Iespējams, vidējo latvieti publiskā vidē nenodarbina jautājums «Kas es esmu?» kā valsts bijušo prezidentu, tomēr viņš mēdz pie sevis filozofēt: kāds es gribētu būt? Reklāmas aģentūra DDB to pajautāja valsts iedzīvotājiem.
Izrādās, latvietis vairāk par visu pasaulē grib būt patstāvīgs un neatkarīgs – šādu vēlmi ir izteicis 81% aptaujāto. Turklāt gadu gaitā šis uzskats ir pastiprinājies, jo, piemēram, pērn šo īpašību izcēla nedaudz mazāk respondentu – 75%. Un kas tur ko brīnīties – Latvijas valsts un tautas vēsture gadsimtu garumā ir saistīta ar pakļaušanos svešām varām. Arī parāds ir sava veida atkarība, kas ierobežo rīcības brīvību, neskatoties uz to, ko aizdevums savulaik ir sniedzis.
Neatkarības svarīgums vidējā latvieša skatījumā saskan ar iepriekšējās publikācijas analizēto, ka katram pašam ir jābūt savas laimes kalējam. Interesanti, ka tieši vīrieši šo īpašību atzīst par visideālāko – tam piekrīt 77% stiprā dzimuma pārstāvju. Un, lai gan sievietes arī vēlas būt neatkarīgas, tomēr par nedaudz svarīgāku viņas uzskata atbildības sajūtu. Savukārt vīriešiem atbildības sajūta ir tikai trešajā vietā, un pirms tās viņi uzsver intelektu: 75% vīriešu uzskata, ka latvietim jābūt ne tikai ar smadzenēm, bet tām jābūt arī īstajā vietā.
Un kur tad palicis izslavētais latviešu strādīgums? Tepat tas ir, uzreiz aiz trim goda pjedestāla īpašībām. 73% respondentu uzskata, ka ideālais latvietis ir darba bitīte. Šajā jautājumā vīrieši un sievietes ir vienādās domās.
Pēc tam, kad ideālais latvietis ir patstāvīgs, atbildīgs, strādīgs un apzinīgs, viņš drīkst arī nedaudz pajokot. 72% respondentu atzīst, ka latvietim vajag būt apveltītam ar humora izjūtu.
Aptaujas vispārsteidzošākā ir atbilde uz jautājumu par iespēju piemuļķot. 50% aptaujāto uzskata, ka ideāls vidējais latvietis ir grūti piemuļķojams. Te rodas jautājums: vai otra puse uzskata, ka vidējam latvietim jābūt ja ne viegli, tad tomēr piemuļķojamam? Atliek tikai noplātīt rokas un secināt, ka latvietis ir kā divdabis – grib būt ļoti intelektuāls un apzinīgs, tajā pašā laikā pieļauj iespēju, ka pusē gadījumu viņu var arī piemuļķot. Kontekstā nevar aizmirst bijušā ministru prezidenta Viļa Krištopāna jau par folkloru kļuvušo izteicienu par Latviju kā muļķu zemi. «Varbūt mēs esam tādi naivāki, un, iespējams, tas nemaz nav tik slikti. Taču atliek paskatīties televīzijā tādus raidījumus kā Degpunktā vai Bez tabu, lai redzētu, cik daudz cilvēku ir apkrāpti, cik ir noticējuši visādām muļķībām cerībā uz laimi. Izrādās, ka esam gatavi būt arī muļķi,» secina DDB stratēģiskais plānotājs Artis Krilovs.
Neesi vel noskaidrojis, kāds latvietis esi Tu? Spied šeit! Ja Tu būsi īstais vidējais latvietis, tiksi pie savas slejas biznesa žurnālā Lietišķā Diena un bloga biznesa portālā www.db.lv.