Ģeogrāfiskais tuvums, labi saprotama biznesa vide un kopīga valūta ir galvenie iemesli, kuri, pēc ekspertu teiktā, Igaunijas investoriem Latvijā ļauj justies gandrīz kā mājās un, lemjot par darbības paplašināšanu ārpus savas valsts, nereti raudzīties uz Latviju kā vienu no prioritātēm, otrdien raksta laikraksts Diena.
Igaunija nereti tiek pieminēta kā pozitīvs piemērs Latvijai nodokļu politikas ziņā, tomēr vairums uzņēmēju norāda, ka atšķirības nav tik lielas, lai varētu būtiski ietekmēt investoru lēmumus.
Vēl pirms dažiem gadiem Igaunija bija starp vislielākajiem investoriem Latvijā, bet šobrīd apjoms samazinājies, norāda Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) vadītājs Andris Ozols.
Kopējā igauņu uzņēmēju interese gan nav samazinājusies, uzsver A. Ozols un norāda, ka šobrīd daudzas investīcijas, kas senāk statistikā tika reģistrētas kā igauņu investīcijas, vienkārši papildinājušas citu valstu investīciju statistiku. Latvijas iedzīvotājiem labi zināmais piemērs šādām investīcijām ir Swedbank, kura vēsturiski Latvijā darbu ar Hansabankas vārdu sāka vēl kā Igaunijas uzņēmējiem piederoša banka un tikai vēlāk, mainot īpašniekus, kļuva par zviedru kapitāla uzņēmumu.
Igauņu investīcijas Latvijā ir samērīgi izkliedētas daudzās tautsaimniecības nozarēs, tomēr dominējošās ir tirdzniecība, kā arī nekustamo īpašumu un būvniecības nozare, turklāt pazīstami igauņu uzņēmumi darbojas arī enerģētikas un dzelzceļa jomā (te jāatceras Enefit un Skinest Rail).
Latvijas Bankas statistika liecina, ka 2014. gada nogalē Igaunijas tiešo investīciju atlikums veidoja aptuveni 550 miljonus eiro un lielākais to apjoms uzkrāts tādās nozarēs kā nekustamā īpašuma operācijas, tirdzniecība un būvniecība. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, šā gada februārī Igaunija bija Latvijas otrais lielākais eksporta partneris ar 12% no kopējā eksporta apjoma un ceturtais lielākais importa partneris ar 7% no kopējā importa apjoma. Dati par janvāri liecina, ka Latvijas eksports uz Igauniju kopumā bija par aptuveni 10 miljoniem eiro lielāks nekā Igaunijas eksports uz mūsu valsti.
LIAA vadītājs arī norāda, ka Igaunijas uzņēmējiem Latvijas tirgus kopumā ir labi saprotams, tāpēc aģentūrā pēc palīdzības uzņēmēji no mūsu ziemeļu kaimiņvalsts vēršas reti.
Plašāk lasiet rakstā No būvēm līdz enerģētikai otrdienas, 21.aprīļa laikrakstā Diena (8.lpp)!