Neraugoties uz krīzi nekustamo īpašumu tirgū, visdrošākais veids, kā krāt naudu, ir tieši nekustamā īpašuma iegāde, taču vēl arvien ir cilvēki, kuri naudu glabā mājās, noglabājot to burkā un zeķē, liecina dzīvības apdrošinātāja Vital Life pasūtītais socioloģiskais pētījums par uzkrājumu veidošanu.
Jautāti par to, kur ir visdrošāk krāt naudu, 29.3% iedzīvotāji norādīja, ka vislabāk to ieguldīt nekustamajos īpašumos. Savukārt depozīts bankā šķita vispiemērotākais 22.8% respondentu. No kopējā skaita 22.7% pauduši, ka naudu krāt pašlaik nav droši un tā jātērē uzreiz, taču ieguldījumu fondi guvuši 5.1% atsaucību. Turklāt Latvijas iedzīvotāji vēl arvien pilnībā neatsakās no naudas glabāšanas mājās – gan zeķēs, gan burkās, kas attiecīgi saņēma 3.5% un 2.5% respondentu atzinību.
"Vēl arvien ir daudz cilvēku, kuri uzskata, ka naudu krāt nevajag un tā jātērē uzreiz. Manuprāt, visbiežāk šādi domā tie iedzīvotāji, kuri dzīvo no rokas mutē un kuru ienākumu līmenis ir salīdzinoši zems. Pārsteidzošs ir fakts, ka, neskatoties uz krīzi nekustamo īpašumu tirgū, kas arvien padziļinās, cilvēki vēl arvien domā, ka šis ir visveiksmīgākais naudas krāšanas veids," socioloģiskā pētījuma rezultātus komentē Vital Life filiāles vadītājs Latvijā Aivars Traidāss.
Savukārt jautāti par to, kuru valstu fondiem uzticēt savu naudu, visvairāk – 23.6% par visdrošākajiem atzina Norvēģijas fondus. Pārējo valstu fondi minēti retāk: gandrīz 10% naudu uzticētu Lielbritānijas, bet vēl mazāk Krievijas un Baltijas valstu fondiem. 29.9% aptaujāto pauda, ka savu naudu neuzticētu nevienam fondam.
Vairāk nekā puse jeb 56.6% Latvijas iedzīvotāju neuzticas neviena viedoklim, izvēloties ieguldīt naudu. Taču kopā 20.4% respondentu atzinuši, ka ieklausītos dzīvesbiedra vai mātes domās, ja vēlētos veikt ieguldījumus. Latvijas Bankas vadītājs Ilmārs Rimšēvičs guvis 7.2% uzticamību, bet Parex bankas prezidents Valērijs Kargins - 5.6%, aiz sevis atstājot ekonomisti Raitu Karnīti, fondu pārvaldītājus un bijušo Aldara ģenerāldirektoru Vitāliju Gavrilovu. Savukārt Latvijas premjera Ivara Godmaņa viedoklī ieklausītos 2.8% Latvijas iedzīvotāju.
Aptaujas dati iegūti pētījumu centra SKDS Latvijas pastāvīgo iedzīvotāju aptaujā laika posmā no 11. līdz 22.oktobrim. Kopumā tika aptaujāti 1 000 respondentu vecumā no 18 līdz 74 gadiem.