmu izturība un piemērotība kosmosa apstākļiem. Satelīts pārtrauca darbību saules baterijām degradējoties līdz līmenim, kad tās vairs nespēj nodrošināt sistēmu darbību.