Daudzdzīvokļu namos, kuros visi dzīvokļi ir privatizēti, ēkas tehniskais stāvoklis ir pašu dzīvokļu īpašnieku atbildība, tāpēc iedzīvotājiem pašiem jāiegulda laiks un resursi nama uzturēšanā un remontēšanā, norāda Rīgas domes amatpersonas.
«Šis ir privātīpašumu un sadrumstalotās īpašumu privatizācijas rezultāts - katrs īpašnieks domā par sevi, nevis par kopējo situāciju,» atzina Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR).
Atbilstoši likumdošanai visas ēkas tiek apsekotas vismaz reizi gadā un apsaimniekotājs iesniedz remontdarbu tāmes dzīvokļu valdītājiem. Tādējādi tiek nodrošināta ēku uzraudzība, taču nereti dažādu apstākļu dēļ dzīvokļu īpašnieki nepiekrīt speciālistu ieteikumiem un rekomendētos remontdarbus neveic.
Līdzīgu viedokli pauda arī Rīgas pilsētas būvvaldes vadītājs Inguss Vircavs - kaut arī reizi gadā sertificētam būvinženierim jāveic tehniskā apsekošana un jānosaka nepieciešamās darbības, lai ēka būtu droša, turpmākā rīcība ir atkarīga no tā, cik atbildīgi pret to izturas paši dzīvokļu īpašnieki.
«Jāatceras, ka jaunākas šīs ēkas nepaliek un tām ir jāatvēl laiks un resursi, kas ir īpašnieku ziņā,» uzsvēra Vircavs.
Pašvaldībai likums liedz ieguldīt resursus svešos īpašumos.
Kā ziņots, otrdien Mežciemā, Druvienas ielā 21, piecstāvu daudzdzīvokļu ēkā iebrukusi jumta pārseguma betona plāksne. Ēka nodota ekspluatācijā 1977.gadā, tajā ir 60 dzīvokļi, kuri visi ir privatizēti. Negadījums noticis ēkas korpusā, kurā atrodas pirmie 15 dzīvokļi.
Glābēji otrdienas vakarā evakuējuši 20 cilvēkus, no kuriem 18 nakti pavadīja pašvaldības piedāvātajā naktsmītnē, bet divi bija devušies pie radiniekiem.
Vircavs apstiprināja, ka, pēc būvvaldes rīcībā esošās informācijas, jumta konstrukcijas betona bloks, iespējams, noslīdējis no «plaukta», uz kura tas atradās, un, slīdot lejup, betona plāksne bojājusi arī ārsienu.
Ēkas apsaimniekotāji šodien piesaistīs sertificētu būvinženieri, kas novērtēs bojājumus un sniegs atzinumu par to, cik ēka ir droša, kā arī sniegs nepieciešamos risinājumus, lai ēku varētu savest kārtībā.
Rīgas pilsētas izpilddirektors Juris Radzevičs (GKR), uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks pārstāvji un citas pašvaldības amatpersonas šodien apmeklē namu Druvienas ielā 21, lai veiktu ēkas apskati un sniegtu aktuālāko informāciju par nama stāvokli un atbildīgo dienestu tālāko rīcību.
Pēc ēkas iemītnieku teiktā, nelielas plaisas ēkā Druvienas ielā 21, kur otrdien iebrucis nama jumts, nemainīgi bijušas ilgāku laiku, taču tās palielinājušās pēdējā laikā, kad Eizenšteina ielā, iepretī daudzdzīvokļu namam, sākušies būvdarbi un dzīti pāļi jaunajai Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) klientu apkalpošanas centra ēkai.
Kā pastāstīja iedzīvotājs, kura dzīvoklī iebrukuši griesti, viņa ģimene Druvienas ielā dzīvo aptuveni astoņus gadus, mājoklis iegādāts kredītā. Neliela, pāris milimetru plata plaisa dzīvokļa starpsienā pie mājokļa galasienas bijusi redzama ilgāku laiku, taču laika gaitā izmaiņas tās platumā nav novērotas.
Jūlija sākumā ģimene uz divām nedēļām atstājusi mājokli un devusies brīvdienās uz laukiem. Atgriežoties īpašnieki pamanījuši, ka plaisa nav vairs tikai pāris milimetru plata, bet sasniegusi jau 3 līdz 4 centimetru platumu. Dzīvokļa īpašnieki sprieduši, ko ar šo plaisu iesākt, taču nelaime viņus apsteigusi.
«Sēdēju ar meitu dzīvoklī, ārā ap plkst.15.30 sāka līt lietus. Ap plkst.16 pa piekaramajiem griestiem un sienu malām dzīvoklī sāka gāzties iekšā ūdens. Pasaucu kaimiņu, uzkāpām uz jumta, lai noskaidrotu, kas tur ir. Ieraudzījām, ka viena jumta pārsega betona plāksne ir nobīdījusies, atspiedusi ārējo sienu, kā rezultātā izveidojusies plaisa jumtā un dzīvokļa starpsienā,» pastāstīja mājokļa īpašnieks.
Dzīvokļa īpašnieks piebilda, ka laikā, kad ģimene atradusies brīvdienās, kaimiņi ik pa laikam dzirdējuši neskaidrus būkšķus un krakšķus, it kā nenosakāmā vietā būtu nogāzušās klavieres, taču nav bijis iespējams noteikt, ka notikušas izmaiņas betona konstrukcijās.
«Ilgākā termiņā mājā bija jūtamas vibrācijas, kad Eizenšteina ielā dzina pāļus jaunajai CSDD ēkai,» sacīja iedzīvotājs.