Zinātnes komercializācijas platformas "Commercialization Reactor" akselerācijas programmā kopš 2018. gada ir piedalījusies 31 komanda.
22 komandas ir pabeigušas programmu, bet deviņas vēl ir attīstības procesā. Kopumā piecās akselerācijas programmās saņemti 208 pieteikumi, informē Nikolajs Adamovičs, "Commercialization Reactor" dibinātājs.
Latvijā darbojas trīs akselerācijas fondi – "Buildit", "Commercialization Reactor" un "Overkill Ventures". Katrs no tiem vairāku desmitu uzņēmumu atbalstam no finanšu institūcijas "Altum" saņēmis piecus miljonus eiro Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējuma. Akselerācijas fondu pārvaldītāji veic ieguldījumus inovatīvos un agrīnas attīstības stadijas startup jeb jaunuzņēmumos ar lielu izaugsmes potenciālu. Finansējums tiek sniegts divos posmos – pirmssēklas un sēklas naudas ieguldījumu veidā.
Kopā visos 22 uzņēmumos, kuri ir pabeiguši akselerācijas programmu, "Commercialization Reactor" ir investējis 785 tūkstošus eiro. Pēc programmas absolvēšanas 12 uzņēmumi ir piesaistījuši ārējo finansējumu tālākai attīstībai kopumā divu miljonu eiro apmērā – "Catalyco", "Empyrio", "InLable", "Squad Robotics", "3D Strong", "Adionanotech", "Semantic Intelligence", "2AM", "AB labs", "Correcty" (https://www.db.lv/zinas/foto-video-rada-kreklus-stajas-korekcijai-488893), "HyreVision" un "Vigo".
Pašlaik seši uzņēmumi, kuri pārstāv inženierzinātņu, tīro tehnoloģiju, medicīnas tehnoloģiju un biotehnoloģiju nozares, ir aktīvā sēklas investīciju piesaistes fāzē, kopumā vēloties piesaistīt septiņus miljonus eiro.
"Commercialization Reactor" fokusā ir zinātņietilpīgie un t.s. dziļo tehnoloģiju jaunuzņēmumi, kas attīsta unikālu, patentaizsargājamu vai citādi grūti reproducējamu zinātnisko ideju praktisko pielietojumu, tādējādi risinot reālas ražošanas problēmas. "Trīs gadu laikā plānojam ar pirmssēklas finansējumu atbalstīt 40 līdz 60 komandas, bet ar sēklasnaudu – 10 līdz 15 komandas. Tas nozīmē gadā atbalstīt vidēji 12 līdz 20 projektu pirmssēklas stadijā un vidēji trīs līdz piecus projektus sēklasnaudas stadijā," iepriekš norādījis N. Adamovičs.
Viņa skatījumā bez nākotnes tehnoloģijām nopietnu izrāvienu attīstībā un arī turībā nav iespējams panākt. Pagaidām Latvijā ir maz nobriedušu augsto tehnoloģiju uzņēmumu, turklāt globālā mērogā tie vairāk pielīdzināmi mazajam biznesam. Tādēļ N. Adamovičs uzskata, ka ir svarīgi meklēt efektīvākos veidus, kā gūt maksimālu labumu no ceturtās tehnoloģiskās revolūcijas pavērtajām iespējām. "Iespējami agresīvāk un plašāk jāatbalsta zinātņietilpīgie jaunuzņēmumi un jāveicina to sadarbība ar industriju globālajiem līderiem. Un jebkura akselerācijas programma, kas ļauj sākt pumpuroties kaut vai tikai dažiem jaunuzņēmumiem, ir svētīgs solis šā mērķa sasniegšanai," tā viņš.
N. Adamovičs teic, ka lauvas tiesa programmas komandu – 23 – ir radušās "Ignition Event” pasākumā, kura mērķis ir radīt Latvijā vairāk dziļo tehnoloģiju uzņēmumu un lai zinātne nepaliktu laboratorijā. Pārējās astoņas komandas ir izrādījušas iniciatīvu un vērsušās pie akseleratora pēc palīdzīgas rokas neatkarīgi no "Ignition Event". Katru gadu "Commercialization Reactor" rīko pasākumu "Ignition Event", kas jau 16. reizi norisināsies šī gada 16. un 17. oktobrī. "Tikai tā mēs varam veidot augstas pievienotās vērtības ekonomiku," uzskata N. Adamovičs.
Zinātnes komercializācijas platforma "Commercialization Reactor" darbojas kopš 2009. gada. Līdz sadarbībai ar "Altum" zinātnes komercializācijas platforma saviem spēkiem dibinājusi un akselerējusi vairāk nekā 40 jaunuzņēmumu. Tās mērķis ir veidot jaunus, modernus uzņēmumus, kas ir balstīti uz zinātniskiem un tehnoloģiskiem sasniegumiem, piemēram, "Naco Technologies", "Conelum", "Eventech", "InLable", "VeritaCell", "ConvertIQ", "Catalyco".